Çin sosyal medya ve oyun devi Tencent’in geliri, dördüncü çeyrekte sadece %8 arttı, hem oyun sektörüne hem de reklam satışlarına zarar veren düzenleyici incelemeyi yansıtarak, 2004’te halka açıldığından bu yana en düşük hızda.

Çin, geçen yıl ağustos ayından bu yana oyun onaylarını dondurdu ve yıllar süren dizginsiz büyümenin ardından Pekin’in toplumu ve teknoloji de dahil olmak üzere endüstrileri üzerindeki kontrolünü güçlendirme hareketinin bir parçası olarak 18 yaş altı için oyun süresini kısalttı.

Bu aynı zamanda işletmeler harcamaları kıstığı için reklamcılıkta da yavaşlamaya neden oldu.

Gelirinin çoğunu oyunlardan elde eden ve Honor of Kings ve Call of Duty Mobile gibi oyunlar geliştiren Tencent, yurt içi oyun satışlarının 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte yüzde 1 arttığını söyledi.

Tencent, reşit olmayanların oyunlarında geçirdikleri toplam sürenin yüzde 88 azaldığı için reşit olmayanlara yönelik kısıtlamaların etkili olduğunu ve bu faktörün gelir artışı üzerindeki etkisinin yılın ilerleyen aylarında azalacağını da sözlerine ekledi.

Baş Strateji Sorumlusu James Mitchell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, küçük koruma önlemlerine atıfta bulunarak, “2022’nin ikinci yarısına girerken, gelir artış oranını etkilemeyi bırakmalı.”

Tencent Başkanı Martin Lau, düzenleyicilerin oyun endüstrisini hala desteklediğini ve şirketin onayların yeniden başlaması için hazır bir oyun hattına sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Yüzde 16 ile şimdiye kadarki en yavaş yıllık gelir artışını da kaydeden şirket, çevrimiçi reklamcılık işindeki gelirin dördüncü çeyrekte yüzde 13 düştüğünü söyledi.

Şirketler yasal gerekliliklere uyum sağladıktan sonra, reklam işinin 2022’nin sonlarında büyümeye devam etmesini bekliyor.

Refinitiv verilerine göre toplam gelir, çeyrekte 144,2 milyar CNY’ye (kabaca 1,79,215 Rs.) yükseldi ve 17 analistin beklediği ortalama 147,6 milyar CNY’nin (kabaca 1,76,992 Rs.) altında kaldı.

Pekin ayrıca finansal holding şirketlerini düzenlemek için kurallar yayınladı ve Tencent’in akranı Alibaba’nın bağlı kuruluşu Ant’ı kendisini sermaye kısıtlamaları olan bir finansal holding şirketine dönüştürmeye yönlendirdi.

Daha önce bir finansal holding şirketi kurmanın işini etkilemeyeceğini söyleyen Lau, Çarşamba günü tutumunu tekrarladı ve Tencent’in proaktif olarak böyle bir lisans için uygun olup olmadığını tartıştığını söyledi.

Personel numaraları

Lau, “İleriye dönük olarak, yeni düzenlemelerin geldiğini görmeye devam edeceğimizi düşünüyoruz, ancak artan düzenlemeler ilk birkaç yılda meydana gelen düzenlemelerin çoğundan daha az olacak.” Dedi.

Şirketler verimlilik ve maliyetlere daha fazla önem verdiğinden, bu yıl personel sayısındaki büyümenin önceki yıllara göre çok daha yavaş olmasını beklediğini söyledi.

Reuters, Tencent CEO’su Pony Ma’nın 2021’in sonunda çalışanlarına şirketin kendisini bir “kışa” hazırlaması gerektiğini söylediğini ve kendisinin ve Alibaba’nın en büyük işten çıkarma turlarından birinde on binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını bildirdi. .

Tencent’in hissesi son 12 ayda değerinin üçte birinden fazlasını kaybederken, Alibaba’nın hissesi yarıdan fazla değer kaybetti.

Yine de hisseleri, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin geçen hafta Pekin’in ekonomiye destek vereceğini ve piyasaları istikrarlı tutacağını söylemesinin ardından son günlerde yükseldi.

Tencent Çarşamba günü, Aralık çeyreği için düzeltilmiş karının, maliyetler arttıkça dördüncü bir düşüşle 24,9 milyar CNY’ye (kabaca 29,861 crore) düştüğünü söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8

Bir yanıt yazın