Sibirya'da bir orman yangınından sonra hala dumanı tüten enkazın ortasında yanan bir araba.

6 Mayıs 2022’de Nazivaevsk’te yanmış bir araba.
Fotoğraf: Alexey Malgavko / Sputnik (AP)

En az 10 kişi öldü ve yüzlerce ev ve bina yıkıldı. orman yangınlarından sonra yok edildi yırtılmış Doğu Sibirya bu hafta sonu. Yetkililer, şiddetli rüzgarların her ikisinin de yangınlara neden olduğunu ve düştükten sonra kontrolden çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi. Güç hatları kısa boylu-devreli ve alevleri ateşledidaha sonra alan boyunca üflendi.

Rüzgarlar saniyede 131 fite (40 metre) varan hızlara ulaşıldı, hangisi uçağın yardım etmesini engelledi 300 itfaiyeci ve yerdeki 90 araç, bölgenin acil servisi dedi. 10 ölüme ek olarak11 kişi daha vardı hastanelere götürüldü Reuters’in bildirdiğine göre, yangınlarda meydana gelen yaralanmalar için.

Krasnoyarsk bölge valisi Alexandre Uss dedim Daha fazla yangın çıkmasını önlemek için bazı önemli hizmetler dışında bölgedeki elektriğin kesilmesi emrini vermişti.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Komşu bölgelerden yardım istedik, ancak bunun en iyi durumda birkaç saat içinde gelmeyeceğinin farkındayız” dedi.

Rusya Federasyonu Hidrometeorolojik Araştırma Merkezi’nde meteorolog olan Roman Vilfand, yerel haber servisi Bölgedeki kuru koşulların da yangınlara yardımcı olduğu – ki bu daMayıs ayında yaygın – yayılmak için. “Uzun süredir yağmur yağmıyor, yangınlar çıktı ve ardından şiddetli rüzgar” dedi.

Bu yangınlar, halihazırda çok aktif bir yangın mevsiminin yalnızca en yenileri: ANisan ayının sonunda, Rus yetkililer, çoktan sönmüş Ülkenin doğusunda 600’den fazla yangın çıktı. Sibirya içerir. Bu yangınlardan çıkan dumanlar seyahat etti ABD’ye geçerek, puslu gökyüzü üzerinde Batı Kıyısı’nın bölümleri.

Ne yazık ki, iklim değişikliği bölgeyi dönüştürmeye devam ettikçe Sibirya’daki orman yangınları giderek daha yaygın hale geliyor. 2019-2020 kışı Rusya’nın kışıydı. kayıtlardaki en sıcak2020’de bir ilkbahar-yaz sıcak hava dalgası sıcaklıkların yükselmesine neden oldu 100 derecenin üzerinde Fahrenhayt (37.8 santigrat derece) Haziran ayında. Bilim adamları daha sonra, kontrolden çıkan orman yangınlarının kıvılcımlanmasına yardımcı olan bu sıcak hava dalgasının, en azından yapıldı 600 kat daha olası iklim değişikliği sayesinde. Geçen yıl, sıcak havalarda yangınlar yeniden başladı Mayısta ve yaz boyunca devam ettiyetkililer de bulunurken “zombi yangınları” önceki yıldan beri hala kar altında yanıyor.

Bu tür yangınlar sadece olamaz yerel topluluklar için yıkıcı ama yapabilir ayrıca serbest bırak sera gazıSes, çünkü bölgedeki permafrost hem metan hem de karbondioksit için büyük bir kaynaktır. Kuzey Kutup Dairesi’nin üstündeki ve altındaki 2020 yangınları bir rekor kıran miktar İspanya’nın tüm yıllık emisyonlarına eşdeğer, atmosfere karbondioksit salınımı. Bu arada, o yıl sıcaklıklar o kadar yükseldi ki, boşlukta kraterler yeryüzünde açılmaya başladızeminde patlayan metan sayesinde.

Ukrayna’daki savaş, başka bir sıcak yaz olabilecek bu dönemde, yangınla mücadele çabalarını da engelleyebilir. Rus ordusu genellikle yardıma koşar yerel itfaiye operasyonları ve bazı uzmanlar, yerel köylerin ekstra yardım olmadan tehlikede olabileceğini söylüyor.genel-7