Mart ayında Google, 78 yanık raporlarının ardından 1,7 milyon Fitbit Ionic akıllı saati gönüllü olarak geri çağırdığını duyurdu. Şimdi, yakın zamanda açılan bir dava, aynı kusurun Google’ın tüm Fitbit cihazlarını etkilediğini iddia ederek, geri çağırmanın yeterince ileri gitmediğini söylüyor.

Mahkeme belgelerine göre, tüm Fitbit akıllı saatler ve fitness takipçileri aynı kusuru paylaşıyor – aşırı ısınma eğilimi, dolayısıyla yanıklara veya yangın tehlikesi oluşturma. Şikayet ayrıca Fitbit’i, olaylar bildirildiğinde suçu “tüketici hijyenine” yönlendirmeye çalışmakla ve geri çağırmanın İyonik sahiplerini yeterince tazmin etmemesiyle suçluyor.

Şikayette “Makul tüketiciler” yazıyor, “Ürünleri ciltlerini değil kalori yakmak için satın alıyorlar ve bir akıllı saat yardımıyla sağlıklı bir yaşam tarzını güvenli bir şekilde sürdürmek için satın alıyorlar.” Dava, toplu dava statüsü istiyor.

Davadaki iki davacı, Ionic değil, Versa serisinden – Versa Lite ve Versa 2 – cihaz satın almıştı. Ek olarak şikayet, Sense, Versa 3, Blaze, Inspire ve Inspire 2 dahil olmak üzere başka cihazlara sahip kullanıcıların yanık fotoğraflarını gösteriyor. Ayrıca, şirketin müşteri desteği tarafından gölgelenen Fitbit sahiplerinin birden fazla hesabını da içeriyor.

Ionic, Fitbit’in 2017’deki ilk akıllı saatiydi.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

Davanın can alıcı noktası, Fitbit’in İyonik’i hatırlamasına rağmen, kullanıcıları yakabilmelerine rağmen diğer cihazları için bunu yapmadığı iddiasıdır. Sonuç olarak, müşteriler potansiyel bir yangın tehlikesi taşıdıklarının farkında olmayabilirler. Özellikle vaka, müşterilerin uçuşta pilin arızalı olabileceğini bilmeden akıllı saat takabileceklerinden korkuluyor. Ayrıca, Fitbit’in Ionic sahiplerine tam geri ödeme teklif etmesine rağmen, şirketin bu geri ödemeleri yapma konusunda ayaklarını sürdüğünü belirtiyor.

Bu iddiaları görünce pek şaşırdığımı söyleyemem. Fitbit’in cihazlarını incelerken bu sorunu hiç yaşamamış olsam da, yıllar içinde Reddit ve diğer sosyal medya platformlarında çeşitli Fitbit ürünlerinin iddia edildiği gibi birden fazla şikayetin ortaya çıktığını gördüm. yanmış veya RAHATSIZ olmak Kullanıcıların cildi. Anekdot olmakla birlikte, bu hesapların birçoğu Fitbit’in geri ödeme yapması ve hatta yanıt vermesi aylarca sürdüğünü de belirtti.

Mahkeme belgeleri, benzer şekilde, müşterilerin hayal kırıklığına uğradığı @FitbitSupport Twitter’a verilen yanıtların birkaç ekran görüntüsünü içerir.ong bekler ve yanıt vermeyen müşteri hizmetleri yakın zamanda geri çağrılan Ionic için para iadesi almaya çalışırken. İyonik geri çağırma sürecinin yavaş ilerlediğini de bağımsız olarak bir bilgi verenden duyduk.

Fitbit, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.genel-2