Dune: Spice Wars’ın uygulamalı ön izlemesini yazdığımda, kendimle ilgili hayal kırıklığına uğradığımı fark ettim. Niye ya? Çünkü alt başlığı boşa harcadım. kurtarmalıydım”hayatını Renklendir” nihai inceleme veya bu uygulamalı önizleme için. Yine de, en iyi şansım gitti ve şimdi eski tekerlemelerden alıntı yapmak zorunda kaldım. O zaman soru basit: Dune: Spice Wars ile olan deneyimime göre, öyle mi? güzel olan her şeyden çıkmış gibi mi yoksa sümüklü böceklerden, salyangozlardan ve yavru köpek kuyruklarından mı yapılmış?

Dune: Spice Wars Bu Ay Erken Erişime Giriyor; Yeni Oynanabilir Grup Onaylandı

Dune: Spice Wars bugün Erken Erişim’e çıkıyor ve bu lansmandan önce uygulamalı olarak çalışabildim. Shiro Games’in bir oyunun üç ila beş saat süreceğini söylediğini hatırlıyorum ve oynadığım oyunlardan bu süreyi biraz daha az gösteriyor. Genelde daha yavaş, düşünceli bir oyuncuyum, bu yüzden bunu bekliyordum. Ancak, ne kadar yavaş giderseniz, kaybetme olasılığınız o kadar artar. Genişliyor veya diğer tüm gruplardan daha fazla baharat tutuyor olabilirsiniz, ancak bu oyunu kazanmanın ve kaybetmenin birkaç yolu var. Ben de hepsini anlamadığımdan oldukça eminim.

4X oyunlarına aşina olan herkes çeşitli zafer türlerine aşina olacaktır: Askeri, siyasi, bilimsel, ekonomik, Kültürel, dini; hepsi Dune: Spice Wars’da geçerli değil, ancak hala birkaç tane var. Bazı hizipler diğerlerinden daha iyi olsa da, hala nasıl kullanacağımı çözemediğim siyaset için Landsraad’a sahipsiniz. Ancak oyun size bunu söylemeyecek. Hayır, Dune: Spice Wars, Dune serisinin geri kalanına çok benziyor; anlamak için çalışmanızı sağlayacaktır.

Landsraad’dan bahsedelim. Atreides Hanesi olarak bir Landsraad zaferi kazandım, ancak sonunda başarıya yaklaştığıma dair herhangi bir ipucum olmasına rağmen. Ortaya çıkan üç aralıklı eylemden herhangi birini geçme şansımı artırmak için nüfuzu (veya siyasi para biriminin adı ne olursa olsun) nasıl kullanacağımı hala bilmiyorum; Tek anladığım, ne kadar çok araziye yerleşirsem o kadar çok oy aldığım. Bunu anladığımı söylüyorum ama bunun doğru olduğundan bile emin olamıyorum.

Ordudan, ele geçirdiğiniz yerleşim yerlerinin etrafında inşa edildiğinden ve teknoloji ağacından emin olabilirim. Ancak, yaptığımı bildiğim şey hakkında konuşmadan önce, hâlâ au fait olmadığım bir şeyle devam edelim. Siyasetin diğer yüzü casusluktur. Ajanlar bir zamanlayıcıda doğar ya da açılan görevlerde görevleri gerçekleştirerek onları elde edebilirsiniz. Onları diğer üç evden birine, dört kapsayıcı kurumdan birine (Landsraad, vb.) tahsis edersiniz veya karşı casusluk görevi yaparsınız. Belirli alanlarda ne kadar çok şeye sahipseniz, üstlenebileceğiniz görevler o kadar iyi olur. Burada göz kulak olmanız gereken başka bir para birimi var ve bu görev sizi gerçekten ileriye taşımanıza yardımcı olabilir. Yine, biraz daha öğreticilik veya açıklama harikalar yaratacaktır.

Dune: Spice Wars Uygulamasız Önizleme – Hayatınızı Renklendirin

Yine de aşılmaz değil ve bazı yönlerle ilgili açıklama eksikliği bile keyfi engellemiyor çünkü çok fazla şey oluyor. Landsraad ve casusluğun dışında, çoğu strateji oyunu, askeri, genişleme ve genel bina için ekmek ve tereyağına sahipsiniz. Asla büyük bir ordunuz olmayacağını belirtmekte fayda var. Arrakis bir çöl gezegeni olduğundan, su kıt bir kaynaktır – her bölgenin bir rüzgar derecesine sahip olduğu, rüzgardaki nemi yakalayan bir yapı inşa edilerek toplanır. Savaşlar büyük veya destansı değildir, ancak şüphesiz taktikseldirler.

Birimlerin güçlü ve zayıf yönleri için olağan taş, kağıt, makas yöntemi vardır. Sahip olunmayan topraklarda yürürken bu yıpranmaya ve belirli çöllerde yürürken ciddi yıpranmaya ekleyin ve oyunun ve haritanın taktiksel unsurları daha da artar. Teknoloji ağaçlarında ilerlerken bunu azaltabilirsiniz, ancak bu, başka bir şeyden çok orduya odaklanmanızı gerektirir. Her yerde yapılması gereken bir maliyet-fayda vardır, bu da herhangi bir dengeli 4X oyununun size sunacağı şeydir.

Arrakis’i keşfetmek ve dört fraksiyonu keşfetmek ilk adımda oldukça ilginç, ancak Dune: Spice Wars’ın gitmesi gereken biraz daha geliştirme olduğuna şüphe yok. Yine de burada dürüst olalım, Shiro Games bir oyuna sadık kalacaklarını kanıtladı ve sonuç genellikle harika. Ayrıca, bunun böyle güçlü bir konumdan başlamasına yardımcı olur. Her şey olması gerektiği gibi açıklanmasa bile oynanış orada.

Shiro Games’in uygulamalı önizlememde bana bahsettiği bazı yönler uygulanmamış gibi görünüyor. Bir haritanın direğine, buzlu yere ulaştım ve doğal olarak içereceği su zenginliğini nasıl elde edeceğimi bulamadım. Yine de baharat kullanımını anladım; sadece karteli sırtınızdan atmak için. Sürekli artan ödemelerinize ayak uydurun ve itibarınız zarar görmesin. Ayrıca bazılarını normal nakit karşılığında takas edebilir veya diplomaside kullanabilirsiniz (şimdilik oldukça az pişmiş), ancak şimdiye kadarki en iyi kaynak gibi görünmüyor.

Yine de Dune: Spice Wars – her zaman çöl olan bir oyun için bile – tam sürüm kadar iyi görünüyor ve oynuyor. Ekstra geliştirme, biraz ince ayar, öğretici ve hatta ek özelliklerin geliştirilmesini ekleyin ve bu deneyimsiz Dune kişisinden kaynak malzemenin özünü tam olarak yakalayan harika bir 4X/RTS karışımı için bir tarifiniz var. kuyu.genel-17