Tek Bir HPV Aşısı Kansere Neden Olan Virüse Karşı Korur başlıklı makalenin resmi, Önemli Araştırma Bulguları

Fotoğraf: Keith Bedford/Boston Küre (Getty Resimleri)

Afrika’dan yeni bir klinik araştırma, insan papilloma virüsüne (HPV) ve uzun vadeli kanser risklerine karşı son derece etkili koruma sağlamak için tek bir atışın yeterli olabileceğini buldu. Çalışma, aşının bir dozunun, 18 ay sonrasına kadar kansere neden olan çeşitli HPV tiplerinden enfeksiyonu önlemede yaklaşık %90 veya daha fazla etkili olduğunu buldu. Yazarlar ve diğer uzmanlar, bulguların, dünya çapında aşı alımını önemli ölçüde artırabilecek HPV önleme için tek seferlik bir stratejinin benimsenmesini desteklediğini söylüyor.

2006 yılında ABD onaylı dünyanın ilk HPV aşısı: Merck & Co. tarafından geliştirilen Gardasil. Birkaç yıl sonra GlaxoSmithKline’ın Cervarix’ini onaylayacaktı. Bu birinci nesil aşıların her ikisi de rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık %70’ine neden olduğu düşünülen HPV tip 16 ve 18’e ve ayrıca penis, rektum ve peniste bulunanlar gibi diğer HPV bağlantılı kanserlerin çoğuna karşı koruma sağladı. boğaz. Gardasil aşısının daha sonra onaylanmış bir versiyonu, kansere neden olmayan ancak genital siğillerin çoğuna neden olan iki tip dahil olmak üzere dokuz tipe karşı koruma sağlar. Şu anda dokuz tip Gardasil aşısı ABD’de kullanılan tek aşıdır (Cervarix, düşük popülerlik nedeniyle 2016 yılında piyasadan çekilmiştir). HPV öncelikle seks yoluyla yayılır ve gençlerin HPV’ye yakalanması çok uzun sürmez, bu da aşının en etkili olduğu anlamına gelir, insanlar cinsel olarak aktif hale gelmeden önce verildiğinde.

HPV aşılarının olduğu artık açık. önleme Gelecekteki birçok servikal ve diğer kanser vakaları. 2019’da yapılan bir araştırma, pap smear taramasıyla birlikte aşılamanın etkili bir şekilde uygulanabileceğini öngördü. silip yoketmek Önümüzdeki 20 yıl içinde ABD’de rahim ağzı kanseri. Bu erken başarı, nispeten düşük aşılama oranlarına rağmen gerçekleşti; ABD’li genç erkek ve kız çocukların sadece yaklaşık %50’si edinme onların tam çekim programı. Rahim ağzı kanseri vakalarının büyük çoğunluğunun bildirildiği dünyanın daha yoksul bölgelerinde oranlar daha da düşüktür. Dünya çapında, uygun kızların yalnızca yaklaşık %15’i aşılanmış HPV ve rahim ağzı kanserine karşı devam ediyor 2020’de 300.000’den fazla kadını öldürerek, dünya genelinde kadınlarda dördüncü en yaygın kanser nedeni olmak.

HPV aşıları, başlangıçta, uygun olan herkes için üç dozluk bir kurs olarak onaylandı. Ancak kanıtlar, yeterince erken verildiğinde iki dozun üç doz kadar koruma sağladığını göstermiştir. şu anda tavsiye ediliyor ABD’de ve başka yerlerde 15 yaşından önce aşılamaya başlayan çocukların sadece iki doza ihtiyacı var. Bazı çalışmalar, bir dozun bile karşılaştırılabilir koruma sağlaması gerektiğini öne sürdü ve bu teoriyi test etmek için araştırmalar devam ediyor. Afrika, Kenya’da yürütülen KEN SHE Çalışması gibi büyük bir araştırmanın sonuçları nihayet açıklandı. yayınlanan bugün NEJM Evidence dergisinde.

Deneme, üç gruba randomize edilmiş, 15 ila 20 yaşları arasında cinsel açıdan aktif 2,275 kadını içeriyordu. Bir grup tek doz iki tip HPV aşısı, ardından menenjit aşısı aldı; başka bir grup dokuz tip aşıyı ve ardından menenjit aşısını aldı ve son grup, gecikmiş bir HPV aşısı atışından önce menenjit aşısını aldı. Bu son grup bir tür kontrol görevi gördü, çünkü aşı yaptırmadan önceki zaman diliminde HPV’ye yakalanma riskleri muhtemelen diğer gruplardan daha yüksek olacaktı.

Çalışmada, hem iki hem de dokuz tip aşıların HPV tip 16 ve 18’i önlemede %97.5 etkili olduğu tahmin edildi. Dokuz tip aşı, aşıya dahil edilen yedi yüksek riskli HPV tipinin tümünü önlemede genel olarak %89 etkili olarak kabul edildi. Bu koruyucu etki, çalışmanın sona erdiği 18 ay sonrasına kadar görüldü. Diğer çalışmaların bulduğu gibi, aşılar da güvenliydi ve kendilerine atfedilen ciddi yan etkiler yoktu.

Yazarlar, “Tek doz HPV aşısı, rahim ağzı kanserinin ortadan kaldırılması hedefini karşılamak için aşılamanın dünya çapında hızla büyütülmesini kolaylaştırabilir” diye yazdı.

Bulgular, bazı ülkelerin rahim ağzı kanseri önleme yaklaşımını değiştirmeye şimdiden hazır. Bugün erken saatlerde, Dünya Sağlık Örgütü’nün Bağışıklama Stratejik Danışma Grubu, tek dozluk bir strateji için verilerle ilgili bir incelemenin sonuçlarını açıkladı. Artık ülkelerin 9-14 yaş arası kızlar için bir veya iki dozluk bir program (WHO’nun aşılama için birincil hedefi) ve ayrıca 15 ila 20 yaş arasındaki genç kadınlar için bir veya iki dozluk bir program benimseyebileceklerini söylüyorlar. 21 yaşın üzerindeki kişilere altı ay arayla en az iki doz almaları tavsiye edilir.

“Rahim ağzı kanserinin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğuna kesinlikle inanıyorum. 2020’de Rahim Ağzı Kanserini Önleme Girişimi, aşı erişimindeki eşitsizlik de dahil olmak üzere çeşitli zorlukları ele almak için başlatıldı. Aile, Kadın ve Çocuklardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Princess Nothemba (Nono) Simelela, “Bu tek doz önerisi, 2030 yılına kadar kız çocuklarının %90’ının 15 yaşına kadar aşılanmasını sağlama hedefimize bizi daha hızlı götürme potansiyeline sahip” dedi. ve DSÖ’deki Ergenler, bir ifade.

Dışarıdan uzmanlar izlese de, ABD gibi ülkelerin DSÖ’nün liderliğini takip edip etmeyeceği bilinmiyor. periyodik olarak buluşmak aşılama programlarında değişiklik önermek. Yazarlar verilere işaret etse de, tek bir HPV aşısı dozunun sağladığı korumanın ne kadar sürebileceğini izlemek için takip araştırması yapılması gerekecektir. önermek en az on yıldan fazla olduğunu.genel-7