Fotonik malzemeler, ışığı yayan, algılayan veya manipüle eden maddelerdir. Bu malzemeler telekomünikasyon, veri işleme ve depolama ve güneş pilleri gibi çeşitli sektörlerde çok önemli bir rol oynamaktadır. Geniş kullanımları nedeniyle, onları verimli hale getirmek için sürekli bir ihtiyaç vardır. Central Florida Üniversitesi’ndeki (UCF) araştırmacılar, bir gün ultra hızlı, ışık tabanlı hesaplamayı mümkün kılabilecek yeni fotonik malzemeler geliştiriyorlar. Topolojik yalıtkanlar olarak bilinen benzersiz malzemeler, içten dışa çevrilmiş teller gibidir, yani iç kısımlar yalıtılırken akımı dışarı taşırlar.

Araştırmacılar, topolojik izolatörlerin, ısı üretmeden daha fazla işlem gücü ile devre tasarımlarında kullanılabilecekleri için önemli olduğuna inanıyorlar. Bu, günümüzün cihazlarındaki büyük bir sorunu ortadan kaldıracaktır – aşırı ısınma.

UCF araştırmacıları bulgularını dergide yayınladılar. Doğa Malzemeleri. Çalışmada, zincirleme, bal peteği kafes tasarımını kullanarak malzemeleri oluşturmak için yeni bir yaklaşımı detaylandırdılar.

Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni fotonik malzemelerin çağdaş topolojik tasarımların dezavantajlarının üstesinden geldiğini ve daha fazla özellik ve kontrol sunduğunu söylediler. Ayrıca güç kayıplarını en aza indirir. Gelişmiş görüntüleme teknikleri ve sayısal simülasyonlar kullanarak bulgularını doğruladılar.

Grup, tasarımlarının geleneksel modülasyon tekniklerinden ayrılmaya yol açacağını ve ışık tabanlı hesaplamayı gerçeğe bir adım daha yaklaştıracağını umuyor.

UCF’nin doktora sonrası araştırmacısı ve çalışmanın baş yazarı Georgios Pyrialakos, “Bimorfik topolojik yalıtkanlar, hafif paketlerin minimum kayıpla güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayarak fotonik devre tasarımında yeni bir paradigma kayması sunuyor” dedi. ifade.

Araştırmacılar, topolojik yalıtkanların daha az enerji kullanan daha hızlı fotonik bilgisayarların kullanımına izin verebileceğini ve bir gün kuantum hesaplamaya yol açabileceğini ve böylece günümüz bilgisayarlarından yüz milyonlarca kat daha hızlı işlem gücüne izin verebileceğini ekledi.

Yeni fotonik malzemelerin geliştirilmesi, 21. yüzyılda bilgi teknolojisinin büyümesinde hayati bir rol oynamaktadır.


En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

HP Envy, Envy x360 Yenilenen 12. Nesil Intel İşlemcili Dizüstü Bilgisayar Modelleri Tanıtıldı: Tüm Detaylar

Çin, Huawei ve Kanada’daki ZTE Ban Hareketini Kınadı, Güvenlik Risklerini ‘Sağlam Kanıt Olmadan Temelsiz’ Olarak Çağırdıgenel-8