Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, hisse senetlerine veya emeklilik hesaplarına yatırım yapmak karmaşık bir süreç gibi görünebilir.

mentum Latin Amerika’da bunu değiştirmek için yola çıktı ve Latin Amerika’daki işletmelerin yerel yatırım fonları, ETF’ler ve hisse senetleri gibi tamamen dijital yatırım ürünleri oluşturup müşterilerine sunabilmeleri için özelleştirilebilir yatırım API’leri ve widget’ları üzerinde çalışıyor. Ürünler ayrıca yerel yönetmeliklere uygundur.

Kurucu ortak ve CEO Gustavo Trigos, San Francisco merkezli şirketi 2021 yılında Simon Avila ve Daniel Osvath ile kurdu. Y Combinator’ın 2021 yaz kohortuna katılan üçlü, ödemeler, teknoloji, API’ler ve yatırım hizmetlerinde bir geçmişin karışımından geliyor.

Hepsi Latin Amerika’dan okumak ve çalışmak için ABD’ye geldi ve ABD’de sunulan bazı yatırım uygulamalarını kullanırken, Latin Amerika’da tam olarak yatırım yapmanın bir yolunu sağlayan benzer ürünleri bulmak için mücadele ettiler. Trigos, Latin Amerika’da her ülkedeki nüfusun sadece %2’sinin yatırım ürünlerine erişimi olduğunu ve bunun temel olarak yüksek net değerli bireyler olmaları nedeniyle olduğunu söyledi.

Perakende yatırım alanında faaliyet gösteren Şili merkezli Fintual’daki insanlarla konuşurken, neden daha fazla rekabet olmadığını ve tartıştıkları şeyin altyapıda ve her ülkedeki düzenlemeleri anlamada büyük bir boşluk olduğunu belirtti.

Trigos, TechCrunch’a “Her ülkede sıfırdan başlamalısınız” dedi. “Kimsenin inşa etmediğini gördük, biz de yaptık.”

Mentum, Latin Amerikalıların yatırım yapmayı öğrenmeleri ve denemeleri için daha kolay bir yol sağlamaya çalışan tek kişi değil. Son bir yılda, Vest, Flink ve Grupo Bursátil Mexicano gibi, bölgedeki finansal katılımı artırmanın bir yolu olarak yatırım ürünleri geliştiren şirketlere bazı önemli risk sermayesi dolarları aşılandı.

Trigos, Mentum’u bir fintech şirketine kıyasla fintech alanında faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olarak görüyor. Kolombiya’da başladı ve bir orta katman görevi görerek şirketlerin üzerine inşa edebileceği teknolojiler geliştiriyor.

Şirketin aldığı ilk yaklaşımlardan biri, düzenlemeleri anlamak ve iş yapmak için yeşil ışık yakmak için ilişkiler kurmak için her ülkedeki en iyi 10 broker-satıcıya ulaşmaktı. Trigos bu süreci “zahmetli” olarak adlandırırken, Mentum bunu yaptıktan sonra süreci Şili’de daha kolay tekrarlayabildi ve şimdi genişleme için Peru ve Arjantin’e bakıyor.

Mentum başlangıçta fintech şirketlerini hedef aldı çünkü API’lerle nasıl çalışacaklarını zaten biliyorlardı, ancak daha sonra geleneksel bankalardan ve hatta süpermarketlerden, sigorta şirketlerinden, kredi birliklerinden ve yiyecek sağlayan süper uygulamalardan talep gelmeye başladı.

Mentum’un widget’ları. Resim Kredisi: mentum

Trigos, yatırım ürünleri sunmaya istekli çok sayıda farklı türde şirketin bulunmasının, şirketin ürünlerini daha kolay kullanmak istemesinin büyük bir nedeni olduğunu söyledi.

“Genel deneyimin nasıl görünmesi gerektiğini görmek için yüzlerce uygulamayı analiz ettik, ardından biraz kod gerektiren widget’lar oluşturduk, ancak beta sürümünde deneyimi kurmak için kod gerektirmeyen bir masaüstü simülatörümüz de var” diye ekledi.

Mentum’un ürünleri hala beta aşamasındadır, ancak bu yıl piyasaya sürme planları, Global Founders Capital, Soma Capital Y Combinator ve Plaid ve Jeeves’in kurucu ortaklarının katılımıyla Google’ın Gradient Ventures liderliğindeki 4,2 milyon dolarlık finansmanla hızlandırıldı.

Trigos, kurucu ekibini kurmak da dahil olmak üzere, şu anda sahip olduğu yedi çalışandan çalışan sayısını artırmak için yeni sermayeyi kullanmayı planlıyor. Yıl için hedeflerinden biri, her ülkede beş müşteriyi entegre ederek Kolombiya ve Şili’de büyümek. Şirket, daha fazla ödeme, DeFi ve kripto ekleme gibi deneyimi artıracak ürün geliştirme ve özellikler üzerinde çalışacak.

Mentum’un halihazırda broker-bayilerle iki stratejik ortaklığı var ve şu anda Kolombiya’daki YC destekli iki fintech şirketi ve ürünlerini piyasaya sürmekle ilgilenen diğer 25 şirketle entegrasyon sürecinde.

“Finansal hizmetler sektörü Latin Amerika’da büyük bir dönüşüm geçiriyor. Gradient Ventures’ın ortağı Wen-Wen Lam yazılı bir açıklamada, API’ler bankacılığımız için yeni fırsatlar yarattı” dedi. “Yenilikçi teknolojisiyle Mentum, Latin Amerika fintech uygulamaları için çok çeşitli olanaklar yarattı. Yeni nesil bankacılığı başlatırken Gus ve ekibini desteklemekten heyecan duyuyoruz.”genel-24