Tom Holland ve Benedict Cumberbatch, Spider-Man: No Way Home için bir poster ekinde.

resim: Sony Resimleri/Marvel Stüdyoları

bu 2022 Oscarları bu hafta sonu ve çeşitli nedenlerle yıllık film ödülleri gösterisinin en karışık versiyonlarından biri olacak şekilde şekilleniyor. ondan önce tartışmalı kategori ihmalleri ve “en popüler film” kategorisini geri getirmek için aptalca bir karar (ama bu sefer aptalca twitter tarafından dikte), bu yılki Oscar’larla ilgili en çok haber değeri taşıyan şeylerden biri, Sony ve Marvel Studios’un ödül vermek suretiyle bir kemik atıp atmayacağıydı. Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok En İyi Film adaylığı. Film, çoğu MCU filminin izinden gitmeyi ve onunla birlikte en iyi VFX dalında adaylık kazanmayı başarmış olsa da, tahmin edilebileceği gibi bu gerçekleşmedi. Shang-Chi.

Ardından gelen, dikkate değer, dikkat çekici bir tepki oldu. Kevin Smith oldukça sesli Filmin, törenin azalan reytinglerini artırmaya yardımcı olacağı için olsa bile, taçta bir şansı hak ettiğini düşündü; ABC’ler Jimmy Kimmel ayrıca sözde küçümsemeyi de tarttı ve onu “affedilemez” olarak nitelendirdi. Gişede yaklaşık 2 milyar dolar kazanan ve yıldızı potansiyel olarak (okuyun: kesinlikle) kilitli olan bir film için başka bir üçleme Filmler, daha büyük bir markanın parçası ve sürekli konuşulan franchise, Oscar’ların Evin Yolu Yok hatırlanmak için tek şans. (Bilişim Teknoloji çok değilve bu ayın başlarında, Andrew Garfield ve Willem Dafoe’nun oyunculuk ödüllerini almasına ek olarak, Critics Choice Süper Ödülleri’nde en iyi süper kahraman filmi kazandı.)

Oscar sezonu tipik olarak süper kahraman türüne karşı kabadır. Türün netleştirdiği adaylıkların ve galibiyetlerin çoğu efektler gibi teknik ödüller içindi. makyaj yapmakveya film sözde “daha az” ortamdaysa, animasyon. Ancak bu filmler oyunculuk ödüllerinde üst sıralara çıkmayı başardıklarında DC filmlerine gittiler: Joaquin Phoenix eve gitti için en iyi aktör Joker 2020’de, kısmen Heath Ledger’ın ölümünün ardından onun için bir yol açıldı. Kara Şövalye 2008’i kazanın. Marvel, bu üst düzey ödüllerden birini çok istiyor ve bunu pek çok şekilde söylediler: Yenilmezler: Oyunsonu, en iyi yardımcı erkek oyuncu kategorisinde birkaç oyuncudan birini almayı umuyor. Daha yakın zamanda, MCU başkanı Kevin Feige Oscar’ların bilinmemesi konusundaki hisleri geçen yılın sonlarında, katkıda bulunan bir tür önyargısını dile getirerek Siyah Panter en iyi resim için bir galibiyet alamamak aday gösterildiğini 2019’da. Chloé Zhao’yu bu yüzden kaçırdıklarını kolayca hayal edebilirsiniz. sonsuzlar, özellikle geçen yıl en iyi yönetmen Oscar’ını aldıktan sonra adını fragmana koydu. göçebe diyarı.

Süper Kahraman Filmleri Henüz Oscar'a Layık Değil, Ama Olabilir başlıklı makale için resim

resim: Marvel Stüdyoları

Süper kahraman filmlerinin makyaj ve efektlerin ötesinde kategoriler için eve Oscar getirdiğini görmek güzel olurdu ve eğer daha fazlası animasyonun bir caddeden daha fazlası olabileceğini kabul ederse. gelecek hikayeleri kurmak veya daha dar kitlelere hitap etmek. Ancak hangi süper kahraman filmlerinin bu büyük ödülleri hak ettiğine dair tüm o kıvırma ve gevezeliklere rağmen, daha büyük soru türün gerçekte ne yapabileceği olmalı. para kazanmak onlara.

Bu bağlamda, medya büyük ölçüde eksik olacak gibi görünüyor, çünkü kendilerini fancam’leri, sosyal medya giflerini ve göreceğiniz spoiler dolu tweet’leri ve videoları kolaylaştırmak için haftalık abur cubur olmanın bir köşesine boyadılar. sadece anahtar kelimeleri sessize almayı hatırlamadan önce. (Ya da daha büyük olasılıkla, sessiz kelimelerinizi düzeltmeyi başaran Twitter kullanıcıları.) Bu filmler, bu rollere oldukça iyi oturan aktörler getiriyor, ancak aynı zamanda bilgisayarlara karşı iyi bir miktar oynamaları isteniyormuş gibi hissediyorlar. üretimin – ve bazı durumlarda, bu aktörler gerçekten vardır ve sahnede tam olarak ne olması gerektiğine dair bağlamdan yoksundur. Bu filmlerin çoğu için (açıkçası birçoğu Marvel’den), karakterizasyon genellikle canlı aksiyona uyarlanmış bu kalem ve mürekkep karakterlerini izleme gösterisinin gerisinde kalıyor. Bu süper kahramanların sahip olduğu derinlik ve içsellik, büyük ölçüde kısa parçalar halinde sunulur, bu nedenle sadık hayranlar daha sonra istedikleri yerde ayrıntıları doldurabilir, az şeyle çok şey yapabilir.

Ve bu iyi! 2,5 saatlik güvenilir eğlence, kaliteli müzik ve size eski bir PS4 aksiyon oyununu sevgiyle hatırlatacak set parçaları sunmanın amaçlandığı filmlerin keyfini çıkarmak için söylenecek bir şey var. Süper kahraman filmleri için kuşkusuz kolay bir markayım, spor salonunda TNT’de bir MCU filmi oynatıldığında gözleri televizyona dikiyorum. Aynı zamanda film gibi Logan Bu filmlerin yavaşlayıp olayları akışına bırakırlarsa çok daha fazla olabileceğini kanıtlayabilir. Nedenin bir parçası Yarasaadam o kadar keyifli ki, genellikle aldığımızdan daha yavaş, daha bilinçli bir film. Marvel filmlerinin kung fu filmlerinde veya politik gerilim filmlerinde dönüşler yaptığını söylemek ne kadar kolaysa, Yarasaadam oldukça yeni hissettiren bir şekilde gerçekten bir kara dedektif hikayesi olmayı taahhüt eder. Hatta Örümcek-Ayet son derece ticari hissettirebilecek “Örümcek Adam ama x” kancasını, Marvel’ın çalışmalarının uzun süredir yapmadığı ve yapmadığı şekilde özel ve son derece kişisel bir şeye dönüştürmeyi başarır.(Umarım , rağmen: sonsuzlar bir sarsıntı için iyi bir girişimdi, ama Doktor Garip 2 olduğu gibi, işlemlere çok ihtiyaç duyulan çeşitliliği getirmeyi başaracak gibi görünüyor. nihai Bıçak ağzı film.)

Süper Kahraman Filmleri Henüz Oscar'a Layık Değil, Ama Olabilir başlıklı makale için resim

resim: 20th Century Fox

Aklını 2021’e geri götür, bir düşün sonsuzlar, ve kendinize sorun: Ya bu Marvel’ın aksiyondan yoksun ilk filmi olsaydı? (Ya da en azından, önemli ölçüde daha az.) Ya film, karakterlerinin güçlerini gösterdiği giriş sahnesinden sonra, tüm tarih boyunca etrafta olmanın, katkıda bulunmanın ne anlama geldiğini keşfetmeye daha fazla odaklanırsa? insanlığın iniş ve çıkışlarına? Hâlâ sönme potansiyeline sahip olsa da, belirgin bir şekilde eksik olduğu, kurduğu temalarla nihayetinde çakışmayan veya geri aramalar ve isim hakkında endişelenmesi gereken bir film olduğu için dikkate değer olabilecek bir film. damla. Yine de bilemeyeceğiz, çünkü hala oldukça keyifli olsa da, bitmiş ürünün nihayetinde, önlerinde görünen kamera hücresi dolgulu geçit için tamamen ayarlanması gerekiyor.

Sonuçta, Marvel filmlerini en iyi filmi ve çok arzuladıkları oyunculuk ödüllerini almaktan alıkoyan şey budur. Oscar’larda türe karşı bir önyargı var, elbette, ancak tür şu anda, eğlenceli, patlamış mısır eğlenceli olmaktan daha fazlası olmak için yolundan çıkmaya nadiren istekli. Kendi çıtalarını yükseltmeye karar verene kadar, gişe rekorları kırmaya ve her günün her noktasında dünyanın dikkatini çekmeye razı olmak zorunda kalacaklar.

2022 Oscar Ödülleri yarın 27 Mart Pazar günü yayınlanacak.


RSS beslememizin nereye gittiğini merak ediyor musunuz? Yapabilirsin yenisini buradan al.genel-7

Bir yanıt yazın