Medech girişimi Epitopea, Advent Life Sciences, CTI Life Sciences, Cambridge Innovation Capital (CIC) ve Fonds de solidarité FTQ dahil olmak üzere bir transatlantik sendikadan tohum finansmanında 13,6 milyon dolar (10.3 milyon £) topladı.

Epitopea, tohum yatırımını yönetici ekibini oluşturmak, tümöre özgü antijenler üzerinde daha fazla araştırma yapmak ve bunların yeni kanser immünoterapötiklerine çevrilmesini katalize etmek için kullanacak.

Cambridge merkezli Epitopea, aynı kanser semptomlarına sahip hastalar arasında paylaşılan yeni bir antijen sınıfını takip ederek kanser immünoterapileri geliştiriyor.

“Kanada ve Birleşik Krallık’tan birinci sınıf yatırımcılardan oluşan bir sendika tarafından sağlanan bu önemli tohum finansmanı ile, bu keşifleri yeni terapötiklere çevirmeye başlayabiliriz. Advent Life Sciences Epitopea CEO’su ve işletme ortağı Dr Jon Moore, “Kanser hastalarının kalıcı faydalar elde etmesine yardımcı olmak için mevcut en iyi yöntemleri uygulayarak bilim tarafından yönlendirileceğiz” dedi.

2021 yılında Dr Claude Perreault ve Dr Pierre Thibault tarafından kurulan Epitopea, Cambridge, İngiltere ve Montreal, Kanada’da bulunan iki kardeş şirketten oluşmaktadır.

Epitopea, Cambridge Innovation Capital’ın Cambridge merkezli derin teknoloji ve yaşam bilimi girişimlerine yatırım yapmak için artırdığı 225 milyon sterlinlik fonun ilk alıcılarından biridir.

Cambridge Innovation Capital daha önce kuantum bilgisayar yazılımı şirketi Riverlane’e yatırım yapmıştı.

Daha fazla finansman Novateur Ventures ve Harrington Discovery Institute/University Health Holdings’den geldi.

“CTI, üçüncü fonumuz CTI LSF III’ün ilk yatırımı olan Epitopea’nın tohum turunu birlikte yönetmekten mutluluk duyuyor. CTI Life Sciences ortağı Dr Laurence Rulleau, Epitopea’nın kanser hastalarının terapötik aşılar ve diğer immünoterapilerle yaşam kalitelerini önemli ölçüde iyileştirmek için nasıl tedavi edilebileceği paradigmasını temelden değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

Şubat ayında, NHS destekli bir yarışma, kanser teşhis teknolojilerini geliştirmek için sekiz ileri aşama inovasyon projesine toplam 9 milyon sterlinlik fon sağladı.genel-11