Ultima rol yapma oyunları serisi, video oyunları için bir kez değil, en az iki kez temel oluşturmuştur. Orijinal seri, batı RPG’lerinin onlarca yıl izleyeceği bir yola öncülük etti ve Ultima Online, bugün MMORPG’lerdeki en iyi fikirlerin ve çözümlerin çoğunun kanıtlandığı zemindi. Şimdi dizinin yaratıcısı hat-trick yapıyor: Ultima hayranları tarafından ‘Lord British’ olarak bilinen Richard Garriott, başka bir MMO yapıyor – ancak bu sefer blockchain teknolojisi kullanılarak inşa edilecek.

Garriott, uzun süredir birlikte çalıştığı Todd Porter ile çalışıyor ve ikili, hem teknolojinin kendisi hem de oyuncular nezdinde itibarı açısından kriptonun beraberinde getirdiği sorunların çok iyi farkında olduklarını söylüyor.

Porter, “Bence şu anda gerçekten iyi bir NFT oyunu yok” diyor. “Gerçekten herhangi bir oynanışa sahip olduğunu hissettiğim hiçbir şey görmedim.” Garriott aynı fikirde ve bunun bir kısmının hala erken günlerden kaynaklandığını söylüyor – NFT’lerin teknolojiye dayalı güçlü bir oyun geliştirmek için herkesin büyük bir moda haline gelmesinden bu yana yeterli zaman olmadı.

Garriott ve Porter’ın blok zincirli bir oyun tasarlama yaklaşımı, gördüğümüz diğerlerinden farklı, ancak mevcut deneyler şu ana kadar özellikle iyi gitmedi. Hackerlar Mart ayında 600 milyon dolarlık Axie Infinity NFT’leri ile kaçtı ve NFT marketplace objkt.com, yeni içerik geliştirmenin sonunu duyurmadan birkaç ay önce Ghost Recon Breakpoint için bastığı Ubisoft’un Quartz NFT’lerinin toplam 27 satışını kaydetti. (Ancak Ubisoft, kararlı görünüyor.)

Garriott ve Porter’ın üzerinde çalıştığı oyun, üretimin ilk aşamalarında ve henüz resmi bir adı yok, ancak tanıdık Ultima formatında modern bir dönüş olacak – yukarıdan aşağıya, izometrik bir fantezi RPG. Porter, oyunun gelişimi için geleneksel finansman kaynakları sağladıklarını, ancak bunu NFT tabanlı bir arazi satışıyla destekleyeceklerini söyledi. Oyunun bir kısmına sahip olmakla ilgilenen oyuncular, oyunun belirli parçalarını NFT olarak satın alabilecekler.

Garriott ve Porter’ın PCGamesN ile paylaştığı konsept çizimi, kazılmış ve minyatür bir fantezi dünyasının yüzeyinden kaldırılmış gibi görünen, toprak katmanları ve alttaki kaya ile tamamlanmış ayrıntılı kare araziler gösteriyor. Bazı konsept sanatlar, çekici yaldızlı hediye kutularında paketlenmiş araziyi bile gösteriyor.

Sahipler, mülklerinde dükkanlar veya hanlar inşa edebilecek, hatta yarattıkları zindan seviyesine bir portal bile oluşturabilecekler.

Garriott, “Yalnızca bu değil, aynı zamanda o şeyin ekonomisi size doğrudan fayda sağlar” diyor Garriott. “Örneğin, kasabada NPC tarafından işletilen bir barın sahibi olursanız, sadece onun ortaya çıkmasına yardım ederek ekonomik ödül alabilirsiniz.”

Plan, arazi sahiplerine ve mülk sahiplerine arazileri üzerinde mevcut olanlar üzerinde yüksek derecede kontrol sağlamaktır. Bir demirci dükkanı benzersiz kılıç tasarımları sunabilir, bu da ülkenin dört bir yanından çok para harcamaya istekli oyuncuları kendine çeker. Bu, bitişik arazileri ticari olarak daha değerli hale getirme konusunda zincirleme bir etkiye sahip olabilir.

Bu biraz kripto destekli oyun içi ev sahipleri sınıfı oluşturmaya benziyorsa, Garriott bunun oyunlarda gerçekten yeni bir fenomen olmadığını söylüyor. Ultima Online, ürünler ve özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerdeki konutlar için canlı bir ikincil pazar geliştirdi.

“Ultima Online’da, insanlar eBay’de mağaza alıp satmaya başladığında, gitme zahmetinden geçmek zorunda kaldık, peki, bu konuda ne hissediyoruz? Satışın gerçekten kalıcı olacağını garanti etmediğimiz için bunu durdurmak mı istiyoruz? Ve bundan hiçbir şey alamıyoruz,” diye açıklıyor Garriott. “Ürün ticareti yapan insanlardan aldığımız tek şey risk ve şikayetler. [Using blockchain] bu sanal varlıkları alan, satan ve ticaretini yapan oyuncular arasında çok adil ve tutarlı bir şekilde ekonomiyi netleştirmenin bir yoludur.”

Garriott ve Porter’ın açıkladığı gibi blockchain’in kattığı değer, oyuncuların geleneksel olarak kitle fonlaması aşamasından lansman sonrası canlı hizmet aşamasına kadar oyuna finansal olarak dahil olmaları için birleşik bir sistem sağlamasıdır. Geçmişte, geliştiriciler ve yayıncılar, para toplama ve para kazanmanın çeşitli aşamalarını idare etmek için küçük bir ayrı platformlar grubuna güvenmek zorunda kaldılar – sermaye artırmak için Kickstarter, gri piyasa oyuncu takasları için eBay, Steam veya oyunun kendisini satan başka bir mağaza.

“[Using blockchain] tüm yolu birleştirmemize izin veriyor” diyor Garriott. “İnsanlar varsayımsal olarak eBay veya başka bir kripto borsasında veya oyun içinde ticaret yapmak istediklerini söylediklerinde, yolun kalıcı olduğundan ve oyunlarımızın dışında yönetilebildiğinden emin olmamızı sağlıyor. Temel olarak, bu durumda olduğumuz gibi agnostik olmalıyız. ”

Porter ve Garriott, oyuncuların bugüne kadar birçok kripto tabanlı oyuna karşı duydukları şüpheciliği anladıklarını söylüyorlar – bunlar her iki adamın da paylaştığını söylediği şüpheler. Henüz isimlendirilmemiş MMO’larının tasarımı, bu şüphecilik tarafından bilgilendiriliyor ve oyunun kripto ekosistemine daha fazla insanı dahil etmesi amaçlanmadığını söylüyorlar. Garriott, oyuncuların onunla etkileşime geçmek istemesini beklemek için hala çok fazla sorun olduğunu söylüyor.

Garriot, “Ben de bir kripto para yatırımcısıyım” diyor. “Buna yatırım yapmayı inanılmaz derecede karmaşık ve zor buluyorum. Bu nedenle, oyuncuların blok zincirini bilmelerini, umursamalarını veya düşünmelerini beklemek istediğimizi düşünmek gibi bir yanılsamamız yok. Bunların hepsini perde arkasından halledeceğiz.”

“Blockchain gazla aynı sorunu yaşıyor [the fees associated with trades] gerçek dünyada yaptığımız şey: giderek daha pahalı hale geliyor,” diye ekliyor Porter. “Bu nedenle, blok zincirinde her nesnenin bulunduğu bir oyun tasarlamak bizim için pratik olmaz – bu, maliyet açısından engelleyici olur.”

Garriott, sistemin nihayetinde yeni içerik ve deneyimler oluşturmaya ve oluşturmaya karar veren oyuncuları ödüllendireceğini umduğunu söyledi. “Süper popüler bir oyun alanı yaparsanız, umarım bundan çok para kazanırsınız, çünkü bu, orada bir sürü mutlu oyuncumuz olduğu anlamına gelir” diyor. “Yani aklımız gerçekten oraya gidiyor: düzenli olarak gerçek dolar olarak kasten para kazanan oyunculara nasıl doğrudan değer sağlayabiliriz. Bu, gerçek eğlence faktörüne ve oyuncuların gerçek kazanımına katkıda bulundukları zamandır.”oyun-2