Daha önce Yandex.Food kullanıcılarından sızdırılmış veriler içeren bir haritanın yayınlandığı ağda sitenin yeni bir sürümü ortaya çıktı. Sitenin yaratıcıları trafik polisi, CDEK, Avito, Wildberries, Beeline, VTB ve diğer kaynaklardan veri ekledi. Artık site, telefon numarası veya soyadı ile bulunabilen adresleri, telefon numaralarını, arabaların VIN numaralarını ve hizmet kullanıcılarının diğer verilerini içerir.

Listelerde Ksenia Sobchak, bazı medyanın Başkan Vladimir Putin’in “yakın arkadaşı” olarak adlandırdığı Svetlana Krivonogikh, Pyotr Deripaska (işadamı Oleg Deripaska’nın oğlu) ve diğer ünlü kişilerin telefon numaraları ve adresleri yer aldı.

Mahkeme, müşteri verilerini sızdırdığı için Yandex.Food’a 60.000 ruble para cezası verdi, yani. gönderim adreslerimiz ve kişisel verilerimiz kullanıcı başına 0,009 ABD dolarıdır (6,397.035 kullanıcı). Gittikçe daha fazla bilgi, onu korkutmak veya aldatmak için kullanabilecek suçluların eline geçiyor.Riskleri anlamak için, dolandırıcıların ve suçluların hangi kişisel bilgilere sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz.


siteden alıntıYandex Food’ın bir temsilcisi, Forbes’in talebine yanıt verdi: “Yeni bir olay kaydetmedik. Sızıntıyı 1 Mart’ta bildirdik, aynı zamanda etkilenen tüm kullanıcılara e-postalar gönderildi. Davetsiz misafirler tarafından bilginin yayılmasını en aza indirmek için mümkün olan her şeyi yapıyoruz – üssün göründüğü kaynakları engellemeyi ve ayırmayı başarıyoruz. Tam adı ve e-postayı saklamıyoruz. Bu veriler başka kaynaklardan alınmıştır.

Wildberries, “Kullanıcı verileri güvende, endişelenecek bir şey yok, veri sızıntısı yok” dedi. Avito ayrıca sızıntıyı reddetti: “Bu sadece normal ayrıştırma.” Ayrıştırma, sonraki işlemlerle verilerin toplanmasıdır.

Roskomnadzor, Forbes’tan gelen bir talebe henüz yanıt vermedi.genel-22