Eskiden bir Apple Watch seçmek çok basitti. Tek yapmanız gereken, istediğiniz boyutu seçmekti. Ardından, Seri 3, 2017’de dikkate alınması gereken başka bir faktör ekleyen hücresel bağlantıyı tanıttı. Ardından, 2020’de Apple, daha uygun fiyatlı Apple Watch SE şeklinde başka bir model daha tanıttı. Bu yılın ilerleyen saatlerinde Apple’ın dış mekan meraklıları için sağlam bir Apple Watch ile ürün yelpazesini daha da genişletebileceği söyleniyor. Peki, şu anda bir Apple Watch satın almak istiyorsanız ne yaparsınız?

Endişe etmeyin. Şu anda satın alabileceğiniz Apple Watch’un her sürümünü tek tek test ettik ve sizi doğru yöne yönlendirebiliriz.

Rakipleri yerine bir Apple Watch seçmenizin nedeni basit. İPhone kullanıcıları için en iyi genel akıllı saat. Pek çok akıllı saat, sıkı sporcular için Apple Watch’tan daha iyidir, ancak üretkenlik, güvenlik özellikleri, akıllı evinizi kontrol etme ve diğer Apple cihazları ve hizmetleri ile etkileşim söz konusu olduğunda yetersiz kalırlar. Ayrıca piyasadaki herhangi bir akıllı saatin en sağlam üçüncü taraf uygulama ekosistemine sahiptir.

Series 7, en son amiral gemisi modelidir.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

Doğaları gereği giyilebilir cihazlar inanılmaz derecede kişisel cihazlardır ve düzenli olarak takmazsanız Apple Watch’un avantajlarından yararlanamazsınız. İstediğiniz son şey, bir çekmecede toz toplayan bir şeye yüzlerce dolar harcamaktır. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, güverteyi lehinize yığmak ve rahatlığa öncelik vermektir. Hangi Apple Watch modelini alacağınızı düşünmeye başlamadan önce, bileğinize en uygun boyut ve kayış malzemesinin hangisi olduğunu bulmak için biraz zaman ayırın.

Her Apple Watch modeli iki boyutta gelir. Daha büyük model okunabilirlik açısından daha iyiyken, küçük olanı ince bilekli olanlar için daha rahattır. Dava ayrıca birden fazla malzemeyle geliyor. Çoğu insan standart alüminyum kasayı tercih edecektir, ancak beceriksiz veya çok aktifseniz paslanmaz çelik modellerin ekstra dayanıklılığından yararlanacaksınız. Ayrıca paslanmaz çeliğin görünüşünü daha çok beğenebilirsiniz – ve bu, saatler kişisel bir teknoloji parçası olduğu için geçerlidir. Bunun için ağır bir prim ödemeye hazır olun. Kayışlara gelince, en nefes alabilen, en kolay tokaya sahip olan ve daha az tahriş edici olduğundan, hassas ciltler için harika olan naylon spor halkayı öneriyoruz. Daha modaya uygun seçenekler istiyorsanız, daha geniş bir stil yelpazesi ve daha uygun fiyatlar için Amazon veya Etsy’ye göz atmanızı öneririz.

Ancak ne yaparsanız yapın, Apple Watch Series 3’ün herhangi bir yapılandırmasını satın almayın. Bu, 2017’de piyasaya çıktığında harika bir akıllı saatti, ancak 2022’de yetişmek için mücadele ediyor. watchOS 8’i çalıştırabilmesine rağmen, yazılımı güncellemek genellikle değerinden daha fazla sorun. Ayrıca, bu yıl piyasaya çıktığında eskiyen donanımının watchOS 9’u destekleyeceğinin garantisi de yok.

Apple Watch, bir iPhone kullanıcısı olarak alabileceğiniz en iyi akıllı saat olsa da, fitness takipçisi satın alma kılavuzumuza da her zaman göz atabilirsiniz.

Apple Watch Series 7, Apple Watch SE’ye karşı

Modüler Duo yüzü, Series 7'nin (sağda) iki tam genişlik komplikasyonuna sahip olmasını sağlar.

Series 7, en iyi okunabilirliği sağlayan çok daha büyük bir ekrana sahiptir.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

Sağlığı iyi olan genç insanlara ve ilk akıllı saatlerine en az 400 dolar harcamaktan çekinen herkese Apple Watch SE’yi öneriyoruz. Ancak, sağlık özelliklerine öncelik veren ve her zaman açık bir ekran isteyen kişiler için Series 7’yi öneriyoruz. Aynı zamanda, önceki modellerden yükseltme yapan uzun süredir Apple Watch kullanıcıları için seçimimizdir.

Series 7, Apple’ın mevcut amiral gemisi akıllı saatidir. Size en hızlı işlemciyi, hızlı şarjı, daha büyük ekranı ve en yeni sensörleri sağlayacak. (En azından Seri 8 bu yıl piyasaya çıkana kadar.) Fiyatlar 41 mm versiyonu için 399 dolardan ve 45 mm için 429 dolardan başlıyor. LTE bağlantısı eklemek, fiyata 100 ABD doları ve ayrıca hizmet için operatörünüzün ücreti ne olursa olsun ekleyecektir.

SE, bir tür Frankenstein Apple Watch. Seri 5’in işlemcisini, Seri 6’nın her zaman açık altimetresi, hareket sensörleri ve optik kalp atış hızı sensörü ile birleştirir. Hücresel bir sürüm edinebilirsiniz ve düşme algılama, acil arama, Fitness Plus, Apple Pay ve Aile Kurulumu gibi Series 7 ile aynı gelişmiş özelliklerin çoğunu destekler. En büyük fark, her zaman açık ekran, EKG sensörü ve SpO2 sensöründen yoksun olmasıdır. Ekran, SE’nin her iki boyutunda da biraz daha küçüktür. 40 mm için 279 dolardan ve 44 mm için 309 dolardan başlıyor. LTE’yi eklemek, operatörünüzün ücretlerine ek olarak fazladan 50 ABD doları alacaktır.

Apple Watch SE, uygun fiyata mükemmel bir ağ geçidi akıllı saatidir.
Fotoğraf Dan Seifert / The Verge

Dürüst olmak gerekirse, genç ve sağlıklıysanız Series 7’nin gelişmiş sağlık sensörlerine ihtiyacınız yok. SE hala anormal kalp atış hızı uyarıları sağlayabildiği için bu özellikle doğrudur. Şu anda, Apple’ın SpO2 özellikleri nokta kontrolleriyle sınırlıdır. Bu bilgiyle yapabileceğiniz pek bir şey yok ve EKG’lerin aksine, bu yalnızca genel sağlık amaçları için silinir. O olacak olumsuzluk parmak ucu nabız oksimetresini değiştirebilirsiniz ve asla bu şekilde kullanmamalısınız.

Bu arada, EKG sensörünün asıl amacı, atriyal fibrilasyon tespitini sağlamaktır – ve doktorunuz size temiz bir sağlık raporu verdiyse, muhtemelen bu özelliği yalnızca bir veya iki kez kullanacaksınız. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, AFib için en büyük risk faktörleri diğer yaşam tarzı seçeneklerinin yanı sıra ileri yaş, altta yatan kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, aile öyküsü ve uyku apnesi. Bu sizin için geçerli değilse, SE size mükemmel bir sağlık izleme deneyimi ve aynı akıllı özellikleri sunmaya devam edecek. Her zaman açık olan bir ekranın olmaması bir anlaşma kırıcı olmadığı sürece, fazladan 129 $ tasarruf edebilirsiniz.

7 Serisini seçmenin daha iyi bir seçim olduğu bazı durumlar vardır, ancak, örneğin her zaman açık bir ekran istiyorsanız veya en yeni ve en iyisine sahip olmanız gerekiyorsa. Daha büyük ekran, görme bozukluğu olan herkes için çok daha iyi okunabilirlik sağlar. Ayrıca kalp rahatsızlığınız varsa veya AFib geliştirme riskiniz daha yüksekse daha iyi bir seçimdir.

Uyku takibi bir öncelikse, hızlı şarjı desteklediği için Series 7 de daha uygundur. Hiçbir Apple Watch harika bir pil ömrüne sahip değildir, ancak şimdiye kadar hızlı şarjı destekleyen tek Seri 7 Serisidir. Bağlam için, Seri 7’nin yüzde 0’dan yüzde 100’e çıkması 75 dakika sürer. SE 2,5 saat sürecektir. Daha yüksek hız, yatağa gitmek üzereyken debriyajda gelir ve yalnızca yüzde 15 piliniz vardır. Ayrıca, geleceğe hazır olmaya değer veren biriyseniz, Series 7’nin donanımı, daha yeni işlemcisi sayesinde daha uzun süre daha yeni özellikleri destekleyebilecektir. Bu nedenle, saatini seven ve Seri 4 veya daha eski bir modelden yükseltme yapmak isteyenler Seri 7’yi seçmelidir. Zaten saati her gün takma alışkanlığınız varsa, bir Seriden daha fazla kilometre elde edersiniz. 7, SE daha çok bir ağ geçidi aygıtı olduğundan.


Apple Watch SE (40 mm, GPS)

Apple’ın orta seviye giyilebilir ürünü Apple Watch SE, son nesil Series 6’ya benzer özellikleri ve tasarımıyla Series 3’ten bir adım öne çıkıyor.


Apple Watch SE (44 mm, GPS)

Apple’ın orta seviye giyilebilir ürünü Apple Watch SE, son nesil Series 6’ya benzer özellikleri ve tasarımıyla Series 3’ten bir adım öne çıkıyor.

Bütçeniz kısıtlıysa en iyi Apple Watch

199 $ fiyat etiketi nedeniyle Series 3’ü satın almak cazip gelse de, aslında çok daha iyi bir seçenek var – kullanılmış veya yenilenmiş bir Apple Watch satın almak.

Akıllı saatlerde yeniyseniz veya bunun uzun vadede kullanabileceğiniz bir cihaz olduğundan emin değilseniz, bu başka bir harika seçenektir. Başlangıç ​​olarak, size watchOS 8’de daha doğru bir deneyim yaşatacak daha yeni donanımlar alacaksınız. İkinci el cihazlar satın almak hem çevre için daha iyidir, hem de daha pahalı malzemeler elde etmenin daha uygun maliyetli bir yoludur. Yeni bir saat satın alırsanız, safir cam, paslanmaz çelik veya titanyum gibi malzemeler son faturanıza yüzlerce şey ekleyebilir.

Kırmızı Ürünle Apple Watch Series 6

Yenilenmiş bir Apple Watch Series 6 bulabilirseniz, bütçeniz kısıtlıysa bu da harika bir seçenek.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

En iyi fiyatı ve istediğiniz modeli bulmak biraz sabır gerektirecektir. Sonuçta, mevcut olanlarla sınırlısınız. Ancak, daha eski modeller sunan birkaç site var. Bazen fırsatlar ve indirimler de bulabilirsiniz. Dolandırılmaktan endişeleniyorsanız, güvendiğiniz kaynakların (öksürük, öksürük) önerdiği fırsatlara bakın. Sınır Anlaşmaları). Apple da satıyor benkendi yenilenmiş modelleri, tam bir Apple garantisi ile gelen ve genellikle “yeni gibi” durumda olan, ancak seçim sınırlı olabilir ve muhtemelen yeni bir SE’den daha az ödemezsiniz. BackMarket gibi siteler de duruma göre sıralamanıza ve 12 aylık bir garanti almanıza izin verir.

Hangi modelleri aramanız gerektiğine gelince, SE, Seri 5 veya Seri 6’yı öneriyoruz (Yine de Seri 4’ü de bulabilirsiniz.) Ayrıca kıyaslama olarak 280$ kullanmanızı öneririz. Bu, yeni bir SE’nin temel modelinin fiyatıdır. Bununla birlikte, paslanmaz çelik model gibi birinci sınıf malzemeler alıyorsanız, biraz daha yükseğe çıkmak iyidir. Tekrar etmekte fayda var: Yenilenmiş bir Series 3 veya daha eskisini almayın. Bunları yaklaşık 100 $’a bulabilseniz de, daha yeni yazılımları çalıştırmakta zorlanıyorlar ve bunları daha erken değiştirmeniz gerekecek.

Çocuklarınız için en iyi Apple Watch

Çocuğunuzun bir Apple Watch’a sahip olmasını istiyorsanız, hücresel bir Apple Watch SE’yi veya bir tane bulabilirseniz, hücresel özellikli yenilenmiş bir Seri 4, 5 veya 6’yı seçmenizi öneririz. Tüm bu saatler, Seri 7’den daha küçük boyutlarda gelir ve bu da muhtemelen bileklerine daha iyi oturur. Ayrıca, bir şeyleri kırmaya meyilli, başıboş bir çocuğunuz varsa, daha düşük fiyat size daha iyi huzur verecektir.

Hücresel Apple Watch SE, çocuklarınız için Aile Kurulumunu etkinleştirmek için iyi bir seçenektir.
Fotoğraf Dan Seifert / The Verge

Çocuklar için satın aldığınız için, size daha fazla ebeveyn kontrolü sağlayacağı için muhtemelen Aile Kurulumunu kullanmak isteyeceksiniz. (Özellikle ilgili incelememizi buradan okuyabilirsiniz.) Ancak, kullanmak için uymanız gereken teknik özellikler vardır. Cihazın hücresel bir sürümüne ihtiyacınız olacak ve en azından watchOS 7’yi desteklemesi gerekiyor. Yine, bir Series 3 almayın. watchOS 8’i desteklemesine rağmen, Apple’ın Destek sayfası Aile Kurulumu için bir Series 4 veya daha yenisine ya da bir Apple Watch SE’ye ihtiyacınız olduğunu belirtir.

Aile Kurulumu rotasını seçerseniz, her özelliğin kullanılamayacağını unutmayın. Apple Pay’i ve belirli sağlık özelliklerini alabilseniz de aşağıdakileri alamazsınız: sağlık verileri paylaşımı, solunum hızı, düzensiz kalp ritmi bildirimleri, EKG, Döngü Takibi, Uyku, Oksijen Kanı, Podcast’ler, Uzaktan Kumanda, Haberler, Ev ve Kısayollar .


Apple Watch SE (40 mm, GPS)

Apple’ın orta seviye giyilebilir ürünü Apple Watch SE, son nesil Series 6’ya benzer özellikleri ve tasarımıyla Series 3’ten bir adım öne çıkıyor.

Yaşlı akrabalar için en iyi Apple Watch

Bu zor olabilir, ancak hücresel Seri 7’yi öneririz.

Yeni başlayanlar için, Series 7’nin daha büyük ekranı gözleri yoruyor. Ayrıca metin boyutunu şu anda mevcut olan diğer Apple Watch’lardan daha büyük olacak şekilde artırabilirsiniz. Kol hareketliliği göz önünde bulundurulursa, her zaman açık ekran da daha iyidir. Ayrıca düzensiz kalp atışı uyarıları, yürüme kararlılığı, EKG’ler, düşme tespiti ve acil arama dahil olmak üzere eksiksiz sağlık özellikleri paketine sahip olacaksınız.

WatchOS 8'de klavye de dahil olmak üzere birkaç Series 7 özel özelliği vardır.

Daha iyi okunabilirlik ve eksiksiz sağlık özellikleri paketi, yaşlı akrabalarınız için en iyi seçimdir.
Fotoğraf Vjeran Pavic / The Verge

Yaşlı akrabanızın bir iPhone’u varsa ve bunu sağlık nedenleriyle kullanmayı umuyorsanız, Aile Kurulumu’nu da önermiyoruz. Bunun nedeni düzensiz kalp ritmi bildirimleri, EKG ve sağlık verisi paylaşımı gibi özellikleri kullanamamanızdır. Ancak akrabanızın bir iPhone’u yoksa Aile Kurulumu iyi bir seçenektir. Yine de yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri, yürüme kararlılığı ve düşme algılaması alacaksınız.genel-2