Son dakika haberleriyle ilgili yanlış bilgilerle mücadele etmek için süregelen çabalarında Twitter, kriz yanlış bilgilendirme politikası yaygın çekişme zamanlarında yalanları çoğaltmamasını sağlamak için.

Bir tweet’in yanıltıcı olup olmadığını belirlemek için Twitter, çatışma izleme grupları, insani yardım kuruluşları, açık kaynak araştırmacıları, gazeteciler ve daha fazlası dahil olmak üzere güvenilir, kamu kaynaklarından doğrulama isteyecektir. Platform, tweet’in yanıltıcı olduğunu tespit ederse, tweet’e bir uyarı notu atar, beğenileri, retweetleri ve paylaşımları kapatır ve politikayla ilgili daha fazla ayrıntıya bağlantı verir. Bu tweet’ler ayrıca ana sayfada görünmeyi, aramayı veya keşfetmeyi durduracaktır.

Özellikle, Twitter “bu içeriği hesap verebilirlik amacıyla koruyacak” ve bu nedenle çevrimiçi kalacaktır. Kullanıcıların tweeti görüntülemek için uyarıyı tıklamaları yeterli olacak. Geçmişte, seçim veya COVID-19 yanlış bilgileriyle ilgili bazı uyarılar, tweet’in tamamını örtbas etmek yerine, tweet’in altındaki satırda görünen bildirimlerdi.

Resim Kredisi: heyecan

Twitter, viral tweet’lere veya doğrulanmış kullanıcılar, devlete bağlı medya ve hükümet hesaplarını içerebilecek yüksek profilli hesaplardan gelen gönderilere uyarı bildirimleri eklemeye öncelik vereceğini söyledi. Bu strateji çok mantıklı, çünkü önde gelen bir kişinin tweet’inin 50 takipçisi olan sıradan bir kişinin tweet’inden daha viral hale gelme olasılığı daha yüksek – ancak daha fazla platformun bu yaklaşımı henüz benimsememiş olması şaşırtıcı.

Bu politika kapsamında işaretlenebilecek bazı tweet örnekleri arasında sahada yanlış olay raporlaması, yanıltıcı savaş suçları, vahşet veya silah kullanımı iddiaları ve uluslararası toplumun tepkisi, yaptırımlar, savunma operasyonları ve daha fazlası hakkında yanlış bilgiler yer alır. Kişisel anekdotlar, insanların güçlü görüşleri, yorumları veya hicivleri politika kapsamına girmez. Yanlış bir iddiayı çürütmek için dikkat çeken tweetlere de izin verilir.

Twitter, geçen yıl insan hakları örgütleriyle birlikte bir kriz yanlış bilgilendirme çerçevesi üzerinde çalışmaya başladığını söylüyor. Bu politika, halk sağlığı ile ilgili acil durumlar veya doğal afetler gibi durumlarda yürürlüğe girebilir, ancak başlamak için, platform bu taktikleri uluslararası silahlı çatışmalar – özellikle de Ukrayna’ya yönelik sürmekte olan Rus saldırısı hakkında yanlış bilgileri azaltmak için kullanacak.

Çoğu sosyal ağ, Ukrayna’daki savaşın ortasında içerik denetimi ile mücadele etti ve Twitter da bir istisna değil. Bir durumda Twitter, Rusya Büyükelçiliği’nin Ukrayna’daki hamile bir bombalı saldırı kurbanının bir kriz aktörü olduğu şeklindeki yanlış iddiasını kaldırma kararı aldı. Twitter da bir hesabı askıya aldı ABD’nin Ukrayna’da biyolojik silahlara sahip olduğuna dair yanlış bir komplo teorisi yayan.

Ne tür içeriklerin tamamen kaldırılacağı veya hangi gönderilerin silinmesi veya yasaklanmasıyla sonuçlanacağı arasında ince bir çizgi var gibi görünüyor. Bu politika, örneğin, Rusya Büyükelçiliği’nin yanıltıcı tweet’i için geçerli olabilir, ancak hangi noktada bir hesap bu kadar ihlal edicidir ki, bir yasak kazanır?

Twitter’ın güvenlik ve dürüstlük başkanı Yoel Roth, “İçerik denetimi, içeriği bırakmaktan veya kaldırmaktan daha fazlasıdır” yazdı bir blog yazısında. “Belirli içerikleri güçlendirmemenin veya önermemenin, etiketler aracılığıyla bağlam eklemenin ve ciddi durumlarda Tweetlerle etkileşimi devre dışı bırakmanın, kritik küresel olayların konuşmalarını ve kayıtlarını korurken zararı azaltmanın etkili yolları olduğunu gördük.”

Roth, Twitter’ın bu içeriği büyütmemenin yayılmasını yüzde 30 ila 50 oranında azaltabileceğini bulduğu bir konuya ekledi.

Ancak Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter’ı satın alma teklifinin gerçekleşip gerçekleşmediğine bağlı olarak, bu politikalar uzun süre geçerli olmayabilir. Musk, içerik denetiminin devletin kurallarını yansıtması gerektiğine inanıyor, AKA, Twitter’ın topluluk yönergeleri temelde ek bir nüans olmadan ilk değişiklik haline geldi. Bu, nefret dolu mesajların asla alıcı tarafında olmayan insanlara çekici gelse de, bu yaklaşım, zararlı yanlış bilgilerin yayılmasını durduran bu tür çabalar da dahil olmak üzere Twitter’daki birçok ilerlemeyi geri alabilir.

Buna rağmen, bu politikalar hiçbir zaman %100 etkili değildir ve yönergeleri ihlal eden birçok içerik yine de tespit edilmekten kaçar. Bu hafta, Twitter ve Facebook gibi platformlarda Buffalo tetikçisinin terörist saldırısının günlerce kaldırılmadan çevrimiçi bırakılan çok sayıda yasaklanmış videosuyla karşılaştık. Doğrudan Twitter’a gönderdiğimiz korkunç çekimin bir videosu hala çevrimiçi durumda.

Dolayısıyla, bu politikalar iyi niyetli olsa da, ancak uygulandıkları ölçüde etkili bir şekilde işleyebilirler.genel-24