Yerel Yönetimler Bilim Merkezleri Destek Programı imza töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın da katılımıyla İstanbul Fatih Bilim Merkezinde gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imza töreninde yaptığı konuşmada, bugün Fatih Bilim Merkezinde Türkiyenin yarınlarına dair güzel bir adımın daha atıldığını belirtti. Destek tahsis edilecek 7 bilim merkezinde gençlere, matematik, astronomi, havacılık, uzay, doğa bilimleri, robotik kodlama ve tasarım eğitimlerinin verileceğini ifade eden Varank, Sorgulama, teknolojiyi kullanma, bilimsel, akılcı ve eleştirel düşünme gibi farklı yetenekler kazandırılacak. Zaten bu yetkinlikleri kazanmak için şu anda uygulamalı olarak eğitim alan çocuklarımız buradalar. TÜBİTAK tarafından vereceğimiz yeni desteklerle bu merkezlerin sürdürülebilirliğini artırmış olacağız.” diye konuştu.

Bakan Varank, Yerel Yönetimler Bilim Merkezleri Destek Programı kapsamında bundan sonra inşallah yerel yönetimlerimize destek vereceğiz. Programı da burada revize etmiş olduk. Fatih, Sancaktepe, Arnavutköy, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Yakutiye ve Yunusemre belediyelerine Türkiyeye böylesine modern bilim merkezlerini kazandırdıkları, TÜBİTAKa da destekleri için şükranlarımı sunuyorum. Bilim Merkezleri desteklerimizin, ilçe belediyelerimize, ülkemize ve bilhassa gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir sanatçının, Urfada Oxford vardı da biz mi gitmedik” dediğini hatırlatan Varank, Yoktu gerçekten. Bizi bilime ısındıracak hiçbir şey yoktu. Bakın bugünkü gençler bunu böyle söyleyemezler. Sizler Fatih Bilim Merkezi gibi bir ortamda eğitim alma şansına sahipsiniz. Türkiyenin dört bir tarafında devasa Bilim Merkezleri inşa ediyoruz. Şu anda 7 şehrimizde bölgesel diyebileceğimiz, sergileriyle, atölyeleriyle, eğitim müfredatlarıyla devasa bilim merkezimiz var.” diye konuştu.

Bütün gençlere ulaşmakta kararlıyız”

Türkiyenin en büyük bilim merkezini, Antalya Bilim Merkezini Kepez Belediyesi ile 31 Mart tarihinde açtıklarını anımsatan Bakan Varank, devasa bilim merkezlerine ilçelerdeki daha butik bilim merkezlerini, bilim atölyelerini eklediklerini, çocukların bu bilim merkezlerinin nerede olduklarını ezbere bilmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Varank, bu merkezler sayesine ülkeden binlerce bilim insanı, mühendis ve araştırmacı çıkacağını bildirerek, Türkiye’nin işte bu parlak kadrolarıyla, pırıl pırıl gençleriyle tarih yazacağını vurguladı. Bilim merkezlerini gören, ziyaret eden her yeni gencin bu ülke için yeni bir umut olduğunu belirten Varank, onun için batısıyla doğusuyla, kuzeyiyle güneyiyle bütün gençlere ulaşmakta kararlı olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ortaya koydukları Milli Teknoloji Hamlesi vizyonlarının bulunduğunu ifade eden Bakan Varank, bu vizyon sayesinde savunma sanayisinde destanlar yazdıklarını, bu başarıları sivil alanlara taşımak istediklerini anlattı.

81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi

Bakan Varank, her sene bilimin, teknolojinin 7den 77ye toplumun tüm katmanlarına nüfuz etmesi için dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFESTi gerçekleştirdiklerini belirterek, TEKNOFESTte hep bir adım ilerisini hedeflediklerini, bu sene Samsun ile beraber TEKNOFESTi Azerbaycana götüreceklerini ve tüm dünyaya yaymaya çalıştıklarını kaydetti. Çocukları ortaokuldan itibaren trend teknolojilerle buluşturan Deneyap Teknoloji Atölyelerinin sayısını şu an için 57 ilde 66ya çıkardıklarını aktaran Varank, gelecek yıl bu rakamı 81 ilde 100e ulaştıracaklarını söyledi.

“Ülkemizi bir teknoloji üssü haline getirme zamanı geldi”

Varank, otonom araç teknolojileri, uçan araba teknolojileri, metaverse gibi yeni gelişecek teknoloji alanlarında aslında dünyanın, büyük bir yarış içerisinde olduğunu belirterek, Bu yarışta artık biz de varız. Artık ülkemizi hak ettiği pozisyona taşıma zamanı geldi. Artık ülkemizi bir teknoloji üssü haline getirme zamanı geldi. Bunu da ancak defaatle söylediğimiz gibi ısrar ederek, çok çalışarak, gayret ederek başarabiliriz. Ülkemiz, bizim verdiğimiz tüm bu destekler gençlerin azmi, adanmışlığı ve çalışkanlığıyla buluştuğunda büyük ve güçlü Türkiye idealine ulaşacaktır. Buna yürekten inanıyoruz.” diye konuştu. Bu programın belediyeler tarafından sıkı takip edilmesini tavsiye eden Bakan Varank, Gelin bizlerle ortak olun, bizlerle beraber çalışın, bu bilim atölyelerini ilçelerden mahallelere kadar indirelim. Çocuklarımız teknoloji ve bilim ile büyüsünler.” dedi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal: 7 belediye ile yeni bir sürece geçiyoruz”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da Yerel Yönetimler Bilim Merkezleri İmza Töreni Programında bir konuşma gerçekleştirdi. Bilim merkezleri destek programlarının yeni bir aşamaya geçtiğine işaret eden Mandal, Yerel yönetimlerle 4003-B Küçük Ölçekli Bilim Merkezi Projeleri diye yeni bir programa imza atıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Antalyada açılan 7. Bilim Merkezine değinen Hasan Mandal, bilim merkezleri sürecinin 2008 yılında başladığını hatırlattı. Prof. Dr. Mandal, 7 yerel belediye ile birlikte yeni bir aşamaya geçtiklerini vurguladı.

1970lerden itibaren bilim ve teknoloji farkındalığını artırmak için çabalar olduğunu kaydeden Mandal,  “Şu anda dünyada 3 bin civarı bilim merkezi var. Genelde sergi şeklinde ya da bilim temelli gerçeklerin anlatılması olarak öne çıkıyor. Yıllar geçtikçe bilinene değil, gelecekte bilinmeyene yönelik çabalarda bilim ve teknolojiye olan ihtiyaç arttıkça, bilim merkezlerine olan ilgi artmaya başladı. Bilim merkezleri, sergi ve müzeden çok gençler ve çocukların dokunarak öğrenmesine yönelik atölyelere dönüştü.” değerlendirmesinde bulundu.

“Öğrencilerimizin motivasyonu çok kıymetli bir düzeye ulaştı”

Bugün Türkiyedeki bilim merkezlerinin de atölyelerle zenginleştiğine dikkat çeken Mandal,  TEKNOFEST ile bu sürecin farklı bir evreye taşındığını vurguladı. Daha fazla öğrencimize ulaşabilme, daha fazla kentimize ulaşabilme, ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi yani kendi kendine yeten bir ülke olma noktasında gençlerimizin motivasyonu, öğrencilerimizin motivasyonu çok kıymetli bir düzeye ulaştı” diyen Mandal,  4003-A olarak bilim merkezleri destekleri devam ederken 2021 yılı başında yerel belediyelerle yeni bir sürece başlandığını ifade etti. Prof. Dr. Mandal, “Öğrencilerimiz daha fazla atölye çalışmalarında yer almalı. Bir sorun varsa biz bunu çözeceğizdiyen çocuklarımız, gençlerimiz var” ifadelerini kullandı.

Programın ismini Yerel Yönetimler Bilim Merkezleri” olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın koyduğunu vurgulayan Mandal, desteklerinden ötürü de hem Bakan Varanka hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana şükranlarını ifade etti.

Mandal, Teknolojiyi kullanan, bağımlısı olan değil tasarlayan, geliştiren ve üreten gençlerimiz yerel yönetimler destek programımızla başlatmış olduğumuz bilim merkezlerinde yetişecekler. Çok kıymetli olduğunu düşündüğüm bu sürece katkı veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

Daha sonra TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi programa ilişkin protokolü imzaladı.

İmzaların atılmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ile birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Daha sonra Bakan Varank, çocuklarla bir araya gelerek onlara Bilim Çocuk dergisi hediye etti. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal da Bakan Varanka eşlik etti.kaynak: tubitak.gov.tr

Bir yanıt yazın