Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB) bugün, büyük bir ABD oyun şirketindeki ilk sendikanın resmi bir sendika seçimi için başvuruda bulunabileceğine karar verdi.

Ocak ayında, Activision Blizzard’ın bir bölümü olan Raven Software’in kalite güvence (QA) departmanı, tarihi birliğini kurdu. Tahmin edilebileceği gibi, yakın zamanda Microsoft tarafından 68,7 milyar dolara satın alınan video oyunu devi, sendikaya gönüllü olarak tanınma hakkı vermedi.

Genellikle, bu olduğunda, sendika Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) bir seçim için başvurabilir ve uygun çalışanların %50’den fazlası sendikalaşmaya oy verirse, şirketin yasal olarak onları tanıması ve onlarla pazarlık etmesi gerekir. Ancak Raven Software örneğinde, Oyun İşçileri İttifakı Amerika İletişim İşçileri (CWA) aracılığıyla, ana şirketleri sendikanın oylamaya bile gitmesini engellemeye çalıştı.

Game Workers Alliance bir seçim için başvurduğunda, Activision Blizzard, herhangi bir sendikanın 230 çalışanın tümünü içermesi gerektiğini iddia ederek seçimi engellemeye çalıştı, bu da sendikanın nihai bir seçimde oyu kazanmasını çok daha zor hale getirecekti. Ama NLRB bugün hüküm sürdü 21 üyeli departman, Raven Software’in geri kalanından ayrı bir sendika seçimi yapabilir.

Activision Blizzard’dan bir sözcü TechCrunch’a verdiği demeçte, “Tüm stüdyomuzun geleceğini önemli ölçüde etkileyebilecek bir kararın çalışanlarımızın %10’undan daha azı tarafından alınması bizi hayal kırıklığına uğrattı” dedi. “Bireysel ve şirket hedeflerine ulaşmanın en iyi yolunun ekip üyeleriyle doğrudan bir ilişki kurmak olduğuna inanıyoruz.”

Sözcü, Activision Blizzard’ın yasal seçenekleri gözden geçirdiğini ve bugünkü karara itiraz edebileceğini de sözlerine ekledi.

Ocak ayında sendikalaşma niyetlerini açıklamadan önce, çoğunlukla “Call of Duty” üzerinde çalışan Raven Software QA test uzmanları, on iki müteahhitin veya departmanın yaklaşık üçte birinin erken feshedilmesini protesto etmek için beş hafta boyunca grevdeydi.

“Bu, beş haftalık bir fazla mesaiden geliyordu, tutarlı bir çalışma. Raven Software’de QA test uzmanı olan Onah Rongstad, o sırada TechCrunch’a verdiği demeçte, o anda günlük çalışmalarımızın ve QA olarak oyun endüstrisindeki önemli rolümüzün dikkate alınmadığını fark ettik.

Activision Blizzard o zamandan beri çalışma koşullarını iyileştirmek için biraz çaba sarf etti – bu ayın başlarında Activision Blizzard dönüştürülmüş yaklaşık 1100 kalite güvence müteahhitinden tam zamanlı personele ve asgari ücreti saat başına 20 dolara çıkardı. Ancak Activision Blizzard, Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası kapsamındaki yasalar nedeniyle, şirketin sendikal bir çabanın ortasında çalışanlarının ücret oranlarını değiştirmesine izin verilmediğini iddia etti. Ancak CWA, bunun bir “samimiyetsiz” sendika bozma girişimi.

Game Workers Alliance-CWA üyeleri Cuma günü yaptığı açıklamada, “Kanıtları inceledikten sonra Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’nun Raven Software yönetiminin bir sendika kurma çabalarımızı baltalama girişimlerini reddetmesinden memnunuz” dedi. “Artık Raven yönetiminin haklarımızı kullanmamızı engellemeye çalışmaktan vazgeçme zamanı. Sendikamıza oy vermeyi ve kazanmayı dört gözle bekliyoruz.”

Her şeyin planlandığı gibi gittiğini varsayarsak, Raven Software QA testçilerinin sendika seçimi, 29 Nisan ile 20 Mayıs arasında posta yoluyla yapılacak.genel-24