Oyuncu Tom Cruise'un 1986'da yayınlanan orijinal Top Gun filmi için tanıtım fotoğrafı.

Oyuncu Tom Cruise’un 1986’da yayınlanan orijinal Top Gun filmi için tanıtım fotoğrafı.
resim: MovieStillsDB.com

Tom Cruise’un 1986 tarihli klasik aksiyon fotoğrafının devamı niteliğindeki son filmi, Süper silah, nihayet bu ay covid-19 salgınıyla ilgili gecikmelerden sonra bir sürüm alıyor. Ancak şu anda 59 yaşında olan Cruise, 1990’da filmin devamını çekme konusunda çok farklı hissediyordu. Aslında Cruise, devam filmi çekmenin “sorumsuzca” olacağını söyledi ve hikayenin herhangi bir şekilde devam etmesinin savaş yanlısı olarak yorumlanabileceğini öne sürdü. propaganda.

Cruise, bir röportajda bu yorumları yaptı. oyun çocuğu dergisinin Ocak 1990 sayısı için o zamanki yeni filminin tanıtımını yaparken Dört Temmuz’da doğdu. Oliver Stone’un yönettiği bu film, ideolojik olarak çatışan bir savaş karşıtı ifadeydi. Süper silahbir şey oyun çocuğu görüşmeci belirtti.

Ama Cruise açıkça soruya hazırdı ve inandı. Süper silah‘in karikatürize ettiği hile çok açıktı. Ancak oyuncu, bir devam filmi çekerken bir çizgi çizdi.

Playboy: [Born on the Fourth of July] aynı zamanda kapak tarafı Süper silahesasen Nintendo oyunu tarafından savaş ve vatanseverliği kör etmek için bir ilahi.

Dolaşmak: Tamam, bazı insanlar bunu hissetti Süper silah Donanmayı tanıtmak için sağcı bir filmdi. Ve birçok çocuk onu sevdi. Ama çocukların savaşın böyle olmadığını bilmelerini istiyorum. Süper silah sadece bir eğlence parkı gezintisiydi, gerçek olmaması gereken bir PG-13 derecesine sahip eğlenceli bir filmdi.

Bu yüzden devam etmedim ve yapmadım Top Gun II ve III ve IV ve V. Bu sorumsuzluk olurdu.

Cruise, “bazı insanların” hissettiğini not ediyor Süper silah Donanma için bir terfiydi, ama kelimenin tam anlamıyla öyleydi. Film, başlangıcından itibaren ABD Donanması’ndan yardım aldı ve şu tür kitaplardan bildiğimiz gibi, senaryosu Pentagon tarafından onaylandı. Cesaret ve Zafer: Filmde Amerikan Askeri İmgesinin Oluşumu Lawrence Suid’in fotoğrafı.

Ancak 1990’daki bu röportajın pek çok okuyucusu, ordunun filme olan yakın katılımının farkında olmayabilir. Ve öyle olsalar bile, Cruise yine de öyleymiş gibi davranacaktı. Süper silah savaş pilotu olmak için kaydolan çocuklarda büyük bir artıştan sorumlu olan bir hikayeydi.

Playboy: Dır-dir Doğmak bir kefaret Süper silah?

Dolaşmak: Onlar farklı şeylere. Süper silah keyifli bir yolculuktur ve bundan ötesi düşünülmemelidir. Doğmak gerçek insanlar ve gerçek olaylar hakkındadır. Süper silah Uzay Dağı’na çıkmak olarak görülmelidir – bu basit bir peri masalı gibi.

Ancak görüşmeci, Cruise’un bu kadar kolay gitmesine izin vermezdi.

Playboy: Pek çok erkek çocuk bu tür davul sesleri için savaşa gitti. Savaşın tarihi budur—genç, toy çocuklar, bir peri masalında olduğu gibi bir masal zaferine doğru yola çıkarlar. Süper silah.

Dolaşmak: Şunu bir düşünün: Üçüncü Dünya Savaşı’ndan tamamen ben sorumluyum. [laughs]! Haydi. Söylediklerimin gerçekliğine bakalım – inançlarımın nerede yattığına. bindiğim bir şey yoktu Süper silah. Gerçek şu ki, gerçekten insanların görmesini istiyorum Dört Temmuz’da doğdu-yapılması gereken bir film.

Suid’in kitabında belirttiği gibi, yapımcılar Süper silah Pentagon’da askeri liderlerle 1983 yılının Haziran ayı başlarında, ellerinde bir senaryo bile olmadan çok önce bir araya geldi. Aksiyon filmi efsanesi Jerry Bruckheimer da dahil olmak üzere yapımcılar, filmin temel fikrini ortaya koydular. Süper silah ve Pentagon’daki subaylar buna bayıldı. Ordu, senaryo üzerinde tam veto yetkisi aldı ve yapımcılar, 1980’lerin başlarındaki nispeten ilkel özel efektlerle etkili ve ekonomik olarak yeniden üretilmesi zor olan inanılmaz derecede gelişmiş savaş silahlarına erişim elde etti.

Süper silah üreticiler, yalnızca yakıt için askeri ücret olan Paramount Pictures ile inanılmaz pahalı F-14 jetlerinin yanı sıra USS Enterprise ve USS Ranger uçak gemilerine erişim kazandı.

neyden kesildi Süper silah? Suid’e göre, senaryonun erken bir versiyonu, Tom Cruise’un bir deniz subayı olarak aşk ilgisine sahipti. Kelly McGillis tarafından oynanan bu karakter, Donanmanın isteği üzerine sivil bir astrofizikçiye dönüştürüldü. Film yapımcıları ayrıca, Pentagon’un üzerinde durduğu başka bir şey olan “kurgusal yabancı ülkenin arazisi üzerinde MIG’lerin ardından uçan” ABD uçaklarını gösteren bir sahneyi de rafa kaldırdılar.

Donanma, Vietnam’ın ardından düzene daha eleştirel yaklaşan filmlerin popüler olduğu bir zamanda yalnızca asker yanlısı bir film almakla kalmadı; kıyamet şimdi (1979), Rambo: İlk Kan (1982) ve müfreze (1986)—ordu ayrıca silahlı servislere katılarak gerçek bir savaşa katılmak isteyen çocuklardan büyük bir ilgi gördü. Bir makaleye göre, askeri işe alım görevlileri sinema salonlarında askere alma kabinleri bile kurdular. Zaman dergi 1986’da.

Ama tüm bunlar bunu nereye bırakıyor? Süper silah devamı olarak bilinen Top Gun: Maverick, 27 Mayıs’ta vizyona girecek olan hangisi? Cruise için eleştiriler almaya başladı Süper silah Filmin ilk fragmanının internete düştüğü 2019 yazı kadar erken bir devam filmi. İzleyiciler, Maverick’in ceketinin artık bir Tayvan bayrağı, dünyanın en büyük sinema pazarı olan Çin’e bariz bir taviz. Ve Cruise’un 1990’da askere alınmanın artmasına yol açabilecek bir ordu yanlısı film yaratma konusundaki tereddütü ne olursa olsun, artık böyle hissetmiyor.

Cruise, YouTube’a yüklenen film için yeni bir tanıtımda, “Bir devam filmine layık özel bir hikayemiz olana ve bir savaş pilotunun deneyimini daha derine inebilmemiz için gelişen teknolojiye kadar bir devam filmi çekmeye hazır değildim” diyor. tarafından Paramount Resimleri.

“Pratik olarak nasıl ateş edileceğini formüle etmek için Donanma ve Top Gun okuluyla birlikte çalıştık. Çünkü eğer bunu yapacaksak, F-18’leri uçuracağız,” diye devam ediyor Cruise, uçakların görüntüleri bir Donanma reklamı gibi yakınlaştırılırken.

Bu YouTube videosunun 4,3 milyondan fazla görüntülemesi var ve Cruise’un bu konuda açıkça farklı bir tavrı var. Biletinizi alırken tiyatronun dışında kamp kurmuş askerler görürseniz şaşırmayın. Top Gun: Maverick. Güneşin altında gerçekten yeni bir şey yok.genel-7