Jack Dorsey, merkezi bir internetin yaratılmasına katıldığı için pişmanlık duyuyor.

“Usenet, IRC, web… ve hatta e-posta (PGP ile) çağı [Pretty Good Privacy, NDLR])…müthişti”, cıvıldamak Twitter’ın kurucusu tarafından Pazar günü yayınlandı.

“Şirketlerde arama ve kimliğin merkezileştirilmesi internete gerçekten zarar verdi. Kısmen suçlu olduğumu anlıyorum ve pişmanım. »

Arayüzden önceki protokol

Jack Dorsey’in tweetine yanıt olarak, Affirm’in CEO’su ve kurucu ortağı Max Levchin, sinematik bir metafora cesaret ediyor: Onun için internet, “bir sanat filmi filminden bir gişe rekorları kıran bir filme dönüştü, çünkü bir izleyiciye ve para kazanmaya ihtiyacı vardı” .

Jack Dorsey için “arayüze bakmadan önce protokole daha fazla önem vermek belki daha iyi olurdu”. “Doğru, konu para kazanmak için teknolojiye geldiğinde daha az seçenek vardı. Reklamcılığın egemenliğine yol açan şey buydu” diye açıklıyor.

Bu, Twitter kurucusunun internetin şu anki durumuna ilk kez yakınması değil. Geçen yılın sonunda zaten tweet atıyordu: “’web3’ün’ sahibi değilsiniz. Protokolün zaten finansörlere ait olduğunu ve “nihayetinde farklı bir etikete sahip merkezi bir varlık olduğunu” ekleyerek.

2019’da Twitter’ın temel teknolojisi BlueSky’de de değişiklikler olduğunu duyurdu. kim olacaktı “Sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart”.

Kaynak: ZDNet.comgenel-15

Bir yanıt yazın