İran’da bir mahkeme, iki kez Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’yi yeni filminin öncülünü çalmaktan suçlu buldu. Kahramandaha önceki bir belgeselden, Tüm Kazananlar Tüm KaybedenlerFarhadi’nin eski bir sinema öğrencisi olan Azadeh Masihzadeh tarafından yapılmıştır.

Tahran’daki bir mahkeme, Farhadi’yi Masihzadeh’in telif hakkını ihlal etmekten suçlu buldu. Tüm Kazananlar Tüm Kaybedenler ve Masihzadeh’e atıfta bulunmadan filmi için belgeselin temel öğelerini intihal etmek.

Karar bağlayıcıdır ve temyiz edilemez. Farhadi’nin cezasını şimdi ikinci bir yargıç belirleyecek. En kötü durumda, yönetmen “filmin sinemalarda veya çevrimiçi olarak gösterilmesinden elde edilen tüm geliri” Masihzadeh’e devretmek zorunda kalabilir ve hatta hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Kahraman Geçen yıl Cannes Film Festivali’nde galası yapıldı ve Büyük Jüri ödülünü kazandı. Bugüne kadar dünya çapında sinemalarda yaklaşık 2,5 milyon dolar kazandı. Amazon Prime, filmin ABD’deki haklarına sahip.

Farhadi, borçlunun hapishanesinden izinli bir adamın bir torba altın bulduğu ve bunları gerçek sahibine iade etmeye karar verdiği filminin Masihzadeh’in geliştirdiği All Winners All Losers ile aynı gerçek hikayeye dayandığını kabul etmişti. Farhadi tarafından verilen bir belgesel atölyesinde öğrenciyken. Ancak yönetmen, hikayeyi bağımsız olarak araştırdığını iddia ederek Masihzadeh’e fikir için kredi vermedi.

Farhadi, Masihzadeh’e hakaretten dava açtı ve Masihzadeh, Farhadi’nin orijinal eserini intihal ettiğini iddia ederek karşı dava açtı.

Bu hafta İran mahkemesi her iki davayı da Masihzadeh’in lehine kararlaştırdı, hakaret davasını düşürdü ve Farhadi’yi intihalden suçlu buldu.

Hollywood Muhabiri Farhadi’yi temsil eden Fransa’daki avukatı aracılığıyla yorum yapmak için uzandı Kahraman‘in ortak yapımcısı Memento Production, ancak henüz bir yanıt almadı.sinema-2