Bahar geldi. Yeşil bir baş parmağınız varsa ya da yoksa ve ne pahasına olursa olsun çiçek, bitki ve sebze yetiştirmek istemekten vazgeçmiyorsanız, yılın en yoğun dönemine girdiğimizi biliyorsunuz. Bir bahçe, yaratıcılığımızı hâlâ özgür bırakabileceğimiz birkaç yerden biridir. Ama aynı zamanda bir balkon ve evin iç mekanları, hidroponik sayesinde de yeşil bir deney spor salonu haline gelebilir.

Otomatik düşünce, akıllı bahçeciliğe, yani yeşilliklerin bakımını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış gadget’lara gider. Sensör ve dijital gelişimin birleşimi, bazı tarımsal süreçleri daha doğru bir şekilde ölçülebilir hale getirse de, akıllı olarak adlandırılan ürünlerin tümü, özellikle bu alanda biraz deneyime sahip olanlar için gerçekten yararlı değildir.

Bu nedenle size sunduğumuz (iç ve dış mekan) kısa rehberimiz her zamankinden daha analog olacaktır. Temelden başlayalım, aslında tohumlardan. Bu, büyümeye başlamak için yılın en iyi zamanı. Başlamak için mavi çanı veya sabah zaferini, zinnia ve çilekleri (Nisan ayında dikmek için mükemmeldir) ve ayrıca fasulye, yeşil fasulye, nohut, bezelye ve bakla öneririz. Daha deneyimli olanlar için, artık bulunmadıkları için nadir sebze paketleri de var. Bir poşet kapalı tohum satın alırken, bir ipucu tohumları bir bardak suya dökerek çimlenebilirliğini kontrol etmek ve birkaç dakika sonra yüzeyde kalanları atmak. Yeni başlayanlar için daha geniş bir vizyona sahip olmak için, etrafta bulduğunuz çiçekleri ve bitkileri bir fotoğrafla tanımlamanıza yardımcı olan Plantsnap vazgeçilmez bir uygulamadır. Her biri için ekim konusunda oldukça eksiksiz bir rehber sunulmaktadır.

Açık yeşil alana sahip olacak kadar şanslı olanlar, kendilerini bir çalı kesici, çim biçme makinesi ve kenar düzeltici ile donatmalıdır. Birincisi çalılar ve daha kalın uzun otlar içindir, ikincisi bir İngiliz bahçesi istiyorsanız ve üçüncüsü diyelim ki çim biçme makinesinin işini bitirmek için kullanılır. Bunları içten yanmalı motorlarla veya pillerle çalışan bulabilirsiniz. İlki genellikle daha güçlüdür ve daha fazla özerkliğe sahiptir. Elektrikli olanlar daha az gürültülü ve deneyimli olmayanlar için daha uygundur.

Teknoloji uzmanları için bir tavsiye, robotik çim biçme makinelerine güvenmek. Bir örnek? Robomow RT300 neredeyse tamamen otonom ve neredeyse 300 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Ucuz değil, liste fiyatı 799 Euro ama öte yandan uğraşılacak bir motosiklet yok. Ayrıca tarlaların yorgunluğunu teknolojilere devretmek isteyenler için sensörler ekinleri kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.genel-18

Bir yanıt yazın