WhatsApp Perşembe günü, kullanıcıların tek bir çatı altında birden fazla gruba sahip olmasına yardımcı olacak yeni bir özellik olarak Toplulukları duyurdu. Duyuru, özelliğin Web’de test edilirken tespit edilmesinden aylar sonra geldi. WhatsApp’taki Topluluklar, yöneticilere herkese tek bir mesaj gönderme ve belirli bir topluluğa hangi grupların dahil edilebileceğini kontrol etme yeteneği de dahil olmak üzere yeni araçlar sunacak. Topluluklar özelliğine ek olarak WhatsApp, artan dosya paylaşım limiti, tepkiler ve aynı anda 32 kişiye kadar grup sesli aramalarını etkinleştirme yeteneği de dahil olmak üzere bir güncelleme listesi sundu.

Son birkaç aydır WhatsApp, görünüşe göre Topluluklar özelliğini test ediyor. Kullanıcıların, farklı sohbetler arasında gezinmeden tek bir ekrandan bu gruplardan güncellemeleri almalarına izin vermek için tek bir çatı altında ayrı gruplara sahip olmalarını sağlayacaktır. Bu, özellikle uygulamada birden fazla grupla ilgilenmesi gereken okullar, yerel kulüpler veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yardımcı olacaktır.

Bir Topluluktaki kullanıcılar, açıklamasına ve parçası olan tüm gruplara bakabilecektir. Ancak, belirli bir grubun kullanıcılarının diğer gruplarda bulunan kişilerin telefon numaralarını görmesine izin vermez. Yine de, gruplarında bulunan üyelerin sayısını görecekler. Yöneticiler de elbette tüm grup üyelerinin telefon numaralarını görebilecekler.

Ayrıca, bir grubun kullanıcıları, Topluluklarındaki diğer gruplara katılma seçeneğine sahip olmalarına rağmen, diğer gruplarda gerçekleşen konuşmaları göremezler.

Yöneticiler ayrıca Topluluklarındaki grup tartışmalarını daha iyi yönetmek için yeni araçlara sahip olacak. Araçlardan biri de yöneticilerin herkese gönderebilecekleri duyuru mesajları olacak. Grup yöneticileri, Topluluklarına hangi grupların dahil edilebileceğini de kontrol edebilir.

“Toplulukların, bir okul müdürünün, okunması gereken güncellemeleri paylaşmak ve belirli sınıflar, ders dışı etkinlikler veya gönüllü ihtiyaçları hakkında gruplar oluşturmak için okulun tüm velilerini bir araya getirmesini kolaylaştıracağını düşünüyoruz.” WhatsApp dedim bir blog yazısında.

Toplulukların asıl amacı, insanların platformda WhatsApp’ı grup tartışmaları için daha da yararlı bir çözüm haline getirebilecek daha küçük tartışma gruplarını kolayca organize etmelerini sağlamak gibi görünüyor. Ayrıca önemli grupları kendi gruplarından farklı kılmaya yardımcı olur. rastgele çoğunlukla sadece “Günaydın” mesajları veya bazı sıradan şeyler aldıkları aile grupları.

Topluluklardaki kullanıcılar, normal gruplarda tüm bu tür şeyleri yapmaya açık olmalarına benzer şekilde, kötüye kullanımı bildirme, engelleme, hesap açma ve bunlardan herhangi birini bırakma seçeneklerine sahip olacaktır. WhatsApp ayrıca uçtan uca şifreleme ile Topluluklardaki mesajları korumaya devam etme sözü verdi.

Bu özellik, genel olarak Topluluktan telefon numaralarını gizleyerek kullanıcı gizliliğini koruyacaktır. WhatsApp ayrıca “boyut, keşfedilebilirlik ve iletme konusunda makul sınırlar” olacağını belirtti. ayrıntılı belge Topluluklar özelliği hakkında.

Şirket, “Topluluklarda kötüye kullanıma karşı önlem almak için Topluluk adı, açıklaması ve kullanıcı raporları dahil tüm mevcut şifrelenmemiş bilgilere güveneceğiz” dedi.

Toplulukların dünyanın her yerindeki kullanıcılara ne zaman sunulacağına dair somut bir zaman çizelgesi yoktur. Ancak WhatsApp, Gadgets 360’a, özelliği önümüzdeki birkaç ay içinde birkaç ülkede test edeceğini ve bu testler tamamlandıktan sonra küresel olarak kullanıma sunulacağını söyledi.

Topluluklara ek olarak, WhatsApp’taki gruplar, insanların sohbetleri yeni metin girişleriyle doldurmadan belirli mesajlar hakkındaki fikirlerini paylaşmalarına yardımcı olmak için emoji tepkileri alıyor. Bu, Facebook’un Messenger veya Apple’ın iMessage’ındaki mesajlara nasıl tepki ekleyebileceğinize benzer şekilde çalışır.

WhatsApp, emoji tepkileri de dahil olmak üzere özelliklerle kullanıcı deneyimini geliştiriyor
Fotoğraf Kredisi: WhatsApp

WhatsApp bir süredir tepkileri test ediyor. Yeni ekleme, yakın zamanda Android’deki bazı beta test kullanıcıları için de ortaya çıktı.

WhatsApp, Gadgets 360’a onayladığı gibi, emoji tepkileri hem bireysel sohbetlerde hem de gruplarda mevcut olacak.

Ayrı olarak, grup yöneticileri hatalı veya sorunlu mesajları herkesin sohbetlerinden kaldırabilecek. WhatsApp ayrıca tamamen yeni bir tasarımla 32 kişiye kadar tek dokunuşla sesli arama özelliğini sunuyor. Şu anda, izin veriyor sekiz katılımcıya kadar bir grup sesli aramasında.

whatsapp grup sesli arama limiti güncelleme resmi WhatsApp

WhatsApp, grup sesli aramaları için yeni bir tasarım getiriyor
Fotoğraf Kredisi: WhatsApp

Ancak WhatsApp rakibi Telegram’ın grup sesli sohbetleri için herhangi bir sınırı yoktur. Ayrıca geçen yıl, grup video görüşmeleri için kullanıcıların 1.000’e kadar izleyiciye sahip olmasını sağladı, ancak uygulamada bir video görüşmesinde aynı anda 30 üyeye sahip olabilirsiniz.

Ek olarak, WhatsApp 2 GB’a kadar olan dosyaları desteklemek için dosya paylaşım boyutunu artırıyor. Bu, mevcut dosya boyutundan önemli bir genişlemedir 100MB sınırı. Artan dosya paylaşım boyutu sınırı, hem bireysel sohbetler hem de gruplar için geçerli olacaktır. Bir süredir test aşamasında.

Güncellemenin belgelerle sınırlı olacağını ve fotoğraf, video ve sesli mesaj gibi medya dosyalarında hala mevcut 16MB sınırına sahip olacağından geçerli olmayacağını belirtmek önemlidir. Ayrıca artırılan sınır, Telegram’da bulunan 2 GB dosya paylaşım boyutu sınırıyla aynıdır.

WhatsApp, tüm bu yeni özelliklerin önümüzdeki haftalarda – Toplulukların gelmesinden önce – kullanıma sunulacağını söyledi.
genel-8