Google, ABD’deki büyük şehirlerin hava kalitesini görüntülemenizi sağlayan yeni bir özellik geliştirdi. Bu muhtemelen, 22 Nisan Dünya Günü için şirketin diğer sürdürülebilirlik ve çevre eğitimi çabalarına bağlı.

tarafından bildirildiği gibi MSGüç kullanıcısıbu özellik ilk olarak Hindistan’da yayınlandı, ancak o zamandan beri Victoria, Avustralya ve ABD’deki çeşitli şehirlerde, airnow.gov ve Mor Hava.

Bir Google sözcüsü, “Google’a geldiklerinde insanları yararlı bilgilerle buluşturmanın yeni yolları üzerinde her zaman çalışıyoruz” dedi. “Bir dizi sürdürülebilirlik ve çevresel konu hakkında güvenilir bilgileri kolayca erişilebilir hale getirmenin yollarını keşfetmeye devam ediyoruz ve yakında bu alanda daha fazlasını paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bu özelliği kullanmak için cep telefonunuzdaki, dizüstü bilgisayarınızdaki veya bilgisayarınızdaki arama motoruna “Washington DC’deki hava kalitesi” (veya aradığınız şehrin adını) yazmanız yeterlidir; size bir harita sunulur. 0 ile 500 arasında bir ölçekte hava kalitesini ölçen bir ABD Hava Kalitesi Endeksi (AQI) ile birlikte yerel bölgenin.

Bu skala aynı zamanda her zamanki Yeşil = iyi ve Kırmızı = kötü ile renk etiketlidir ve haritadaki belirli alanlar hava kalitesinin tüm şehirde nasıl farklılık gösterebileceğini gösterir. Bu, özellikle taşınmak, ancak şehir alanı içinde kalmak ve yerel kirliliğe dikkat etmek istiyorsanız kullanışlıdır.

Londra ve Paris gibi diğer birkaç büyük şehri denedik ve ölçümler bir grafikte sağlanmış olsa da, her iki şehrin çeşitli bölgelerindeki hava kalitesini net bir şekilde gösteren hiçbir haritanın görünmediğini gördük. Ayrıca şu anda bu özelliğe kaç ABD şehrinin dahil olduğu net değil, ancak kesinlikle daha küresel bir ölçekte kullanıma sunulacağını umuyoruz, böylece nefes alabileceğimiz bilgisiyle rahat nefes alabiliriz… .


Analiz: iyi, ama daha fazlasına ihtiyacımız var

Google, donanım ve arama motoru entegrasyonlarının çoğuna ek sürdürülebilirlik çabalarını dahil etmeye çalışmak gibi iyi bir alışkanlığa sahiptir. Hava kalitesini doğrudan ölçebilmek büyük bir varlıktır ve ABD dışında yaşayan insanlara fayda sağlayabilir.

Sorun şu ki, kendilerini Google’a çevre dostu bir alternatif olarak pazarlayan rakip arama motorları var, öyleyse neden oyun alanını eşitlemek için daha fazlasını yapmıyor? Ecosia denilince akla, arama motorunu kullanmanın, platformu kullandığınızda reklam gelirlerinden elde edilen fonları kullanarak ağaç dikeceği vaadiyle geliyor.

Google benzer bir şey yapar mı? Belki, ama kesinlikle benzer uygulamaların izini bulamıyorum ve hatta ‘Google ağaç dikiyor mu’ terimini kullanarak Google’ın kendisinde arama yaptığımda, bunun yerine Ecosia için sayfalarca makaleler çıkıyor. Teknoloji devi bu tür çabalar gösteriyorsa, onlar hakkında daha fazla bağırmak iyi olurdu.

Neyse ki, Ecosia’nın Google web tarayıcısıyla birlikte çalışan bir krom uzantısına sahip olması nedeniyle bir orta yol var, ancak kendi şirket yönetimimizin bunun yüklenmesini engellediğini gördük ve bu muhtemelen birçok kurumsal cihazda benzer bir hikaye olacak.

Yine de, Google’ın kirlilik ve hava kalitesini kontrol etmenizi sağlayan entegre işlevleriyle, şirketin dünyanın en büyük şirketlerinden biri statüsü göz önüne alındığında sonuçları iyileştirmek için daha büyük adımlar atıp atmadığını görmek güzel olurdu. Sonuçta çevre bizim sorumluluğumuzda ve Google’ın değişiklik yapmak için yeni bir şehri ilk kez ziyaret eden astımlı bireylerden kesinlikle daha fazla gücü ve parası var.genel-6