Facebook sahibi Meta Pazartesi günü İngiltere’nin satmak zorunda olduğu kararına karşı temyiz başvurusuna başladı Çingenerakip olduğu gerçeğini savunarak Patlatmak animasyonlu görüntüleri satın almak için çok daha az teklif veren sağlayıcı, anlaşmayı engellemek için kullanılan mantığı baltaladı.

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) geçen yıl Meta’ya 2020’de satın aldığı Giphy’yi satmasını emretti.

Anlaşmanın, Giphy’nin yeni başlayan reklamlarının veya “ücretli hizalamanın” önemli hale gelebileceği olasılığına dayanarak, görüntülü reklamcılıkta potansiyel bir rakibi ortadan kaldırdığını söyledi.

Anlaşma aynı zamanda Facebook’u da etkinleştirebilir, Instagram ve Whatsapp sahibi, rakiplerin GIF’lere erişimini kısıtlayacak.

İngiliz düzenleyici tarafından büyük bir dijital satın almanın ilk bloğu olan karar, “büyük teknoloji” incelemesinde bir adım değişikliğine işaret etti.

Rekabet Temyiz Mahkemesi’ndeki dört günlük bir duruşmanın birinci gününde, Meta’nın avukatı Daniel Jowell, CMA’nın Meta’nın rakibi Snap’in Giphy’yi satın almak için gayri resmi bir teklifte bulunduğunu ve buna dahili olarak 142 milyon dolar değer biçtiğini 14 ay boyunca sakladığını söyledi.

Bu, Meta tarafından sunulan 315 milyon doların yarısından azıydı.

Snap’in düşük değerlemesi, Meta gibi, Giphy’nin reklam işinin gerçek bir potansiyele sahip olmadığına inandığını belirtti.

Jowell, CMA’nın Snap’e Giphy’nin reklam işine herhangi bir değer atfedip etmediğini sormadığını söyledi – kendi içinde prosedürel bir başarısızlık – ancak bunun “Snap’in Giphy’yi satın almakla ilgilenme konusundaki motivasyonu olmadığı” açıktı.

Snap daha sonra Giphy’nin rakibi Gfycat’i satın aldı.

Jowell, Giphy’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gelirinin Meta’nın reklam gelirinin %0,05’inden az olduğunu söyledi – “tam anlamıyla küçük” – Giphy ise İngiltere’de veya başka yerlerde hiç reklam satmadı.

Bir Meta sözcüsü, Pazartesi günü kamuoyuna açıklanan bilgilerin anlaşmanın rekabeti desteklediği ve seçenekleri iyileştirdiği yönündeki iddiasını desteklediğini söyledi.

Sözcü, “Anlaşmayı engelleme kararı yasalara ve gerçeklere göre yanlış ve kanıtlar CMA’nın sonuçlarını veya çözüm yolunu desteklemiyor” dedi.

CMA, kararını “şiddetle” savunacağını söyledi.

“Bu birleşme, Meta’nın görüntülü reklamcılık ve sosyal medyadaki önemli pazar gücünü, Giphy’nin lider bir ücretsiz içerik sağlayıcısı olarak konumuyla birleştirdi. GIFBirleşik Krallık’ta s ve GIF çıkartmaları,” dedi bir sözcü.

“Meta’nın Giphy’yi satmasını isteyerek, dijital reklamcılıkta rekabeti ve yeniliği teşvik ediyor ve rakip sosyal medya sağlayıcılarının – Birleşik Krallık tüketicilerinin yararına – Giphy’nin hizmetlerine rekabetçi erişim elde etmelerini sağlıyoruz.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9