NASA, ay yüzeyinin son derece ayrıntılı haritalarını oluşturmak için astronotlar tarafından kullanılabilecek teknoloji içeren yüksek teknolojili bir sırt çantasını test ediyor.

NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde NASA gezegen bilimcisi olan Michael Zanetti, 2021’in sonlarında New Mexico’daki Portillo volkanik alanındaki Cinder konisini tırmanıyor ve NASA’nın Kinematik Navigasyon ve Kartografi Sırt Çantası (KNaCK) için sırt çantası boyutundaki prototipi test ediyor. , ay keşif ve bilim görevlerini desteklemek için şu anda geliştirilmekte olan bir mobil lidar tarayıcı. NASA/Michael Zanetic

NASA ve endüstri ortakları Torch Technologies ve Aeva, bir astronot yüzeyde yürürken gerçek zamanlı olarak ultra yüksek çözünürlüklü haritalar oluşturmak için mobil lidar tarayıcı teknolojisini kullanan Kinematik Navigasyon ve Haritacılık Sırt Çantası (KNaCK) adlı bir uzaktan algılama haritalama sistemi geliştirdi. ayın. Dişli saniyede milyonlarca ölçüm noktası yapabilir ve ayrıca ay yüzeyini yaya olarak geçen astronotların güvenliğini artırmak için navigasyon için ve ayrıca bir gezicide kullanılabilir.

Teknoloji, 1972’den beri ilk insanlı ay inişlerini görecek olan Artemis görevlerinde kullanılmak üzere ayarlandı ve şu anda bir sırt çantasında taşınırken, plan onu bir astronotun kaskına takılabilen daha küçük bir cihaza dahil etmek.

Astronotlar, çoğu derin gölgede olan ve bu nedenle kolayca görülmesi zor olan ayın güney kutbunu keşfedecekleri için KNaCK’nın ay görevlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

“Temel olarak sensör, hem navigasyon hem de bilim haritalaması için santimetre düzeyinde hassasiyette ultra yüksek çözünürlüklü 3D haritalar oluşturabilen ve onlara zengin bir bilimsel bağlam verebilen bir ölçme aracıdır.” dedim gezegen bilimcisi Dr. NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki KNaCK projesinin lideri Michael Zanetti. “Ayrıca, ay gibi GPS’in reddedildiği bir ortamda astronotların ve gezici araçların güvenliğini sağlamaya, uzak yerlere olan gerçek mesafeleri belirlemeye ve kaşiflere gerçek zamanlı olarak ne kadar yol geldiklerini ve ne kadar yol kaldıklarını göstermeye yardımcı olacak. Gidecekleri yere varmak için gidin.”

Zanetti, insanların kendilerini yönlendirmek için binalar ve ağaçlar gibi yer işaretlerini kullanmaya meyilli olduklarını, ancak bu şeyler ayda bulunmadığından, KNaCK teknolojisinin ay kaşiflerinin “hareketlerini, yönlerini ve uzak zirvelere veya uzak noktalara yönelimlerini belirlemelerini” sağlayacağını söyledi. operasyonların temeli. Hatta bazı benzersiz mineral veya kaya oluşumları buldukları belirli yerleri işaretleyebilirler, böylece diğerleri daha fazla çalışma için kolayca geri dönebilir.”

Mühendisler, New Mexico’daki eski bir volkanik kraterin haritasını çıkarmak ve ayrıca NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki altı mil uzunluğundaki deniz bariyeri kumullarının 3 boyutlu bir rekonstrüksiyonunu oluşturmak için bir KNaCK prototipini zaten test ettiler.

Ekip şimdi donanımı küçültmek ve mikro yerçekimi ve güneş radyasyonunun zorluklarıyla rahatça başa çıkmak için yeterince sağlam hale getirmek için çalışıyor.


genel-19