İskoç deniz ürünleri ticaret platformu Rooser, Index Ventures liderliğindeki A Serisi finansmanında 23 milyon $ (18 milyon £) sağladı.

Edinburgh merkezli girişim, finansmanı ticaret platformunu ölçeklendirmek ve pazarını oluşturmak için kullanacak. Ayrıca birincil işlemciler, kalite kontroller, tedarik zinciri finansmanı ve kişiselleştirilmiş özellikler için stok yönetimi yazılımını geliştirecek.

Rooser ayrıca tedarikçiler için yedi günlük bir ödeme seçeneği sunuyor.

2019 yılında kurulan Rooser, israfı azaltmak ve marjları artırmak amacıyla alıcılar ve tedarikçiler arasında deniz ürünleri ticareti yapmak için bulut tabanlı bir platformdur.

Rooser’a göre balık yedi defaya kadar satılabilir ve yenen her iki balık için bir tanesi israf edilir.

Balık tedarikçileri, kendi çevrimiçi mağazalarını yüklemek ve yönetmek için Rooser’ın deniz mağazasını kullanabilir. Mağaza sahipleri mevcut müşterilere satış yapabilir veya yenilerini bulabilir. Alıcılar türe, avlanma alanına, yönteme, teslimat süresine ve kaliteye göre filtreleme yapabilir.

Rooser’ın CEO’su ve kurucusu Joel Watt, “Deniz ürünleri endüstrisi, tüm bu dişlilerin her zaman en yüksek hızda döndüğü bu dev makine gibidir” dedi.

“Kaosu kendim gördüm. Rooser, fabrikamız için sorunu çözmek için birlikte hacklediğimiz şeydi ve diğer işlemciler yazılımı kendileri için istemeye başladığında fırsatı fark ettik.”

Rooser’a göre, Avrupa’da her yıl 140.000 işletmede 140 milyar € (1.18 milyar £) balığın ticaretinin yapıldığı tahmin ediliyor.

Tura ayrıca Google Ventures ve Point Nine Capital de katıldı. Mevcut melek yatırımcılar arasında Dylan Field ve David Nothacker vardı.

Rooser şu anda 27 kişiyi istihdam ediyor ve 13 ülkede ticaret yapıyor. Gelecekte, platformuna veri analitiği eklemeyi planlıyor.

Index Ventures, Dropbox, Deliveroo ve Slack dahil olmak üzere önceki yatırımlarla tohumdan halka arza kadar yatırım yapar.

“Deniz ürünleri pazarı çok büyük, ancak parçalanmış ve çoğunlukla çevrimdışı. Rooser, tüm deneyimi değer zincirindeki herkes için daha basit ve daha verimli hale getirmeyi vaat ediyor – marjları iyileştiriyor, israfı azaltıyor, alıcılara daha fazla seçenek ve satıcılara daha büyük bir pazar sunuyor,” dedi Index Ventures ortağı Georgia Stevenson.genel-11