Önümüzdeki birkaç ay içinde bir F-150 Lightning alacak kadar şanslı olan herkes, seçmiş olabilecekleri özelliklerden birinin eksik olduğunu görecek: bir telefon kullanarak elektrikli kamyonun kilidini açma ve kontrol etme yeteneği. Özel Hizmet Mesajı bildirimlerinin ve uygulama içi mesajların ekran görüntülerine göre Yıldırım Sahipleri Forumu’na gönderildiFord, Lansman sırasında kamyonla birlikte göndermek yerine bir yazılım güncellemesi aracılığıyla “2022 yazının sonunda” Anahtar sistemi olarak Telefonu için desteği sunacak.

Ford’un Anahtar sistemi olarak telefon Aracınızın kilidini açmak ve aracınızı çalıştırmak için FordPass uygulamasını kullanmanıza ve ayrıca pencereler, ışıklar ve ön bagaj gibi çeşitli şeyleri kontrol etmenize olanak tanır. Gecikmeyi biraz kafa karıştırıcı yapan şey, bunun Ford’un yeni teknolojisi olmamasıdır – şirket bunu bir birkaç 2020 Lincoln modelive aynı zamanda diğer EV pili olan Mustang Mach-E’de de mevcuttur.

Teoride uygulama, Lightning’in ön bagajını açmanıza izin verecek.
Resim: Ford

Ford’un F-150 Lightning sitesi, özelliğin “belirli araçlarla” sınırlı olduğunu belirtiyor ancak henüz mevcut olmadığına dair bir şey söylemiyor gibi görünüyor. Ancak bir belge Yıldırım Sahipleri Forumu’na gönderildi ve 16 Mayıs tarihli, bayilerin, kamyonu teslim almadan önce müşterilere eksik özellik hakkında bilgi vermeleri için bir gerekliliği listeler (buna sahip olan Lariat veya Platinum trimlerinden birini satın aldıklarını varsayarsak).

Forum üyeleri, gecikmenin bir yakın zamanda duyuruldu Bluetooth Düşük Enerji güvenlik açığı araştırmacılar diyor teknolojiyi kullanan pasif giriş sistemlerini saldırılara açık bırakır. F-150 Lightning, diğer otomobillerle birlikte Tesla’nın beğenileri, Bluetooth LE’yi kullanır telefonunuzun yakında olduğunu söylemek için, ancak güvenlik açığı, bir sistemi telefonunuzun orada olduğunu düşünmesi için temelde kandırmayı mümkün kılar.

Spekülasyona rağmen, Ford sözcüsü Emma Bergg şunları söyledi: Sınır Gecikmenin güvenlik açığıyla “ilgisiz” olduğunu belirten bir e-postada, bunun yerine özelliğin “güvenilirliğini sağlamak için ek çalışma yapılması gerektiği”nden kaynaklandığını söyledi.

Bu özelliğin Ford’a ait olduğunu ve Android ve iOS’ta yerleşik dijital araba temel özellikleriyle ilgili olmadığını belirtmekte fayda var. Elbette, Mustang Mach-E ve Apple’ın EV yönlendirme sisteminde gördüğümüz gibi, Ford’un bu sistemlerle devam etmesi daha az gecikme anlamına gelmezdi.

F-150 Lightning’in tüm özellikleri olmadan müşterilerin araba yollarına girmesi bir serseri olsa da, bu, çip kıtlığı ve tedarik zinciri sıkıntıları çağında yaygınlaşan bir şey. Neyse ki, özelliğin eklenmesi için kamyonunuzu mağazaya götürmeniz gerekmeyecek gibi görünüyor (bayilik belgesi, yaklaşan yazılım güncellemesini bunu yaparak biraz daha erken almanın mümkün olabileceğini belirtse de). Meslektaşım Andrew Hawkins kısa süre önce F-150 Lightning’in ilk sürüşünü yaptı ve kulağa harika bir kamyon gibi geliyor – umarım, bir kamyona ilk sahip olanlardan biri olma deneyimi, bir tane kullanmak zorunda kalarak çok fazla sönmez. birkaç aylığına dahil olan anahtarlıklardan.

Güncelleme 19 Mayıs Perşembe, 18:07 ET: Ford’dan, gecikmenin Bluetooth LE güvenlik açığıyla ilgisi olmadığını açıklayan bir yorum eklendi.genel-2