İlk yatırımını geçen yıl Hindistan’da yapan Andreessen Horowitz, dünyanın en büyük ikinci internet pazarında agresifleşmek istiyor.

TechCrunch’a göre, Silikon Vadisi merkezli risk sermayesi şirketi, Hindistan’daki girişimleri desteklemek için yaklaşık 500 milyon dolar ayırdı.

Geçen yıl Bengaluru merkezli kripto para borsası CoinSwitch Kuber’de bir finansman turuna liderlik eden firma, konuya aşina olan kişiler de ülkede birkaç yatırım rolü için işe almak istediğini söyledi.

Seema Amble ve Sumeet Singh de dahil olmak üzere firmadaki bir dizi ortak, son aylarda birkaç Hintli girişimle ilişki kurdu, konuya aşina olan kişiler, konu özel olduğu için anonimlik talep etti.

Ocak ayında girişimi, büyümesi ve biyolojik fonları için 9 milyar dolar topladığını açıklayan firma, yaklaşık 250 milyon dolarlık bir değerlemeyle bir fikir paylaşım platformu işleten Hintli bir girişime yatırım yapmayı araştırıyor. Başka bir kişi, aynı zamanda Bengaluru merkezli bir erken aşama fintech ile de uğraştığını söyledi.

Halk arasında a16z olarak adlandırılan firma plana devam ederse, Hindistan’da aktif olarak yer alan en son yüksek profilli yatırımcı olacaktır. Cuma günü yapılan yorum talebine yanıt vermedi.

Firma yıllardır Hindistan gibi pazarları araştırıyor. Beş yıl önce Stanford Graduate School of Business’ta yaptığı bir konuşmada, a16z’nin kurucu ortağı ve genel ortağı Marc Andreessen (yukarıda resmedilmiştir) gelişmekte olan pazarlardaki startup’ları desteklemenin “son derece cazip” olduğunu söyledi. Ancak bir girişim fonunun daha fazla ülkeye yayılmasının da zor olduğunu açıkladı. Risk sermayesi, “hem şirketi değerlendirmek hem de şirketle çalışmak için birlikte çalıştığınız insanları anlamanın çok uygulamalı bir sürecidir.”

“Eğer bu şekilde uygulamalı bir iş olmaya devam ederse, o zaman coğrafi uzaklık sorunu var, yani başka bir coğrafyada bulunmuyorsam, kararları verecek bu insanları gerçekten tanıyor muyum? Yani bir grup firmanın yapmaya çalıştığı şey yerel ekipler kurmak. Ama bir de temel sorun var ki, yerel ekip gerçekten iyiyse, kolayca ayrılıp kendi firmalarını yönetebilirler. Kötülerse, benim için çalışmaya devam ederler… ki bu da kendi sorunları var.”

Bessemer Venture Partners, General Catalyst, Insight Partners, Dragoneer, D1 ve Bodhi Tree gibi çok sayıda firma, son yıllarda dünyanın en kalabalık ikinci ülkesindeki yatırımlarının hızını artırdı.

Her biri on yıldan fazla bir süredir Hindistan’da faaliyet gösteren Sequoia, Lightspeed ve Accel dahil olmak üzere akranlarının/rakiplerinin birçoğu ya son aylarda ülkeye özgü yeni fonlar topladı ya da yeni bir fon yaratma sürecinde. TechCrunch’ın geçen hafta bildirdiğine göre, Lightspeed India Venture Partners dördüncü Hindistan fonu için 500 milyon doları aşmak istiyor.

SoftBank, Alpha Wave Global ve Tiger Global de son çeyreklerde Hindistan’ı önemli ölçüde ikiye katladı. SoftBank tek başına geçen yıl Hintli girişimlere 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve bu yıl 10 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planladığını söyledi. Tiger Global, son 18 ay içinde Hindistan’da yaklaşık iki düzine tek boynuzlu atın basılmasına yardım etti.

Web3 cephesinde, konuya aşina olan kişilere göre, Coinbase Ventures, Sino Global, Hashed ve FTX Ventures dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcı, son haftalarda ülkede birden fazla startup ile ilişki kurdu.genel-24