Yeni bir uzun metro hattı 100 kilometre: ile Londra Avrupa’nın en büyük toplu taşıma altyapısını açıyor. bu 24 Mayıs 2022 tarihi bir gün olacak: Elizabeth Hattıbaşkentin muazzam kentsel yığınını Doğu’dan Batı’ya kesen üstü açık ve yeraltı demiryolu hattı. Sonunda ışığı gören sonsuz ve pahalı bir iştir.

Yolcular ve çevre seviniyor

Son birkaç gün içinde, Londra metrosunun ikonik haritasında yeni çizgiler belirdi. soluk mor renk: mevcut 20’den fazlasına eklenen yeni satırdır. Egemenlik İkinci Elizabeth şahsen, Mayıs ortasında, yaklaşmakta olan metroyu ziyarete gitti. Ve 24 Mayıs Salı günü saat 6:30’dan hemen önce kapılar nihayet sıradan yolculara açılacak. Onlarca yıllık planlamadan sonra, 13 yıllık inşaat neredeyse 20 milyar pound harcanan (yaklaşık 25 milyar avro), beklenen çapraz rayİngiliz tacı tarihindeki en uzun süre görev yapan hükümdarın onuruna yeniden adlandırılan , konvoylarda şıngırdamaya hazır: OkumaLondra’nın birleşik şehrinde uydu şehir kadar Shenfieldilçesindeessex, milyonlarca yolcunun günlük işe gidip gelmesi kalitede büyük bir sıçrama yapacak. Aynı zamanda çevreye de nefes aldırır: yollarda milyonlarca daha az araba ve tonlarca CO2 tasarrufu sağlar.

Kısmi açılış

Bir dezavantajı da var: 100 kilometrelik hattın artık sadece bir kısmı faaliyete geçecek. Ve tüm yolculuğu yapmak için iki kez tren değiştirmeniz gerekiyor. Sadece sonbaharda hat gerçekten tam olarak faaliyete geçecek. Ancak önemli haber şu ki, tüm çalışmanın can alıcı kavşağı artık açık: Londra merkezinin altında 13 mil (yaklaşık 20 km) tünel kazıldınoktalama işaretli 9 yeni istasyon ve çeşitli kokular arasında sardalye gibi sıkılan Londra Metrosu yolcularının hiç tatmadıkları alanı ve hızı sunan dijital kontrollü trenler. Hat tam kapasiteye geçtiğinde, Kanarya İskelesiBüyük iş bankalarının gökdelenleriyle finans şehri, havalimanına bağlanacak. Heathrow 50 dakikadan daha kısa sürede. Toplu taşımada devrim.

(Raşid Necati Aslım / AFP)

Paris ve Milano’nun taklidi (geç)

Elizabeth Line ilham aldı Paris RERancak toplu taşıma standartlarını bir adım öteye taşıyor: 205 metre uzunluğunda trenler, kötü şöhretli “boşluğa dikkat et” olmadan tekerlekli sandalyeler veya bebek arabaları için platform seviyesinde biniş ile; ve yüksek kapılar eğilmek zorunda kalmadan 1500 kişi her biri beş dakikada bir. Daha yakından incelendiğinde, Londra “kopyalıyor” 25 yıllık gecikmeli Milano demiryolu bağlantısı: İtalya’nın ekonomik başkentinde Zeytin ağacı ve belediye başkanının yönetimi altında S Line açıldı Gabriele Albertini. Bir kez Belpalılar öncülük etti. Ve Birleşik Krallık sadece peşinden koşmakla kalmıyor, aynı zamanda biraz İtalyan oldu. Belli bir noktada Elizabeth Line, İngiliz Salerno-Reggio Calabria’ya dönüşmüştü: sonsuz işler, giderek daha fazla maliyete mal oluyordu. Sürekli program fişleri duyuruları arasında asla tamamlanamayacak gibi görünüyordu. Verimli Londra bile, Great Works’ün gelişmiş ve yüksek oranda kentleşmiş ülkelerde nasıl giderek daha karmaşık hale geldiğini ve inşa edilmesinin zorlaştığını keşfetti. Orası Elizabeth Line 40 yıl sonra ilk yeni metro: son satır şuydu Jübile Hattı hangi tarihe kadar 1979 (bir uzantı ve yeni istasyon ile Westminster içinde 1999).

Kraliçe'nin yeni Metrosu

Kraliçe’nin yeni Metrosu

Fotoğraf Galerisi19 fotoğraf

görüş

Geçtiğimiz üç yıl boyunca, gecikmeler ve aşırı harcamalar arasında, İngiliz mühendisliğinin büyük gururu büyük bir darbe almıştı. Londra’da saygısız bir hikaye vardı: 96 yaşındaki Kraliçe, şehzadenin ölümüyle secdeye kapandı. Prens Filip ve KovidBirçok kişinin tahttan çekildiğini görmek istediği, kendi adını taşıyan yeni metro tamamlanana kadar ortadan kaybolmuş olamazdı. Şakanın sonunda yanlış olduğu kanıtlandı. bir de vardı Kraliçe için bir rekor daha herkesten daha fazla rekor biriktirmiş: yaşayan bir metronun adandığı tek hükümdar o. Bir kraliçenin adıyla aynı çizgideki diğer tek vaka, Victoria Hattıaslında inşa edildi 60’larhükümdarın ölümünden yarım yüzyıl sonra.genel-18