Bu sonbaharda AMD, geçmişle temiz bir ara vermeyi planlıyor ve hız ihtiyacı sizi de aynısını yapmaya ikna edebilir. Bugün Computex 2022’de şirket, yeni nesil Ryzen 7000 masaüstü CPU’larının, Zen 4 mimarisinin ve beş yıldan beri ilk kez satın almanız gereken yepyeni bir anakart türünün temel özelliklerini açıkladı. Şirketin en eski AM4 anakartlarından bazıları bile desteklemek için güncellenebilir en yeni Ryzen 5000 serisi masaüstü CPU’ları, yakında çıkacak olan Ryzen 7000, AM5 gerektirir.

Şirketin Ocak ayında bize söylediği gibi, Ryzen 7000, 5nm işleme dayalı ilk PC yongaları ve AM5 anakart platformu, kutudan çıktığı haliyle DDR5 ve PCIe 5.0’ı desteklemek için tasarlandı.

Ancak karışımda beşinci bir “beş” daha var: AMD, Ryzen 7000 yongalarının, şirketin bunu yapan ilk masaüstü yongaları olan 5GHz’in kuzeyini artırabileceğini söylüyor. AMD, oyun oynarken Computex sunumu sırasında 5.5GHz saat hızı gösterdi Ghostwire: Tokyo. Bu megahertz, izolasyondaki performans için pek bir şey ifade etmiyor – hem Intel hem de AMD’nin 5GHz’e kadar turbo yapabilen birçok dizüstü bilgisayar yongası var ve bu, görevlerde yeni bir masaüstü CPU’dan daha hızlı oldukları anlamına gelmiyor.

AMD CEO’su Lisa Su, bir Ryzen 7000’i elinde tutuyor.
Sean Hollister / The Verge tarafından ekran görüntüsü

Aslında ne fark yaratmalıdır: Artan saat hızı ve nesilden nesile süreç iyileştirmeleri arasında, Zen 4 ayrıca Zen 3’ten “yüzde 15’ten daha fazla” daha hızlı tek iş parçacıklı performansa sahip olacaktır (tek iş parçacığı hala birçok kişi için en önemli ölçüttür). uygulamalar, özellikle oyunlar). Yine de yeni çipler daha yüksek güç tüketimine sahip olabilir: Yeni AM5 anakartlar artık çiplere 170W’a kadar güç verebilir. bildirilen bir 142W’dan Önceden.

Resim: AMD

Bir Ryzen 7000’in sıra dışı kale şeklindeki kapağının altında, yine de üç adet chiplet göreceksiniz: iki adet 5nm Zen 4 CPU modülü ve ayrıca şimdi entegre RDNA 2 grafik kartı, DDR5 ve PCIe 5.0 denetleyicileri olan yeni bir 6nm G/Ç kalıbı, ve yerleşik güç yönetimi. Şaşırtıcı bir şekilde, AMD pazarlama direktörü Robert Hallock, her bir Ryzen 7000 çipinin bu entegre grafiklerden bir miktar içereceğini, bu nedenle iş veya oyun için ek güce ihtiyacınız varsa yalnızca bir video kartına ihtiyacınız olacağını söylüyor. Entegre grafikler, Intel veya AMD masaüstü CPU’larında tam olarak nadir değildir, ancak bir garanti olmamıştır.

Başka bir garanti: En az bir hızlı PCIe 5.0 NVMe depolama yuvası, AMD’nin yeni X670 Extreme, X670 ve hatta daha uygun fiyatlı B650 dahil olmak üzere bugün duyurduğu her AM5 anakart katmanında standart olacaktır (henüz gerçek fiyatlarımız olmadığını unutmayın) . AMD, sıralı okuma hızında şimdiden yüzde 60 daha hızlı iyileştirmeler gördüğünü söylüyor; bu, bize Microsoft’un DirectStorage’ının vaat ettiği efsanevi 1 saniyelik oyun yükleme sürelerini verebilecek türden bir şey (ancak ilk gün teslim etmeyecek).

Resim: AMD

PCIe Gen 5 grafik desteği garanti edilmez, katmana bağlıdır: bir X670 Extreme anakartla alacağınızdan emin olabilirsiniz, OEM’lerin X670’e dahil etmesi isteğe bağlıdır ve kesinlikle bir B650, burada uzun x16 PCIe yuvanız bunun yerine PCIe Gen 4 olacak.

Katmandan bağımsız olarak, AM5 24 şerit PCIe 5.0 bant genişliği sunuyor ve bu anakartların 14 adede kadar USB 3.x bağlantı noktasına sahip olacağını söylüyor (resmi adlandırma karışık olduğu için AMD’nin hangi standardı belirtmediğinden şüpheleniyorum), biraz 20Gbps ve USB-C’yi destekleyecek. sen de al kadar anakartınızın kendisinde dört ekran çıkışı ve üreticiler bunları HDMI 2.1 ve DisplayPort 2 ile donatabilir.

ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte ve MSI, beklediğiniz gibi AM5 anakartlarına sahip olacak.

Bir avuç ilk AM5 anakart.
Resim: AMD

Bu, meraklıları ve oyuncuları AMD’nin, pek çoğunu Intel’den uzaklaştırmakta çok başarılı olan mevcut AM4 platformundan uzaklaştırmak için yeterli olacak mı? Söylemesi zor, ancak AMD’yi devam ettiği için suçlamak da zor. Şirket, yeni bir anakart eklemek için tüm bu CPU alıcıları yerine, son beş yılda AM4 soketine beş farklı CPU mimarisi sığdırdı ve şimdi bile desteğe devam etme sözü veriyor. Hallock, “İnsanların bu harika platformdan yararlanmaya devam edebilmeleri için AM4’ü geleceğe taşımak istiyoruz” diyor.

Ve vermek zorunda kalmayacaksın Tümü AM5 masaüstü PC’ye yükseltiyorsanız, AM4 donanımınız: AMD, yeni soketi ve çipi mevcut AM4 CPU soğutucularıyla gayet iyi çalışacak şekilde tasarladı.

AMD, bugün satın alabileceğiniz belirli çiplerden bahsetmiyor, ancak sonbaharda piyasaya sürülmeden önce yaz boyunca daha fazla ayrıntının ortaya çıkacağını söylüyor.genel-2