Za Rulem dergisinin yazı işleri müdürü Maxim Kadakov, rublenin neden güçlendiğini ancak arabaların neden ucuzlamadığını açıkladı. Ona göre, Ruble Rusya’da araba fiyatlarını etkilemeyi neredeyse bıraktı, çünkü Amerikan ve Avrupa arabaları artık arz sıkıntısı çekiyor.

Otomobil firmalarının fiyat politikası açısından değişen bir şey yok. Ulusal para biriminin güçlenmesine rağmen, Rusya’da yeni araba fiyatları, yedek parça fiyatları ve arabalarla ilgili hizmet fiyatları düşmüyor.


Maksim KadakovAraba fiyatları, belirli bir ürünü Rusya’ya getirmenin gerçek fırsatına bağlıdır. Yeni teslimat yoksa, güçlendirilmiş ruble fiyatları hiçbir şekilde etkilemez.

Arabalarla ilgili her şeyin fiyatları, belirli bir ürünü Rusya’ya yurt dışından getirme yeteneğine bağlıdır. Bununla ilgili bir sorun var, bu yüzden araba pazarında hemen hemen her şeyde kıtlık yaşıyoruz. Bu fiyatları etkiler.


Maksim Kadakov

Kaynak ayrıca, Eylül 2020’den bu yana ilk kez Mayıs ayında ikinci el araba fiyatlarının düştüğünü belirtiyor: ortalama fiyat 39 bin ruble (% 3,1) düşerek 1 milyon 209 bin ruble’ye düştü.genel-22