Locarno Film Festivali, 2022 yaşam boyu başarı ödülü ile ABD’li performans sanatçısı, müzisyen ve film yapımcısı Laurie Anderson’ı onurlandıracak.

“Yaratıcı öncüleri” onurlandıran Vizyon Ödülü, 10 Ağustos’ta Locarno’daki Piazza Grande’de düzenlenecek bir törenle Anderson’a verilecek. Anderson, 11 Ağustos’ta sahnede bir Soru-Cevap bölümünde yer alacak.

Locarno festivali yaptığı açıklamada, 1970’lerden bu yana ABD avangardının önde gelen isimlerinden biri olan Anderson’ı “kariyerinin ayırt edici özellikleri olarak yaratıcılığı ve deneyleri yapan bir sanatçı” olarak övdü… Anderson, elli yılını multimedya ve Sanatta yenilikçi teknoloji, William S. Burroughs, John Cage, Philip Glass, Brian Eno, Wim Wenders, Peter Gabriel, Jean-Michel Jarre ve merhum büyük kocası Lou Reed ve diğerleri ile işbirlikleri aracılığıyla” dedi. .

Locarno, Anderson’ın iki uzun metrajlı belgeselini gösterecek: Cesurun Evi (1986), film, animasyon, dans ve elektronik müziği harmanlayan dört gecelik destansı “United States Life” performansının bir konser filmi belgeseli ve Bir Köpeğin Kalbi (2015), Venedik Film Festivali’nde prömiyeri yapılan sevgili teriyeri Lolabelle ile ilişkisi üzerine bir ruminasyon.

Locarno’nun sanat yönetmeni Giona A. Nazzaro, Locarno’yu “müzik, performans, film, tiyatro ve elektronikte sayısız çığır açan yol izleyen derin, önlenemez yaratıcılığı olan çok katmanlı bir kişilik” olarak nitelendiren Locarno’da bir rüyanın gerçekleşmesidir. , şiir ve onun pratiğinin tüm farklı çoklukları. ”

75. edisyon Locarno Film Festivali 4-14 Ağustos’ta düzenleniyor.sinema-2