Elon Musk’ın sahip olduğu Twitter’ın, sosyal medya platformunu yaklaşık 44 milyar dolar değerinde hisse başına 54.20 dolara satın alma teklifini kabul ettiğini duyurmasıyla haftalarca süren spekülasyonlara son verdi.

Musk’ın uzun soluklu Twitter arayışı sona ermiş olsa da, en azından onun için Twitter’ın ve yüz milyonlarca kullanıcısının tarihinde bir sonraki bölüm daha yeni başlıyor.

Anlaşma, kendinden menkul bir “ifade özgürlüğü mutlakçısı” olan Musk’ın, içerik denetimi konusundaki kadranları geri çevirebileceği ve nefret söyleminin ve yanlış bilginin dizginsiz yayılmasını engelleyen potansiyel olarak yıllarca süren çalışmaları çözebileceğine dair korkuları çekti. Ancak uzmanlar, çalışanların bile şirketin geleceği hakkında belirsiz olduğu bir zamanda, Twitter’ı özel hale getirmek için 44 milyar dolarlık satın almanın potansiyel mahremiyet etkileri konusunda uyardı.

Musk’ın 78 kelimelik kısa açıklamasına göre, Twitter’ın sektörde dikkatleri üzerine çekmesi için önerdiği birçok plandan biri, platformun algoritmik kodunu halka açık hale getirmek için açık kaynak kullanmaktır. Musk, Twitter’ın bir süredir üzerinde kafa yorduğu bu değişikliğin, yıllardır yanlış haberlerle ve bilgisayar korsanlarının yüksek profilli Twitter profillerini ele geçirdiğini görenler de dahil olmak üzere güvenlik ihlalleriyle karşı karşıya kalan platforma olan güveni artırmaya yardımcı olacağını iddia ediyor. Musk dahil – kripto para dolandırıcılığını teşvik etmek için.

Ancak siber güvenlik uzmanları, Musk’ın Twitter için açık kaynak vizyonunun platformu saldırganlara karşı daha duyarlı hale getirebileceğinden korkuyor.

Güvenlik firması ExtraHop’un kıdemli teknik müdürü Jamie Moles TechCrunch’a verdiği demeçte, “Bu kodu açma kararı büyük olasılıkla diğer sosyal platformlar, reklamcılar ve kullanıcı hedeflemelerini geliştirmek isteyen diğerleri tarafından benimseneceği anlamına geliyor” dedi. “Elbette, yaygın olarak benimsenen herhangi bir açık kaynak kodunda olduğu gibi, önemli güvenlik etkileri var. Log4Shell ve Spring4Shell’de gördüğümüz gibi, yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı uygulamalardaki güvenlik açıkları katlanarak daha değerlidir. Kodunu açık kaynak yapmak Twitter kullanıcıları için şeffaflığı artırabilir, ancak aynı zamanda Twitter’ı saldırganlar için çok daha büyük bir hedef haline getirebilir.”

Moles, düzgün bir şekilde yapılırsa, Musk’ın kötü amaçlı yazılımları yaymak ve siyasi ideolojileri yaymak için kullanılan sözde spam botlarına savaş açma planının “spam e-postaların, istenmeyen postaların ve istenmeyen postaların algılanmasını ve tanımlanmasını geliştiren yeni teknikler üretebileceğini söylüyor. diğer kötü niyetli izinsiz giriş girişimleri” diye ekledi. “Her yerdeki güvenlik uygulayıcıları için bir nimet olabilir.”

Birleşik Krallık’taki De Montfort Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve bilişim fakültesi başkanı olan Profesör Eerke Boiten, açık kaynaklı Twitter algoritmasının kötü niyetli aktörlerin algoritmayı “oynamasına” yol açabileceği konusunda uyardı ve bu da insanların kişisel özelliklerine göre farklı muamele gördüklerini görebilir.

Boiten, “Örneğin, oyun oynanmadan önce bile mahremiyet için bir endişe alanı olan Twitter’ın hedeflenen reklam yönlerinin dış manipülasyonunu düşünün” dedi. “O zaman aynı zamanda yeni oyun yöntemleri ve karşı önlemler bulma konusundaki silahlanma yarışını da hızlandıracak.”

Musk’ın kısa açıklaması hayal gücüne çok şey bıraktı. “Tüm insanları doğrulamak” için planlarının ne olduğunu söylemedi. Bazıları bunu Twitter’ın mevcut kullanıcı doğrulama sistemini genişletme planı olarak veya kullanıcıların yasal adlarına ilişkin belgelenmiş kanıt sağlamalarını gerektiren bir gerçek ad politikası getirmeyi planlıyor olarak okudu. Dijital haklar grubu Electronic Frontier Foundation, gerçek ad politikalarının takma adla konuşmanın insan hakları değeriyle ilgili endişelerini dile getirdi ve Musk, anonimlik eksikliğinin belirli insan grupları üzerindeki etkilerini dikkate almamış olabilir.

EFF, “Sahte ad ve anonimlik, iktidardakilerle uyuşmayan görüşlere, kimliklere veya çıkarlara sahip olabilecek kullanıcıları korumak için çok önemlidir” dedi. bir blog yazısı. “Örneğin, Yerli Amerikalıları kovmak için Facebook’ta gerçek isimler gerektiren politikalar kullanıldı; geleneksel İrlandaca, Endonezyaca ve İskoç adlarını kullanan insanlar; Katolik din adamları; transseksüel insanlar; sürükle kraliçeler; ve seks işçileri. İktidardakiler gerçek kimliklerini keşfedebilirse, siyasi muhalifler büyük tehlike altında olabilir.”

EFF ayrıca Twitter’ın doğrudan mesajları için uçtan uca şifreleme eksikliğinden duyduğu endişeyi dile getirdi: “Platformun yeni sahibinin bu mesajları okuyabileceği endişesi yersiz değil” diye ekledi.

Boiten de Musk’ın takma isim baskısının Musk’ın devralınmasının en endişe verici yönü olacağına inanıyor. “Anonimlik birçok bağlamda mahremiyet için bir ön koşuldur. Twitter’ın kullanıcılarının kimliğini doğruladığı bilindiğinde, baskıcı hükümetler, bu tür ülkelerdeki mevcut yıkıcı kullanımların çoğunu tehlikeye atmak için onlardan kimlik doğrulama bilgilerini talep edebilir” dedi. “Şu anda Tesla çalışanları tarafından kaç tane anonim Twitter hesabının yönetildiğini merak ediyorum – Elon Musk titizlikle kendi kurallarına göre oynuyor – bu nedenle potansiyel Tesla ihbarcıları veya sendikacıları kendilerini Twitter’da doğrulamak için güvenli olmazlar.”

bir tweette Salı günü, Senato İstihbarat Komitesi başkanı Senatör Mark Warner, Twitter’ın “yanlış, aldatıcı ve manipüle edilmiş içerikle mücadele etme çabalarında birçok rakibinden daha ileriye eğilimli” olduğunu söyledi ve şirketin ” Warner, Musk’ın bu gerekli reformları yerinde tutmak ve demokrasiye zararlı bir geri dönüşü önlemek için iyi niyetle çalışacağını umduğunu söyledi.

Şimdilik, Musk’ın Twitter için devralma teklifi, hissedar ve düzenleyici onayına tabi olmaya devam ediyor.genel-24