Business Insider ile yaptığı uzun bir röportajda Elon Musk, ihtilafın ilk günlerinde Starlink uydu İnternet sistemini tanıttığı Ukrayna’daki durumla ilgili birçok soruyu yanıtladı.

Daha önce SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Ukrayna’da Starlink uydu internet sistemini hacklemeye ve engellemeye çalıştıklarını ancak bilgisayar korsanlarının başarılı olamadığını söylemişti. Yeni bir röportajda kendisine ilginç bir soru soruldu: “Ruslar ve Çinliler uyduları hedef alırsa ne olur? Bu Starlink için bir tehdit mi olacak?”Birkaç ay önce Rusya’nın uydu karşıtı gösterisine* bu çatışma bağlamında bakmak ilginçti. Çünkü uydu operatörleri arasında çok fazla tartışmaya neden oldu. Hatta Rus kozmonotlarının bulunduğu uzay istasyonu için bir miktar tehlike oluşturdu. Peki neden yaptılar? Bu, Ukrayna’daki durumun ağırlaşmasından önceki bir mesajdı. Starlink’i devre dışı bırakmaya çalışırsanız, bu kolay olmayacak çünkü zaten 2.000’den fazla uydumuz var. Bu, çok sayıda uydu karşıtı füze anlamına geliyor. Umarım bunu pratikte test etmek zorunda kalmayız, ama sanırım uyduları anti-uydu füzeleriyle vurabileceklerinden daha hızlı fırlatabiliriz.


elon musk

Mart ayı başlarında Elon Musk, Ukrayna’da Starlink uydu İnternet sistemini kullanmanın tehlikeleri hakkında bir uyarı yayınladı.

* – Kasım 2021’de ABD Dışişleri Bakanlığı Rusya’yı uydu karşıtı testler yapmakla suçladı. Ardından ABD makamları, Rusya’nın yörüngede bir “enkaz bulutu” oluşturan bir silahı test ettiğini söyledi. İddiaya göre Rusya kendi cihazlarından birini patlattı.genel-22

Bir cevap yazın