Rusya’da bulunan otomobil fabrikaları, Mart 2022’de toplam 71,9 bin araç üretti. Aynı zamanda, geçen yılın Mart ayına göre satışlar yarıdan fazla (-%57) düştü ve bu yılın Şubat ayına göre satışlar %44 azaldı.

Mart ayında binek otomobil üretimi en fazla düştü ve 50,2 bin adet (-64%) olarak gerçekleşti. Hafif ticari araç (LCV) üretimi %31 azalarak 11 bin araca, kamyon üretimi ise %21 azalarak 9,6 bin araca geriledi. İlginç bir şekilde otobüs üretimi %35 artarak 1,1 bin adede ulaştı.İlk çeyrek sonuçlarına göre Rusya’da geçen yılın aynı dönemine göre %21 daha az 302,6 bin araç üretildi. Binek otomobil üretimi %28 düşerken, hafif ticari araç, kamyon ve otobüs üretimi sırasıyla %9, %10 ve %84 arttı.

Uzmanlar, üretimdeki düşüşü Ukrayna’daki askeri özel operasyonun sonuçlarına bağlıyor, bu nedenle bir dizi yabancı otomobil üreticisi Rusya’daki işletmelerinin çalışmalarını askıya aldı ve bazıları bileşenlerinin tedarikinde kesintilerle karşı karşıya kaldı ve bu da bileşenlerinin ihlaline neden oldu. üretim programları.

Aynı zamanda Avtostat ajansından uzmanlar, ilk on içinde yer alan üç şirketin, krizin başlamasından bu yana ilk kez haftalık satışlarında artış gösterdiğini belirtti.genel-22