Ford Motor Company ve General Motors (GM), önümüzdeki hafta Michigan fabrikalarında üretimi durduracak. Ford’un durumunda, Flat Rock’taki Mustang montaj fabrikası, yarı iletken sıkıntısı nedeniyle kapanma nedeni olarak gösteriliyor. GM, Cadillac CT4, Cadillac CT5 ve Chevrolet Camaro üreten Lansing montaj fabrikasını kapatacak. Üretici, üretimin durmasının cips kıtlığı ile ilişkili olmadığını kaydetti, ancak ayrıntıları açıklamadı.Pandemi üretim ve lojistiği aksattığı için küresel otomotiv endüstrisi çip sıkıntısı yaşıyor. Sonuç olarak, yüksek otomobil fiyatları krizin mali etkisini kısmen dengelemesine rağmen, şirketler üretimi askıya almak zorunda kalıyor.

Geçen ay, çip sıkıntısı nedeniyle Ford, F-150 pikapları üreten Kansas City montaj tesisinde üretimi bir haftalığına askıya aldı. Üretici, mevcut çeyrekte otomobil satışlarının planlanandan daha düşük olacağı konusunda uyardı.

Buna karşılık, geçen hafta GM, Chevrolet Silverado 1500 ve GMC Sierra 1500 manyetiklerinin üretildiği Fort Wayne, Indiana’daki montaj tesisinde 4 Nisan’dan itibaren iki hafta boyunca üretimi durduracağını söyledi.Nedeni yarı iletken ürünlerin kıtlığı.genel-22

Bir cevap yazın