Google, uygulama üreticilerinin uygulamalarının kullanıcılardan hangi verileri aldığını açıklamasını gerektiren bir özellik uyguladı. Bugünden itibaren Android kullanıcıları, uygulamalarının veri toplamasıyla ilgili belirli bilgileri Google Play Store üzerinden görebilecekler. Verilere Play Store’da tüm uygulamalar için bilgi bölümünde listelenen “Veri Güvenliği” sekmesinden erişilebilir.

ile Google’ın özelliğin kullanıma sunulduğunu duyurması, şirket, tüm uygulamaların hangi gizlilik verilerini topladıklarını hemen göstermediğini belirtiyor. Uygulama üreticilerinin 20 Temmuz 2022’ye kadar Play Store’a gizlilik bilgileri sağlaması ve bu özelliğin kademeli olarak kullanıma sunulması gibi bir süresi var. Çevrimdışı bir oyun gibi daha basit bir şeyle karşılaştırıldığında, topladıkları çok sayıda veri noktası nedeniyle, daha fazla veri türü (sosyal medya uygulamaları gibi) alan uygulamaların gerekli bilgileri yayınlaması daha uzun sürer.

Play Store’daki “Veri Güvenliği” sekmesi, veri toplama konusunda endişe duyan Android kullanıcılarına önemli bilgiler sağlamak içindir. Google, bilgileri beş ana kategoriye ayırır:

  1. Bir uygulama veri topluyorsa ve öyleyse neden?
  2. Uygulama, toplanan verileri “üçüncü taraflar” ile paylaşıyorsa.
  3. Uygulama oluşturucunun toplanan verileri korumak için hangi güvenlik önlemlerine sahip olduğu ve uygulama sahiplerinin verilerin silinmesini talep edip edemeyeceği.
  4. Uygulama, çocukların bilgilerini korumak için Google Play Aile Politikası’na uyuyorsa.
  5. Uygulamanın güvenlik önlemleri Mobil Uygulama Güvenlik Doğrulama Standardını karşılıyorsa.

Google, Mayıs 2021’de Android sahiplerini veri toplama sürecine daha fazla dahil etme planlarını duyurduğundan bu uzun bir zaman önceydi. Bu özellik, iOS App Store’daki geliştiricilerin paylaşmasını gerektiren “Uygulama Gizliliği” bölümüyle karşılaştırılabilir. onların veri toplama bilgileri. İki uygulama mağazasının politikaları farklılık gösterse de buradaki kazanç, daha fazla kullanıcının verilerinin nasıl işlendiğine erişmesidir ki bu her zaman iyi bir şeydir.


genel-19