Orbital Test Uçuşu 2 (OFT-2) için kalkış, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Doğu Saati ile 18:54’te (2254 GMT) planlanıyor. uzay gemisi, bir United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine sabitlendi.

Amerikan havacılık devi Boeing, sayısız başarısızlık ve yanlış başlangıçlarla dolu Starliner kapsülü için kritik bir mürettebatsız test uçuşunda Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşmak için üçüncü bir girişimde bulunuyor.

Orbital Test Uçuşu 2 (OFT-2) için kalkış, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Doğu Saati ile 18:54’te (2254 GMT) planlanıyor ve uzay gemisi bir United Launch Alliance Atlas V roketinin üzerine sabitlenmiş durumda.

Görevin başarısı, Boeing’in 2019’daki ilk teklifin ardından, yazılım hataları nedeniyle ISS’ye yanaşamamasından sonra yıpranmış itibarını onarmanın anahtarıdır. yeniden giriş sırasında araç.

Geçen yılın Ağustos ayında ikinci bir deneme planlandı, ancak gerektiği gibi açılmayan yapışkan valfleri gidermek için fırlatma panelinden geri alındı ​​ve kapsül sonunda düzeltmeler için fabrikaya geri gönderildi.

Boeing ve NASA, dramın artık geride kaldığını söylüyor.

Boeing Ticari Mürettebat Programı başkan yardımcısı ve program yöneticisi Mark Nappi bu hafta düzenlediği basın toplantısında, “Gerçekten olağanüstü bir sorun yok ve biz hazırız.” Dedi.

NASA, Starliner’ı uzay istasyonuna giden astronotları için ikinci bir “taksi” hizmeti olarak onaylamak istiyor – Elon Musk’ın SpaceX’inin 2020’de Dragon kapsülü için bir test görevinde başarılı olmasından bu yana sağladığı bir rol.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS'ye yanaşmalı ve 500 pound'dan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Starliner, fırlatmadan yaklaşık 24 saat sonra ISS ile rıhtıma yanaşmalı ve istasyondaki mevcut mürettebat için yiyecek, giysi ve uyku tulumu gibi erzak dahil olmak üzere 500 pounddan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

kefaret günü

2014 yılında, Uzay Mekiği programının sona ermesinden kısa bir süre sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rus Soyuz roketlerine güvendiği bir dönemde, her iki şirkete de sabit fiyatlı sözleşmeler verildi – Boeing’e 4.2 milyar dolar ve SpaceX’e 2.6 milyar dolar – yörünge karakolu.

Yüz yıllık geçmişiyle Boeing, birçok kişi tarafından kesin atış olarak kabul edilirken, o zamanlar yeni başlayan SpaceX daha az kanıtlanmıştı.

Gerçekte, hızla ilerleyen ve son zamanlarda dördüncü rutin ekibini araştırma platformuna gönderen SpaceX’ti; Boeing’in geliştirme gecikmeleri şirkete yüz milyonlarca dolara mal oldu.

Starliner, kalkıştan yaklaşık 24 saat sonra ISS ile rıhtıma yanaşmalı ve istasyondaki mevcut mürettebat için yiyecek, giysi ve uyku tulumu gibi erzak dahil olmak üzere 500 pounddan (226 kilogram) fazla kargo teslim etmelidir.

Tek yolcusu Rosie the Rocketeer adlı bir mankendir – II. Dünya Savaşı kampanya ikonu Rosie the Riveter’ın bir oyunudur – işi, insan astronotlarının neler deneyimleyeceğini öğrenmek için sensörleriyle uçuş verilerini toplamaktır.

OFT-2’nin başarılı olması durumunda insanlı bir gösteri görevi için seçilen ilk ekip arasında olması beklenen NASA astronotu Mike Fincke, “Rosie’yi biraz kıskanıyoruz” dedi.

Sakız damlası şeklindeki kapsül uzayda yaklaşık beş ila on gün geçirecek, daha sonra yerinden çıkacak ve dev paraşütleri kullanarak batı Amerika Birleşik Devletleri’nin çölüne inmek için Dünya’ya dönecek.

NASA, SpaceX’in bir sorunla karşılaşması durumunda, düşük Dünya yörüngesine ikinci bir sağlayıcıyı hayati bir yedek olarak görüyor.

ISS program müdür yardımcısı Dana Weigel gazetecilere verdiği demeçte, “Bizim için gerçekten kritik bir adım ve mürettebatımızı ISS’ye ve ISS’den getirebilecek rutin olarak uçan iki mürettebatlı araca sahip olmak için ilerlemek.”


NASA ve Boeing, Starliner’ın 19 Mayıs lansmanı için yolda olduğunu söylüyor


© 2022 AFP

Alıntı: Boeing’in kuşatılmış Starliner uzay aracı (2022, 19 Mayıs) için üçüncü fırlatma denemesi, 19 Mayıs 2022’de https://phys.org/news/2022-05-boeing-beleaguered-starliner-spacecraft.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1