Gittikçe daha fazla elektrikli araba yollarımızda. Elektrik pillerinin temini otomotiv oyuncuları için giderek daha önemli bir çark haline geliyor. Volvo Cars’ın yeni patronu Jim Rowan, beyan pillerin kıtlığının sektör için gerçek bir sorun haline gelebileceğini söyledi.

Yollarımızda giderek daha fazla elektrikli araç

Mart 2022’de Fransa’da satılan otomobillerin %21,4’ü elektrikli veya plug-in hibritlerdi. Genel satışlar düşerken, bu ay yine büyük kazananlar, hesaba katılan fişli elektrikli araçlar oldu. %100 elektrikli araçların payı ise aynı dönemde Şarj edilebilir hibrit araçlar için %13,5 ve %7,9. Elektrikli araçlar dizelin yerini alıyor. Dizel araçların payı Mart 2020’deki %31’den bu yıl Mart’ta %14’e düştü.

aynı kategoride

Şanghay gökdelenleri

Çin, web devleri üzerindeki Covid-19 lehine baskıyı hafifletiyor

Kullanımdaki bu değişikliğin tedarik zincirleri için sonuçları vardır. Yollarımızdaki elektrikli araç sayısı arttıkça, pil lojistiği otomotiv sektöründe giderek daha önemli ve rekabetçi bir çark haline geliyor. Volvo Cars’ın patronu geçenlerde konuyla ilgili konuştu. Grubun stratejisi artık Volkswagen, General Motors, Ford ve hatta Tesla gibi birkaç yıldır elektriği tercih eden büyük üreticilerle aynı.

Diğerleri de piyasaya sürmeyi planlıyor: Honda, 2030 yılına kadar 30 elektrikli model piyasaya sürmeyi planlıyor. Honda, önümüzdeki on yıl içinde Filosunun elektrifikasyonu için 35 milyar euro. Gerçek bir elektrifikasyon stratejisi geliştirecek diğer üretici ise Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı: 2030 için 35 yeni elektrikli araç. İttifak, bu yeni yol haritası ile Volkswagen Grubu karşısında elektrikli araçlar alanında ağır bir ağırlık oluşturmayı planlıyor ve Stellantis.

Elektrikli piller için gelecekte bir kıtlık mı?

Volvo Cars’ın yeni patronu ve başkanı Jim Rowan, buna inanıyor “Akü tedariğinin azlığı sektör için büyük bir sorun haline gelecek”. Şirketinin kesin olarak sahip olduğunu belirtir yapılan yatırımlar potansiyel bir eksikliği daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır: “Son zamanlarda Northvolt ile önemli bir yatırım yaptık, bu nedenle ilerlerken kendi pil kaynağımızı kontrol ediyoruz”.

Volvo Cars, 2030 yılına kadar %100 elektrikli otomobil satma sözü verdi. Böyle bir strateji, araçları için sürekli ve güvenli bir akü tedarikine sahip olmasını gerektiriyor. İsveçli üretici, gelecekte elektrik motorlarının mükemmel kontrolüne sahip olmak istiyor. Şubat 2022’de Volvo Cars ve Northvolt, Göteborg’da bir pil üretim tesisi inşa etmekİsveç’te inşaatının 2023’te başlaması bekleniyor. Bu tesisin yıllık 50 gigawatt’a kadar potansiyel üretim kapasitesine sahip olması bekleniyor.genel-16