Cumhuriyetçi milletvekilleri, kendini ifade özgürlüğü mutlakçısı olarak nitelendiren milyarder Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığı haberini memnuniyetle karşıladı, ancak Demokratlar bunu Big Tech’i dizginlemek için daha fazlasının yapılması gerektiğinin bir işareti olarak çarptı.

Tesla ve SpaceX’in sahibi Musk, Pazartesi günü 44 milyar dolarlık (kabaca 3.36.400 rupi) nakit anlaşmasını perçinledi.

Muhafazakarlar, sosyal medya platformunu sağ eğilimli görüşlere karşı önyargılı olmakla suçladılar. Twitter’ın ılımlılığını eleştiren Musk altında daha az kontrol ihtimalini neşelendirdiler.

Muhafazakar Meclis Cumhuriyetçilerinin Özgürlük Grubu üyesi olan ABD Temsilcisi Jim Jordan, “Özgür konuşma geri dönüyor” diye tweet attı.

Ürdün ve diğer Cumhuriyetçiler, eski Başkan Donald Trump ve diğer önemli muhafazakarları yasakladığı için Twitter’ı eleştiriyor.

88 milyondan fazla takipçisi olan Trump’ın hesabı, cumhurbaşkanlığı döneminde birincil iletişim aracıydı. Kasım 2020 seçimlerindeki yenilgisinin yaygın seçmen sahtekarlığından kaynaklandığını iddia etmek için defalarca Twitter’ı kullandı ve destekçilerini 6 Ocak 2021’de Washington’a gelmeye ve seçim sonucunu protesto etmek için ABD Başkenti’ne yürümeye çağırdı.

Capitol’ün fırtınasından günler sonra Twitter, şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını söyledi.

Siyasi aktivistler, Musk’ın Twitter’ı devralmasından sonra Trump’ın hesabını geri almasını bekliyorlar.

Ancak 2024’te yeniden cumhurbaşkanlığına aday olmak istediğini ima eden Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hesabı eski durumuna getirilse bile Twitter’a dönmeyeceğini ve kendi sosyal medya kuruluşu Truth Social’da kalacağını söyledi.

Şubat ayında başlatılan Truth Social, kendilerini ifade özgürlüğü şampiyonu olarak tanımlayan ve görüşlerinin daha yerleşik platformlarda bastırıldığını hisseden kullanıcıları çekmeyi umut eden diğer yeni şirketlere katılıyor. Ancak şimdiye kadar hiçbiri ana akım meslektaşlarının popülaritesine yaklaşmaya yaklaşmadı.

Başka bir Cumhuriyetçi Senatör Marsha Blackburn Pazartesi günü şunları söyledi: “Elon Musk’ın Big Tech’in farklı bir bakış açısına sahip kullanıcıları sansürleme geçmişini dizginlemeye yardımcı olacağını umuyorum.”

Musk, Twitter’ın tweet’leri önceliklendirme algoritmasının herkese açık olması gerektiğini söyledi ve hizmete, bir düzenleme düğmesi ve ezici miktarlarda istenmeyen tweetler gönderen “spam botları” yenmek gibi kullanıcı dostu ince ayarları tanımladı.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “İfade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin temel taşıdır” dedi. Ayrıca tweet attı: “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir.”

İnsan hakları aktivistlerinin anlaşmanın sınırsız nefret söylemine yol açabileceğine dair endişeleri arasında, Demokrat milletvekilleri daha fazla hesap verebilirlik çağrısında bulundu.

İlerici ve teknoloji platformlarını eleştiren Senatör Elizabeth Warren, anlaşmayı “demokrasimiz için tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Twitter’da, “Elon Musk gibi milyarderler, herkesten farklı kurallarla oynuyor, kendi kazançları için güç biriktiriyor. Big Tech’i sorumlu tutmak için bir servet vergisine ve güçlü kurallara ihtiyacımız var” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Musk’ın anlaşması hakkında doğrudan yorum yapmayı reddetti ancak şunları ekledi: “Başkan, Twitter ve diğerleri de dahil olmak üzere sosyal medya platformlarının yanlış bilgi yayma gücü hakkındaki endişelerinden uzun süredir bahsetti.”

Temsilci Ro Khanna, anlaşmanın çevrimiçi olan kişilerin verilerini korumak için bir yasa tasarısını geçirmenin bir nedeni olduğunu söyledi.

Khanna yaptığı açıklamada, “Kullanıcılara verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan ve adalet ve şeffaflık sağlayan güvenlik önlemlerine ihtiyacımız var.” Dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8