Yetkililer yerel basına verdiği demeçte, Hindistan’ın batısındaki kırsal kesimdeki köylülerin hafta sonu gökten düştüğünü söylediği büyük bir metal halka ve kürenin geçen yıl uzaya fırlatılan bir Çin roketinden olabileceğini söyledi.

Bölge toplayıcısı Ajay Gülhane, Hindistan Basın Vakfı’na verdiği demeçte, iki ila üç metre (6,5-10 fit) çapında ve 40 kilogramdan (90 pound) daha ağır olduğu bildirilen metal halkanın Cumartesi günü geç saatlerde Maharashtra eyaletindeki bir köy alanında keşfedildiğini söyledi. .

Maharashtra’nın Chandrapur semtinde ismi açıklanmayan bir kadın The Times of India’ya “Gökyüzü, köydeki açık bir arsaya bir patlama ile düşen kırmızı diskle parlarken bir topluluk ziyafeti hazırlıyorduk” dedi.

İnsanlar (bir) patlama korkusuyla evlerine koştular ve yaklaşık yarım saat boyunca içeride kaldılar” dedi.

Gülhane, PTI’ye verdiği demeçte, başka bir nesne – yaklaşık yarım metre (1, 5 fit) çapında büyük, metal bir top – ilçedeki başka bir köye düştü.

“İnceleme için toplandı. Nesnelerin daha fazla parçasının, eğer varsa, dağınık olup olmadığını bulmak için ilçedeki her köye (küçük memurlar) gönderdik.”

Yaralanma veya yapısal hasar bildirilmedi.

Bir Hint Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) yetkilisi Times’a, nesnelerin varış zamanlamasının, Şubat 2021’de fırlatılan bir Çin roketinden enkaz için Cumartesi günü yeniden giriş zamanlarına “en yakın” olduğunu söyledi.

Bir başka ISRO yetkilisi gazeteye verdiği demeçte, “Roket gövdeleri atmosferik yeniden girişte hayatta kaldığında, nozullar, halkalar ve tanklar gibi roket parçaları Dünya’yı etkileyebilir” dedi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden uzay gözlemcisi Jonathan McDowell, yüzüğün Çin’in Uzun Yürüyüş 3B roketinin bir parçasıyla tutarlı olduğunu tweetledi.

Nesneler atmosfere girdiklerinde çok büyük miktarda ısı ve sürtünme üretirler ve bu da yanmalarına ve parçalanmalarına neden olabilir, ancak daha büyük olanlar tamamen yok edilemez.

Enkazları gezegenin yüzeyine inebilir ve bu risk düşük olsa da hasara ve can kaybına neden olabilir.

2020’de, başka bir Çin Uzun Yürüyüş roketinin enkazı Fildişi Sahili’ndeki köylere düştü ve yapısal hasara neden oldu, ancak yaralanma veya ölüm olmadı.
genel-8

Bir yanıt yazın