Qualcomm, 2022 için yeni üst düzey işlemcilerini duyurdu ve öne çıkan, Android’in amiral gemisi SoC’si için yenilenmiş bir model olan Snapdragon 8+ Gen 1’dir. Genellikle “+” modellerde görülen küçük yükseltmeye rağmen, yeni çip büyük bir vaat vaat ediyor. enerji verimliliğinde sıçrama.


  • Qualcomm, Snapdragon 8+ Gen 1 ve 7 Gen 1’i duyurdu
  • Yeni amiral gemisi SoC, %30 daha düşük güç tüketimi vaat ediyor
  • Snapdragon 7 Gen 1, Dimensity ve Exynos’un rekabetini üstlenecek

Qualcomm, yeni 8+ Gen 1’e ek olarak Snapdragon 7 Gen 1’i de sundu. Bu, bu yıl için yeni bir orta sınıf işlemci. Üretici ayrıca XR cihazları için yeni platformunu da sundu: kafa karıştırıcı bir şekilde adlandırılan Snapdragon XR2 Gen 1.

Snapdragon 8+ Gen 1: amiral gemisi gelişti

Ancak en önemli duyuru kesinlikle en üst düzey SoC olan Snapdragon 8+ Gen 1’dir. Adından da anlaşılacağı gibi, yeni işlemci, çipin geliştirilmiş bir versiyonudur ve sonundan beri birçok Android amiral gemisine güç sağlar. geçen yıl ve bu yıldan çok sayıda modelde de bulunabilir.

Qualcomm, hem CPU hem de GPU açısından şu anda en hızlı Android SoC’sinden yüzde on daha fazla performans elde etmeyi başardı. Daha da önemlisi, Snapdragon 8+ Gen 1, önceki modele kıyasla genel olarak ve grafik işlemede yüzde 30’a kadar daha fazla enerji verimlidir.

Qualcomm’a göre, oyuncular normal 8. Nesil 1 / © Qualcomm’a kıyasla 60 dakikaya kadar daha fazla oyun süresi bekleyebilirler.

Qualcomm’un genellikle aynı (veya daha da kötü) enerji tüketimiyle yalnızca hafif bir hız aşırtma sağlayan “+” modellerinde böyle bir gelişme henüz görülmedi. Aynı şekilde, cihaz numarası Snapdragon 865+ ve 870’de olduğu gibi olağan “AB” veya “AC” son eki yerine SM8450’den SM8475’e yükseltildi.

Snapdragon 8+ Gen 1 hala “4nm” üretim sürecinde çalıştığından, verimlilik iyileştirmesi ve kod adı değişikliği, Qualcomm’un bir üretim ortağı olarak Samsung Foundry’den TSMC’ye geçtiğini kuvvetle gösteriyor.

Daha iyi güç verimliliği yalnızca pil ömrünü iyileştirmekle kalmamalı, aynı zamanda 2022’de birçok amiral gemisi akıllı telefonun yaşadığı termal kısma ve aşırı ısınma sorunlarını da çözmelidir.

Ne yazık ki, referans platformunun sade, çerçevesiz tasarımının piyasaya çıkma şansı çok az.

Ne yazık ki, referans platformunun gösterişten uzak, çerçevesiz tasarımının piyasaya çıkma şansı çok az / © Qualcomm

Spesifikasyonlara gelince, Snapdragon 8+ Gen 1, sekiz CPU çekirdeği, Adreno GPU, 10 Gbps’ye kadar indirme desteğine sahip Snapdragon X65 5G modem, Wi -Fi 6E desteği ve normal modelle aynı işlemci bloklarını kullanıyor. 200 megapiksele kadar fotoğraflar için Spectra Görüntü İşlemcisi (ISP).

Snapdragon 8+ Gen 1, gelmesi beklenen Asus, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Osom, Realme, RedMagic, Redmi, Vivo, Xiaomi ve ZTE gibi markaların telefonlarına güç sağlayacak. 2022’nin üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak – temelde Apple, Sony veya Samsung olarak adlandırılmayan tüm markalar.

Snapdragon 7 Gen 1: oyun ve fotoğraf yükseltmeleri

Orta sınıf pazar için Qualcomm, Snapdragon 7 Gen 1 SoC ile piyasadaki çok popüler 778G ve 768G işlemcilerin halefini kurmak istiyor. Orta sınıf çipin önünde zor bir görev var çünkü rakipleri MediaTek ve Samsung’un modelleri bu segmentte oldukça rekabetçi.

7. Nesil, pazar taleplerini karşılamak için belirtilmemiş Adreno GPU sayesinde 778G’den %20 daha hızlı oyun performansı vaat ediyor. Ayrıca, aynı anda 200 megapiksele kadar veya üç farklı kameradan fotoğraf çekebilen ISP’nin yükseltilmesi de dikkate değer.

Qualcomm, daha iyi verimlilikten bahsetmeden Snapdragon 7 Gen 1'in geliştirilmiş oyun performansını vurgulamayı seçti.

Qualcomm, daha iyi verimlilikten bahsetmeden Snapdragon 7 Gen 1’in geliştirilmiş oyun performansını vurgulamayı seçti / © Qualcomm

Snapdragon 7 Gen 1, 5G ağlarıyla da uyumludur – 4,4 Gbps’ye kadar indirme bağlantısı ile – ve kablosuz veriler Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.3’ü içerir.

Snapdragon, yeni orta sınıf işlemciyi daha önce adı açıklanmayan 4 nm’lik bir süreçte üretiyor. Ek olarak uzmanlar, Snapdragon 7 Gen 1 destekli telefonların Honor, Oppo ve Xiaomi gibi markalardan 2022’nin ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesini bekliyor.

Metaverse için Snapdragon XR2 referans platformu

Metaverse’i çevreleyen hype devam ederken, Qualcomm ayrıca Snapdragon XR2 Gen 1 referans tasarımını duyurdu. Bir tüketici cihazı olmamasına rağmen, tasarım, üreticinin oldukça satabileceği gibi görünüyor. Ayrıca, VR gözlüklerinin yeniden markalaşması da bu tasarım için vazgeçilmezdir.

Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 1 artırılmış gerçeklik gözlüğü referans tasarımı

XR2 referans tasarımı, işleme görevlerini bir akıllı telefonla kablosuz olarak paylaşır / © Qualcomm

VR alanından alıştığımız büyük, köşeli, kare gözlükler yerine, referans tasarım daha şık bir AR konseptine benziyor.

Bunu başarmak için gözlükler, bilgi işlem görevlerini yerine getirmek ve oluşturulan görüntüleri almak için 5 veya 6 GHz Wi-Fi kullanan bir akıllı telefonla eşleşiyor. Bu, yalnızca SoC bileşenleri için alan tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda pil tüketiminden de tasarruf sağlar.

Qualcomm, Snapdragon XR2 referans tasarımını ilgili ortakların kullanımına sunuyor ve buna dayalı ticari ürünlerin önümüzdeki aylarda ortaya çıkmasını bekliyor.

Qualcomm’un iki Snapdragon SoC’nin daha iyi performansı ve verimliliği hakkındaki iddialarını test etmekten heyecan duyuyoruz. Bir yorum bırakın ve mağaza raflarında en çok hangi bileşeni görmek istediğinizi bize bildirin.genel-27