Pazartesi günü insan hakları grupları, Twitter’daki nefret söylemi ve Elon Musk tarafından devralınmasının, kendini “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olarak nitelendiren sosyal medya platformunu özel hale getirmek için bir anlaşmayı perçinlemesinin ardından milyardere vereceği güçle ilgili endişelerini dile getirdi.

Aynı zamanda elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olan Musk, kendisini Twitter’ın platformdaki içeriği denetleme politikalarını eleştiren bir ifade özgürlüğü mutlakçısı olarak tanımladı. Twitter’ın ifade özgürlüğü için gerçek bir forum haline gelmesi gerektiğini söyledi. Pazartesi günü anlaşmayı sağladıktan sonra yaptığı açıklamada Musk, ifade özgürlüğünü “işleyen bir demokrasinin temel taşı” olarak nitelendirdi.

İnsan hakları savunucuları, Twitter’ın sadece başka bir şirket olmadığını belirtti. “Twitter’ın sahibi kim olursa olsun, şirketin dünya çapında platforma güvenen insanların haklarına saygı göstermek için insan hakları sorumlulukları var. Politikalarında, özelliklerinde ve algoritmalarında büyük ve küçük değişiklikler, orantısız ve bazen yıkıcı etkilere sahip olabilir. İnsan Hakları İzleme Örgütü dijital haklar araştırmacısı ve savunucusu Deborah Brown, Reuters’e bir e-postada şunları söyledi:

İfade özgürlüğü mutlak bir hak değildir, bu nedenle Twitter’ın en savunmasız kullanıcılarını platformda güvende tutmak için çabalara yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Twitter, gruplar tarafından dile getirilen endişelerle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin yönetici direktörü Anthony Romero, “Elon Musk bir ACLU kart sahibi üyesi ve en önemli destekçilerimizden biri olsa da, herhangi bir bireyin elinde bu kadar çok güce sahip olmak çok fazla tehlike var” dedi. Reuters anlaşmanın ardından duyuruldu.

Uluslararası Af Örgütü, Musk’ın devralmasından sonra Twitter’ın çevrimiçi nefret söylemini hafifletmek için tasarlanmış politikaların ve mekanizmaların uygulanmasını aşındırmak için alabileceği herhangi bir olası karardan endişe duyduğunu söyledi.

Teknoloji ve İnsan Hakları Direktörü Michael Kleinman, “İhtiyacımız olan son şey, kullanıcılara, özellikle de kadınlar, ikili olmayan kişiler ve diğerleri de dahil olmak üzere en fazla etkilenen kişilere yönelik şiddet içeren ve küfürlü konuşmalara göz yuman bir Twitter” dedi. Uluslararası Af Örgütü ABD’de Pazartesi günü söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8