General Motors’un ilk çeyrek kazanç raporu ve Salı günü yapılan analist çağrısı, şirketin elektrikli araçlar ve otonom araçlar konusundaki büyük emellerini ve bunların arkasına koymak istediği parayı vurguladı.

İlk finansal paket servis ilk çeyrek raporu arz kısıtlamalarına rağmen bir kâr mesajıydı. Bununla birlikte, çağrı, tazminata dayalı planında önemli bir değişiklik ve Cruise için bir harcama tahmininin yanı sıra başka ilginç yorumlar da sundu – bunların tümü GM’nin EV’lerde ve AV’lerde başarısını sağlamaya odaklandı.

İlk önce finansal bitler. GM, net gelirin bir önceki yılın aynı dönemindeki 3,02 milyar dolardan ilk çeyrekte 2,9 milyar dolara düştüğünü bildirdi. Gelir %11 artarak 35.9 milyar dolara yükseldi, ancak analist beklentilerini kaçırdı.

Dünya çapındaki otomobil üreticileri gibi GM de tedarik zinciri kesintileri, yarı iletken kıtlığı ve artan enflasyon gibi baskılarla karşı karşıya. Bu ters rüzgarlar, GM’nin araç satışlarını ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %20 oranında düşürdü. Yine de, otomobil üreticisi kazançlar arasındaki farkı kapatmayı başardı.

CFO Paul Jacobson Salı günü analistlerle yaptığı görüşmede, “Ürünlerimize, özellikle tam boy kamyonlarımız ve SUV’larımıza yönelik güçlü talebin körüklediği, yıldan yıla %10’un üzerinde gelir artışı da dahil olmak üzere çok güçlü bir ilk çeyrek sağladık.” Dedi.

Birkaç öğe daha öne çıktı. İşte ilk üç.

Düşük maliyetli EV’ler

GM güveniyor elektrikli kamyonetler ve 2025 yılına kadar Kuzey Amerika’da 1 milyon EV satmasına yardımcı olacak yeni bir uygun fiyatlı akülü elektrikli model listesi.

CEO Mary Barra, otomobil üreticisinin Kuzey Amerika’daki en büyük büyüme fırsatının elektrikli kamyonlarda olduğunu ve Chevrolet Silverado’nun akülü elektrikli versiyonunun önümüzdeki yılın başlarında üretime başlamasının planlandığını söyledi. Bununla birlikte, bu, yeni gelen Rivian’ın yanı sıra GM’nin kazanç çağrısından saatler önce kendi yeni elektrikli kamyonunu açıklayan Ford’un rakipleriyle dolu, giderek daha rekabetçi bir segment.

Ford’un tamamen elektrikli F-150 Lightning’i Pazartesi günü üretime girdi. Ford CEO’su Jim Farley Salı günü, otomobil üreticisinin yakında ikinci bir elektrikli kamyonu piyasaya sürmeyi planladığını Yıldırım’ın lansmanını kutlamak için canlı yayınlanan bir etkinlikte duyurdu.

GM ayrıca daha düşük fiyatlı elektrikli modellere odaklanmayı planladığını söyledi.

Barra, “Rekabet avantajı oluşturduğumuz bir diğer alan da uygun fiyatlı EV’ler – rakiplerimizin odaklanmadığı pazarın bir parçası” diyen Barra, segmentin “Chevrolet ve Buick için önemli bir büyüme kaynağı olacağını” da sözlerine ekledi.

2023’ün sonlarında beklenen yaklaşık 30.000 dolarlık Chevrolet Equinox EV, “şık, pratik, uzun menzilli EV’lerin lüks ürünler olduğu algısını paramparça edecek”. Honda ile bir ortaklığın 2027’de GM’nin portföyüne daha fazla model eklemesi bekleniyor.

Tazminat

GM, uzun vadeli yönetici tazminatının önemli bir bölümünü EV hedeflerine bağlamayı planladığını söyledi. Barra, şirketin Kuzey Amerika’daki EV hacmi, EV lansman zamanlaması ve EV lansman kalitesi için mevcut finansal önlemlere metrikler eklediğini söylemek dışında “önemli kısmın” ne anlama geldiğine dair bir döküm sağlamadı.

Ek ayrıntılar 29 Nisan’da GM’nin vekil beyanında gelecek.

Değişiklik, Barra’nın ve yönetim kurulunun Kuzey Amerika’daki EV satışlarına hakim olma isteklerini gösteriyor.

Barra’nın 2020’deki tazminat paketi 2 milyon dolar maaş, 13,1 milyon dolar hisse senedi ödülü ve 3,78 milyon dolar performans ödülü içeren 23,7 milyon dolar oldu.

Dolaşmak

General Motors, bu yıl otonom sürüş yan kuruluşu Cruise’a 2 milyar dolar harcamayı beklediğini söyledi. GM ve Cruise, bu göz kamaştırıcı sayının tam olarak ne için kullanılacağını paylaşmış olsa da, bunun ticarileştirme planlarına bağlı olduğunu tahmin edebiliriz.

Cruise ayrıca 2023’te amaca yönelik Origin AV’nin seri üretimine başlamayı hedefliyor ve San Francisco’da bir robotaksi hizmetini artırmaya çalışıyor.

Kazanç raporundaki dağılıma bakıldığında, geçen yıla göre kayıplarda zaten bir artış görülebilir. Cruise’un zararları, geçen yılın aynı dönemindeki 229 milyon dolarlık zarara kıyasla, ilk çeyrekte 325 milyon dolar oldu. Ancak GM, Cruise’daki yatırımlarının büyük bir getirisi olacağına bahse giriyor. Otomobil üreticisi, Cruise’un on yılın sonunda yıllık 50 milyar dolar gelir getirmesini beklediğini söyledi.genel-24