Philips Hue ürün yelpazesi, ev aydınlatma otomasyonundan profesyonel otel mobilyalarına kadar çok çeşitli kullanım durumlarını kapsar. Evdeki ve bahçedeki aydınlatmayı akıllı hale getirebilir, birkaç dinamik lamba ile televizyonunuzu doğru ışığa kolayca ayarlayabilirsiniz.

Amazon’daki Philips Hue Shop’a

Hue markası o kadar popüler oldu ki üretici Signify, WiZ, Eaton’s Cooper Lighting ve Osram’s Fluence gibi doğrudan rakipleri satın aldı. Buna rağmen Philips Hue ekosistemi bu markalarla uyumlu değil. Philips Hue’daki ürün dünyası önemli ölçüde daha büyüktür.

Atlamak:

yeni philips hue play degrade ışık şeridi

Philips Hue ile, tıpkı Philips’in Ambilight’ı gibi, ekran içeriğinin renklerini oturma odasına dağıtabilirsiniz. / © Belirtmek

Philips Hue nedir ve ne için kullanabilirim?

Kısacası Philips Hue, akıllı ev pazarındaki ilk ve en popüler akıllı lamba markasıdır. Adı, Philips’in orijinal olarak bir “köprü” hub aracılığıyla kablosuz olarak kontrol edilen RGB aydınlatma sunmasından geliyor. Ancak bu arada ürün gamında Bluetooth destekli lambalar da yer alıyor ve seride beyaz parlaklığa sahip akıllı ampuller de bulunuyor.

Philips Hue ekosistemi, ampuller, ışık şeritleri, sabit ışıklar, tavan lambaları ve bir dizi aksesuar içerir. Bu cihazların çoğunu bir uygulama, ışık anahtarları gibi akıllı aksesuarlar ve hatta aşağıdakiler gibi sesli asistanlar aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Amazon Alexa’yı, Siri’yi Apple HomeKit veya Google Asistan aracılığıyla kontrol edin.

Bu bağlantı düzeyi, yalnızca uyumlu ışıkların kontrol edilmesine ve kısılmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ortamın duruma göre uyarlanmasına ve hatta aydınlatmanın otomatikleştirilmesine olanak tanır. Örneğin, aileniz seyahat ederken evin boş olmadığını simüle edebilirsiniz.

philips renk tonu ve spotify

Ton, dramatik efektler için Spotify ile bile entegre olabilir / © Signify

Bluetooth ve Hue Bridge: Fark Nedir?

Başlangıçta, Philips Hue aydınlatma, bir tür kontrol merkezi görevi gören ve akıllı asistanlarla iletişim kuran özel bir Hue Bridge kullanılmasını gerektiriyordu. Ancak günümüzde, ek maliyetlerden kaçınabilir ve ampulleri ve çubukları doğrudan Bluetooth üzerinden kullanabilirsiniz.

Işıkları bir Bluetooth bağlantısı üzerinden Philips Hue mobil uygulaması aracılığıyla kontrol etmeniz gerekir. Uygulama için Apple App Store’daki iPhone’lar ve için Google Play Store’daki Android telefonlar mevcut.

Bluetooth’un rahatlığına rağmen, yalnızca bir köprü kullanıldığında kullanılabilen bazı özellikler vardır:

Bluetooth . Hue Köprüsü
Maksimum ışık sayısı 10 50
Menzil 1 oda Tüm ev
Hue aksesuarlarını yapılandırabilir
Uzaktan kontrol edilebilir
Eylemleri planlayabilir (otomasyon)
Oyunlar/müzik/videolar ile ışık senkronizasyonu
philips renk tonu oyunu

Oyunla senkronize aydınlatma yalnızca Hue Bridge üzerinden gerçekleştirilebilir / © Signify

Signify’a göre şu anda desteklenen köprüler gelecekte akıllı ev standardı Matter ile uyumlu olacakbazı gecikmelerden sonra beklenen 2022 sonbaharında çıkacak niyet.

Philips Hue lambaları satın almadan önce bilmeniz gerekenler

Soketler arasındaki farklar: E27, E26, E14, E12, GU10

Herhangi bir lamba satın almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey, hangi sokete ihtiyacınız olduğudur. Ampul soketleri bölgeye göre değişir, ancak Kuzey Amerika ve Avrupa’da en yaygın olarak kullanılan ampuller, “E” harfi ve ardından fişin dış çapı ile gösterilen Edison vidasını kullanır:

Kuzey Amerika Avrupa
Küçük E12 E14
orta E26 E27

E26 ve E27 genellikle birbirinin yerine kullanılabilir, ancak E12 ve E14 değildir. Ayrıca ampullerin bivolt / autovolt olmadığını unutmayın, bu nedenle Avrupa ampulleri 220V-240V, Amerikan modelleri 110V-130V kullanır. Yani birbirleriyle uyumlu değiller.

Üçüncü yaygın varyant, iki pimin lamba tabanına çıkıntı yaptığı GU10 standart pim tabanı soketidir. Muhtemelen bu prizleri halojen lambalardan biliyorsunuzdur. Bazı Commonwealth ülkeleri gibi diğer pazarlar da otomotiv endüstrisinde kullanılan sokete benzer süngü soketli ampuller kullanır.

deklanşör stoğu 1044262522

E27 (sol), E14 ve GU10 (sağ) ampul soketleri / © B.Forenius/Shutterstock

ürün hatları

Philips Hue serisi, basit ev aydınlatmasının ötesine geçen geniş bir ürün yelpazesinden oluşur. Akıllı evinizi başlatmak veya genişletmek için tekli ampullerden çoklu cihaz kitlerine kadar çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Aşağıda sizin için en önemli Hue ürün kategorilerini açıklıyoruz.

Philips Hue başlangıç ​​kitleri

Adından da anlaşılacağı gibi, Hue başlangıç ​​kitleri, akıllı aydınlatmayı kurmaya başlamak için temel ekipmanı içerir. Mevcut tüm kitler, bir Hue köprüsü ve belirli bir ampul seti içerir. Bu, aydınlatma sisteminizi hızlı bir şekilde kurmanıza ve ardından ek lambalarla genişletmenize olanak tanır.

Pazara bağlı olarak, başlangıç ​​kitleri ayrıca bir anahtar, dimmer veya başka bir aksesuar içerebilir.

Philips Hue Başlangıç ​​Seti

Başlangıç ​​kitleri, akıllı aydınlatmanızı kurmak için Hue Bridge ve ampulleri içerir. / © Belirtmek

Philips Hue ampuller

Hue ekosisteminin temeli lambadır. Bluetooth bağlantısının kullanıma sunulmasından sonra, Philips Hue lambaları yalnızca bir akıllı telefonla da kontrol edilebilir, Daha önce açıkladığımız gibi Hue Bridge’e ihtiyaç duymadan.

Lambalar sadece farklı prizlerle değil, aynı zamanda farklı stil ve şekillerde de mevcuttur. Bu nedenle bölgeye bağlı olarak “BR30”, “A19”, “G25” ve daha pek çok tanım bulacaksınız. Aşağıdaki çizim size en yaygın biçimleri göstermektedir:

Akkor ampul şekilleri parlıyor

En yaygın ampul şekillerinden oluşan kullanışlı bir tablo / © Woodega / Commons

Renk, Philips Hue ekosistemindeki başka bir değişkendir. Hue ampuller üç renk seçeneğine sahiptir: Beyaz, Beyaz Ambiyans ve Renk Ambiyansı, tümü Hue uygulaması veya uyumlu anahtarlar aracılığıyla kısılabilir. Kısacası, aşağıdaki gibi farklılık gösterirler:

  • Philips Hue White: Yalnızca bir renk ve sıcaklık sunar – 2700 Kelvin – “sıcak beyaz” olarak da bilinir
  • Philips Hue White ambiyans: Farklı beyaz sıcaklıklarına ayarlanabilir ve odadaki havayı biraz değiştirmek için daha uygundur
  • Philips Hue Beyaz ve renk ambiyansı: Yalnızca beyazı değil, Hue ekosisteminde bulunan tüm renkleri de sunar.

Philips Hue dış mekan aydınlatması

Philips Hue serisi ayrıca sabit lambalar, dekoratif masa veya zemin lambaları, şerit lambalar ve hatta dış mekan spot lambaları sunar.

Philips hue duvar armatürleri

Sundurma ışıklarını Hue uygulamasıyla da ayarlayabilirsiniz / © Signify

Masa ve zemin lambaları, dekorasyon ve aydınlatma alanlarında daha fazla esneklik sunar ve yalnızca yakınlarda bir güç kaynağı gerektirir.

Sabit ışık yelpazesi ise iç ve dış mekan kurulum seçeneklerinin yanı sıra çeşitli tasarımlarda tavan, sarkıt, duvar, projektör ve spot ışık modellerini içerir.

Philips Hue ışık çubukları

Işık şeritleri, oda, mobilya veya dış alanı ışıkla donatmak isteyen herkes için popüler bir seçenektir. Şeritler, özel braketler veya yapışkan bant kullanılarak monte edilebilir.

Hue Outdoor Lightstrip dağınık ışık efekti s8

Işık şeritleri dış mekan versiyonu olarak da mevcuttur / © Signify

Şerit ışıklar, yalnızca bir çıkış gerektirdiğinden daha fazla kurulum esnekliği sunma avantajına sahiptir. Dış mekan modelleri, 35 metreye kadar zincirleme yapılabilen kordon uzantıları ile kullanılabilir.

Philips Hue serisi için aksesuarlar

Son olarak, aksesuar yelpazesi Hue Bridge, çeşitli anahtarlar (dimmer seçenekleri dahil), akıllı fişler, hareket sensörleri, dış mekan kablo uzantıları ve hatta HDMI Sync Box gibi öğeleri içerir.

OG RGB GL HF

İkinci cihaz bir Hue Bridge’e bağlanır ve oyun konsolunuzu, akış cihazınızı, Blu-ray oynatıcınızı vb. bağlayabileceğiniz dört HDMI girişine sahiptir. Senkronizasyon Kutusunun TV uygulamalarınızdan sinyal alamayacağını belirtmekte fayda var. Netflix, Prime Video veya diğer hizmetler Ton ışığı işlevini kullanmak için uygulamayı harici cihazda kullanmanız gerekir.

Hue HDMI Sync Box için başka bir sınırlama, HDMI 2.0 ile sınırlı olmasıdır. Bu nedenle saniyede 120 kare hızında 4K içeriği iletemez ve yeni nesil oyunlar için pek uygun değildir. Bu durumda alternatif, Ambilight özellikli bir Philips TV’dir, ancak TV’ler Hue ekosistemiyle entegre değildir.

Bonus: Philips ve Signify Aynı mı?

Numara. Signify, Philips’in eski aydınlatma bölümünün bir yan ürünü. Hollandalı şirket tıbbi teknolojiye odaklanmaya karar verdiğinde ortaya çıktı. Signify ayrıca Hollanda’da yerleşiktir ve Hong Kong şirketi TPV’nin Philips TV’leri yapıp bunları Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde satmasına benzer şekilde, Hue ürün serisi için Philips markasına lisans vermektedir.

Hue ürün grubuna ek olarak Signify, farklı markalar altında bir dizi profesyonel ürün de satmaktadır. Ardından, hepsi Hue ekosistemi, aksesuarlar veya uygulamalarla uyumlu olmayan giriş seviyesi WiZ ürün serisi var – en azından Matter standardı çıkana kadar.

Halihazırda hangi Philips Hue lambalarını kullanıyorsunuz veya önce akıllı ev işine girmeyi mi planlıyorsunuz? Gelecekte nasıl bir ışık görmeniz gerektiğini yorumlarda bana bildirin!genel-27

Bir cevap yazın