Asus yaptı. Çift ekranlı bir dizüstü bilgisayar yaptı – ve bir zamanlar bu kelimeleri söyleyeceğimi hiç düşünmemiştim – aslında oldukça iyi.

Asus bir süredir bu çift ekranlı form faktörünü yapıyor ve 1,999,99 $ ve üstü ZenBook Pro Duo 14 OLED’in parçaları daha önce görmediğimiz bir şey değil. Duo serisindeki önceki modellerde olduğu gibi, üstte 14,5 inçlik büyük bir ekran ve klavye bölmesinin arkasında daha küçük 12,7 inçlik bir ekran var (ScreenPad Plus). Bu ekranın altında klavye (söz konusu güvertenin önüne kadar uzanan), sağına tıkış tıkış bir ufacık dokunmatik yüzey var.

Ancak şirket, deneyimi önemli ölçüde daha konforlu hale getiren küçük bir değişiklik yaptı: ikincil ekranı 12 derece yükseltti.

Bu, okuyucu, her şeyi değiştirdi. Anlıyorsun, geçen yılki 14 inçlik Zenbook Duo modeli ikincil ekranı yalnızca yedi derece yukarı eğdi. 2020 modeli daha da düzdü. Her iki durumda da, ikinci ekranda bir şey görmem gerektiğinde sürekli olarak boynumu eğiyordum.

12 dereceye kadar artış kağıt üzerinde çok büyük görünmüyor, ancak sonunda – nihayet – ekranı artık vinç kullanmam gerekmeyecek kadar yüksek hale getirdi. Şu anda bunu yazarken ofis koltuğuma yaslanıyorum. Aslında biraz uzanıyorum. Pro Duo’nun birincil ekranını görebiliyorum ve ikincil ekranının içeriğini de gayet iyi görebiliyorum. yapabilirim kelimeleri oku bu yaslanmış durumda ikincil ekranda.

Asus Zenbook Pro 14 Duo OLED'in dokunmatik yüzeyi yukarıdan görülüyor.

Dokunmatik yüzeyin küçük olduğu konusunda şüpheniz varsa diye.

Asus Zenbook Pro Duo 14 OLED'in kapağındaki logo yukarıdan görülüyor.

Yeni logo, aynı eş merkezli tasarım.

İkincil ekranı geçmişte olduğundan daha uzaktan görmeyi önemli ölçüde kolaylaştıran başka çeşitli ince ayarlar da var. Birincisi, geçen yıldan daha parlak, şimdi 500 nite ulaşıyor. Ayrıca daha yüksek çözünürlük (2880 x 864). Ve geçmişte baş belası olan tavan ışığını yansıtmasını engelleyen yeni bir “parlama önleyici dağlama” var.

Millet, ikinci ekran… şimdi gerçekten kullanışlı. Önceki modellerde, asıl işim üst yarıda gerçekleşirken, Slack ve Twitter gibi dikkat dağıtıcı şeyleri atmak için bir yerdi. Şimdi, çalışırken bakmak ve okumak için referans materyallerini orada tutabilirim.

Şimdi, bu, faydalarının nihayet bu dizüstü bilgisayara ikinci bir ekranı sığdırmak için gereken ödünlerden daha ağır bastığı anlamına mı geliyor? Benim için hayır. Ancak bunun gerçekten sadece klavye konumu için bir tercih olduğu noktadayız. Asus temelde her şeyi düzeltti.

Asus Zenbook Pro 14 Duo, kahverengi bir kanepede sol tarafa doğru açılı.  Her iki ekran da Asus Zenbook Pro OLED logolu çok renkli bir arka plan gösteriyor.

Güverte düzenini hayal etmekte zorlanıyorsanız, buraya bakın.

Örneğin, ScreenXpert. Bu yazılım, Duo’nun iki ekranının birlikte çalışmasına izin veriyor ve bir zamanlar olduğu gibi sorunlu ve tepkisiz karmaşadan çok yol kat etti. Bu cihazda bulunan yeni sürüm (ScreenXpert 3), önceki sürümlerden çok daha profesyonel görünüyor. Kullanımı çok hızlı ve pencereler olması gerektiği gibi yeniden boyutlandırıldı. Ve ara sıra bir şeyi açmak için bir düğmeye birkaç kez dokunmak zorunda kalsam da, yaşadığım sorunların kapsamı buydu. ScreenXpert yazılımında her zaman böyle olmayan, oldukça kolay bir öğrenme eğrisi ile sezgiseldir.

Parlaklığı değiştirme, telefon yansıtma, bir uygulama gezinme ekranı açma, klavyeyi kilitleme ve masaüstü arka planını görüntülemek için ScreenPad’deki tüm pencereleri yok etme gibi çeşitli özellikler için hızlı düğmelere sahip bir görev çubuğu (kayan bir minyatür Windows görev çubuğu gibi) vardır. Bunlardan bazılarının şüpheli faydası hakkında şikayet etmeye hazırdım, ancak biraz araştırmadan sonra bulduğum Kontrol Merkezi Ayarları panelinde yapabileceğiniz bir miktar özelleştirme olduğu ortaya çıktı. Ayrıca görev çubuğunun konumunu aşağıya veya iki yana sürükleyerek de ayarlayabilirsiniz.

Sekmelerin ve uygulamaların bir yapılandırmasını daha sonraki bir tarihte tekrar açmak üzere seçtiğiniz bir düzenlemede “kaydetmenize” izin veren görev grupları özelliğinin (bu görev çubuğundan da erişilebilir) hayranı olmaya devam ediyorum. Bu, Duo cihazlarda çok kullandığım bir şey.

Çok mutlu olduğum diğer düzeltme dokunmatik yüzeyle ilgili. Duo 14’ün dokunmatik yüzeyi o kadar küçük ki temelde işe yaramaz. Önceki modellerde, olası her durum için bir kalem kullandım. Burada yaptığım şey buydu – Dokunmatik Yüzey modunu keşfedene kadar.

Dokunmatik yüzey modu, ScreenPad’i dev bir dokunmatik yüzeye dönüştürmenize olanak tanır. Tek yapmanız gereken üç parmakla dokunmak. Tekrar ScreenPad’e dönüştürmek için sağ üst köşedeki X işaretine dokunun. Dokunmatik yüzey iyi çalışıyor ve tüm çeşitli hareketlere normal bir hareket kadar duyarlı. Olumsuz yönleri de var tabii. Birincisi, tıklama mekanizması yoktur (ancak tıkla ve tıkla iyi çalışır). Ayrıca klavyeyi kullanmak için uzanıyorsunuz, ki bu biraz garip (ama alıştığım bir şey). Ve dokunmatik yüzey arayüzü opaktır, bu yüzden yukarı çektiğinizde ScreenPad’de oturan diğer içeriği göremezsiniz. Umarım Asus gelecekte bunu en küçük parçayı bile daha şeffaf hale getirebilir, ancak yine de bu özelliği burada görmekten çok mutluyum.

Asus Zenbook Pro Duo 14 OLED'in sağ tarafındaki bağlantı noktaları.

Sağda iki USB-C ve bir USB-A. (Arkada da portlar var.)

İçerideki Intel Core i7-12700H, Alienware’in X14’ü de dahil olmak üzere bugüne kadar çoğunlukla yüksek performanslı oyun dizüstü bilgisayarlarında ve iş istasyonlarında gördüğümüz ana akım bir işlemcidir. Ünitemde ayrıca Nvidia GeForce RTX 3050 Ti GPU’ya ek olarak 16 GB RAM ve 1 TB depolama alanı var. Asus, bu özellikler için nefret etmediğim 1,999,99 dolara mal olacağını söylüyor.

Genel iş kullanım durumlarımdaki performans beklediğiniz kadar iyiydi. Her iki ekranda da sorun olmadan Zoom aramalarının veya YouTube akışlarının üstüne yığılmış Chrome sekmeleri olurdu. RTX 3050 Ti, mutlaka AAA oyunları için tasarlanmamıştır ve bu fiyat noktasında alabileceğiniz diğer dizüstü bilgisayar GPU’larından daha zayıftır, ancak kesinlikle daha eski, daha hafif oyunları bir olasılık haline getirebilir.

Asus Zenbook Pro 14 Duo'nun kapağı yukarıdan görülüyor.

Bu arada yeni logo.

Klavye bazen sıcakken, orada veya cihazın altında hiçbir zaman rahatsız edici bir sıcaklık hissetmedim. Bu, Asus’un sırasıyla 97 ve 93 kanatlı iki adet 12 voltluk fan içeren yeni soğutma sistemi (“IceCool Plus” olarak adlandırılır) sayesinde görünüyor. Asus, cihazın Fısıltı Modu soğutma profilindeyken 28 desibelin altında kaldığını iddia ediyor ve anladığım kadarıyla bu doğru görünüyor. Fısıltı Modunda olmadığımda bile hayranları neredeyse hiç duymadım.

Pil ömrü daha çok karışık bir çantaydı. Her iki ekranda da orta parlaklıkta ortalama beş saatlik sürekli çalışma yaptım. Bu açıkçası tam bir güne yakın değil, aynı zamanda bir korkunç Bu cihazın iki yüksek çözünürlüklü ekran çalıştırdığı göz önüne alındığında sonuç. Orijinal Pro Duo iki buçuk saatten biraz fazla sürdü ve oyun odaklı ve çok daha pahalı Zephyrus Duo 15, aynı iş yüküyle bunu bir saat 48 dakika yaptı. Çok fazla meyve suyuna ihtiyacınız varsa, klavyedeki bir kısayol tuşuyla ScreenPad’i kolayca kapatabilirsiniz.

Asus Zenbook Pro Duo 14'ün klavye güvertesi yukarıdan görülüyor.  ScreenPad, sol tarafında bir görev çubuğu bulunan çok renkli bir arka plan görüntüler.

Bak ne güzel!

Birincil ekran 16:10’dur (hurra!) ve bir dizüstü bilgisayardaki ilk (ilk değilse de) 120Hz OLED ekranlardan biridir. Bağlantı noktası seçimi, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, tam boyutlu bir HDMI 2.1, bir USB 3.2 Gen 2 Tip-A, bir SD Express 7.0 kart okuyucu ve bir birleşik ses jakı dahil olmak üzere oldukça iyi. Her türlü diğer 14 inçlik premium cihazlar onları USB-C dünyası için terk ettiğinden, bu cihazın HDMI ve SD kart yuvasına takılı olduğunu gördüğüme sevindim. (Ve bu şey gerçekten bağlantı noktalarında eksik olmamalı çünkü daha fazla bir şeye harici bir klavye ve fare takmak istemedim.) Asus’a özgü birkaç bağlantı özelliği de var, Wi-Fi SmartConnect dahil. cihaz, mevcut ortamındaki en iyi sinyale otomatik olarak bağlanır.

Asus Zenbook Pro 14 Duo OLED incelemesinin sol tarafında yer alan portlar.

Bunlar havalandırma delikleri, bağlantı noktaları değil – kurnaz Asus!

Bütün bunlar harika, bu da onu kullanmayı hala sevmememi daha da talihsiz bir hale getiriyor. Temel olarak, Pro Duo 14 beni, çift ekranlı form faktörünün mümkün olan en iyi yinelemesinin bile, bu konumda bir klavyeye sahip olamadığım gerçeğinin üstesinden gelmek için yeterli olmadığına beni ikna etti. Öne monte klavyeleri sevdiğimi biliyorum ve hayatım boyunca sizi asla anlayamayacağım. Bu bile harika bir klavye. Tuşlar, 1.4 mm’lik iyi bir seyahat ile tıklım tıklım, genellikle bayılacağım bir özellik. Ama sürekli ellerimi göğsüme bastırarak yazıyorum. T. rex Ve bundan nefret ediyorum.

Bunun Asus’un düzeltebileceği bir şey olduğunu bilmiyorum. Sanırım bu tasarımla bir kişisel tercih duvarına giriyoruz. Bileklerimi dinlendirmek için bana hiçbir yer vermeyen bir klavyeyi kullanmaktan asla zevk almayacağım. Ama kesinlikle bu sorunu yaşamayan insanlar var ve siz millet, bunun meşru olarak iyi bir satın alma olduğunu düşünüyorum.

Asus Zenbook Pro Duo 14 yukarıdan görülüyor.  Her iki ekran da çok renkli bir arka plan görüntüler.

Sık tur kullanan biri olarak bana göre değil.

Asus, Pro Duo 14’te iyi, pratik ve kullanışlı bir çift ekran sistemi yapmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Yasal olarak, düzeltilebilecek çoğu sorunun çözüldüğünü düşünüyorum. Birinci nesil Zenbook Duo’ya yönelik oldukça eleştirel incelememizde Chaim Gartenberg, “Ham kile gömülü harika bir dizüstü bilgisayar var” diye yazdı. Üç yıl sonra Asus o dizüstü bilgisayarı çıkardı. Bu harika.

Şu andan itibaren Duo dizüstü bilgisayarların hikayesi, güvertenizin ön tarafında bir klavye olmasını sevip sevmediğinize kadar gelebilir. Bu cihazların geçmişte yaşadığı başka sorunlar göz önüne alındığında, gelecekleri için çok iyi bir işaret.

Fotoğraf Monica Chin / The Vergegenel-2