Meta CEO'su Mark Zuckerberg, 2015 Mobil Dünya Kongresi'nin açılış gününde açılış konuşmasını yapıyor.

Zuckerberg, Meta’nın hisse senedi fiyatlarının bir günde %26 düştüğünü gördükten sonra sıcak koltukta.
Fotoğraf: zz/DJ/AAD/STAR MAX/IPx (AP)

Amazon’un cihaz şefi Perşembe günü Meta’da bir tokat attı ve şirketin insanları gerçek dünyayı ihmal etmeye ikna edecek sanal bir dünyayı geliştirmeye çalıştığını söyledi.

David Limp, “İnsanların aklını başına toplayacak, gerçek dünyadan zevk almalarını sağlayacak, aileyi daha ortak bir deneyim haline getirecek teknolojiler üzerinde çalışmak istiyorum.” dedim Wall Street Journal’ın Her Şeyin Geleceği Festivali sırasında. Ayrıca, izleyicilere Metaverse’in ne olduğunu düşündüklerini sorarsa, “205 farklı cevap” alacağını kaydetti.

Düşerken bir ata tekme atmazsınız, ancak teknoloji endüstrisinden insanlar smaç yapmaya devam eder. Mark Zuckerberg’in Metaverse’i şirketi para kaybediyor ve hisseleri düşmeye devam ediyor.

Eskiden Facebook olarak bilinen şirket Meta, yatırım zor Metaverse’de 10 milyar doların üzerinde hisseler bu yıl %26 düştü yıl. Zuckerberg’in insanları gelecekleri olarak satmaya yönelik en iyi çabalarına rağmen kimse Metaverse’in ne olduğunu gerçekten anlamıyor.

Bu, bir teknoloji yöneticisinin Zuckerberg Metaverse olan puslu konsepti ilk kez alay konusu değil. Geçen ay, Muhtemelen artırılmış gerçekliğin öncüsü olan Snap CEO’su Evan Spiegel, Metaverse’i “belirsiz ve varsayımsal” olarak nitelendirdi. Şirketi, ofislerinin çevresinde bu kelimeyi kullanmayı reddediyor. Nisan ayında Guardian ile yaptığı bir röportajda Spiegel, Limp’in endişesini yineledi ve “Bir oda insana bunu nasıl tanımlayacağını sorun ve herkesin tanımı tamamen farklıdır” dedi.

Bu doğru. Terimi kendiniz aramak size farklı tanımlar verir. Bu sanal bir dünya, çoğu kişi bu konuda hemfikir ve bir şekilde sanal gerçekliği, artırılmış gerçekliği ve sosyal medyayı bir şekilde birleştirerek internetin bir tür dijital, üç boyutlu versiyonunu yaratıyor (düşün). Ralph İnterneti Kesiyor).

Ancak Meta, bu sanal dünyaya gerçekten güveniyor. amiral gemisi sosyal ağ, kullanıcıları kaybeder (ve sonra geri kazanır). Çarşamba günü, Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg uzun bir mektup yazdı. Blog yazısı “Metaverse’i Yapmak: Nedir, nasıl inşa edilecek ve neden önemli” başlıklı bir makale. Uzun soluklu yazı ne yazık ki tüm bu soruları yanıtlayamadı.

“’Metaverse’ kelimesi aslında biraz yanıltıcı, çünkü ‘ayet’ başka bir ‘evrene’ taşındığınızı ima ediyor. Elbette, sürükleyici bir oyun deneyimi gibi bu teknolojilerin bazılarını kullanmanın doğasında var olan bir kaçış var. Ama metaverse bundan çok daha fazlasıdır,” diye yazdı Clegg. “Sonuçta bu, çevrimiçi dünyanın faydalarının günlük yaşamlarımızda hissedilmesi için daha fazla yol bulmakla ilgili – deneyimlerimizi zenginleştiriyor, onların yerini almak değil.”

Bunun anlamı ne olursa olsun, şu an için Zuckerberg’in sanal dünya fantezisini satmaya gerçekten yardımcı olmuyor, ancak belki şirket Metaverse’in ne olmasını istediklerini daha iyi kavradığında, o zaman bu, kullanıcılarına tercüme etmeye başlayacak. Şimdilik, çok fazla kavramsal ve alakasız.genel-7