TOKYO: Japon holdingi Sony Grup Şirketi yorumcuların endüstrileri büyük ölçüde bozacağını ve yeni güç merkezleri kuracağını tahmin ettiği metaverse veya sürükleyici sanal dünyalarda lider bir rol oynamak için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Meta veri deposu, tüketicilerin çevrimiçi simüle edilmiş ortamlarda daha fazla zaman harcayacağı fikrini kapsayan belirsiz bir terimdir. Konsept gelişirken, brifinglerde moda bir kelime ve endüstri anlaşmalarının itici gücü haline geldi.

İcra Kurulu Başkanı Kenichiro, “Metaverse, aynı zamanda oyunların, müziğin, filmlerin ve animenin kesiştiği bir sosyal alan ve canlı ağ alanıdır” dedi. Yoshida Çarşamba günü bir strateji brifinginde, oynaması ücretsiz battle royale başlığı Fortnite’ın kullanımına işaret etti. Epik Oyunlar çevrimiçi bir sosyal alan olarak.

Sony‘nin oyun, müzik ve film birimleri, Mart’ta sona eren yılda işletme gelirinin üçte ikisine katkıda bulunarak, grubun tüketici elektroniği üreticisinden Yoshida ve selefi Kazuo Hirai yönetiminde metaverse’e hazır bir eğlence juggernaut’una dönüşümünün altını çizdi.

Firma, PlayStation 5 konsolu ile bir oyun bekçisidir, ancak gözlemciler, platformlar arası, bulut tabanlı oyunların büyümesinin sunduğu riske ve tescilli platformların etkisini azaltma potansiyellerine işaret ediyor.

Sony, yaklaşımını değiştirerek 2018’de Fortnite’ta çapraz oynamayı mümkün kılıyor. Epic, bu hafta PlayStation’da satın alınan oyun içi “V-Bucks” para biriminin diğer platformlarda kullanılabileceğini söyledi.

Epic’in CEO’su Tim Sweeney, Twitter’da “PlayStation, metaverse’in büyümesini yeni bir eğlence ortamı olarak besleyen sosyal oyun devriminde büyük bir rol oynadı.” Dedi.

Sony ayrıca, “Spider-Man: Mil Morales“, çevrimiçi çok oyunculu nişancı “Destiny”nin geliştiricisi Bungie’yi satın almak için Ocak ayında bir anlaşma duyurdu.

Yoshida, “Canlı hizmet oyun yeteneklerimizi geliştirmek için bir katalizör olacağına inanıyoruz… (Bu) çoklu platform olma yolunda büyük bir adımı temsil ediyor,” dedi.

Sony, popüler ABD sitcom “Seinfeld” gibi içeriğin yayıncılarına sağladığı değerden yararlanarak, içeriğini halihazırda diğer platformlara lisanslıyor. Firma, Crunchyroll anime akış hizmetine sahip olsa da, Disney+ hizmetiyle Walt Disney Co gibi rakipleri kadar agresif bir şekilde kendi video platformlarını çalıştırmaya zorlamadı.

Yoshida, metaverse’in ötesinde, Sony’nin hareketlilik konusundaki iddiasını da belirledi ve holding, Honda Motor Co Ltd. ile elektrikli bir araç geliştirdi.

Yoshida, Sony’nin 1979’da Walkman’in piyasaya sürülmesiyle yeni bir yaşam tarzı yarattığını söyledi.

“Mobilite alanını yeni bir eğlence alanına dönüştürmeyi hedefliyoruz… Mobilitenin bir sonraki mega trend olacağına inanıyoruz” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9