Amalgamlardan, bilgisayar korsanının klişe ve olumsuz vizyonundan uzak, Roni Carta gibi etik bilgisayar korsanları şirketleri, kuruluşları ve dolayısıyla kullanıcıları dolaylı olarak korur. Tam olarak nelerden oluşuyor? İşi, hala bu konuda en iyi konuşan kişi, ” etik bilgisayar korsanları şirketlerdeki güvenlik açıklarını bulur ve şirketler para karşılığında rapor alışverişinde bulunur “. Etik bilgisayar korsanlarına bu nedenle kusurları bulmaları ve bunları ilgili şirketlere ve kuruluşlara bildirmeleri için para karşılığında ödeme yapılır.

Ulusal Bilgi Sistemleri Güvenlik Ajansı (ANSSI), Kasım 2021’de, 2019 ile 2020 yılları arasında fidye yazılımı sayısında %255’lik bir patlama yaşanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Giderek dijitalleşen bir dünyada, hala çok az bilinen bu meslek, bu nedenle olmayı vaat ediyor. hayati. Roni Carta, genç yaşına rağmen Epic Games, Microsoft ve hatta ABD Savunma Bakanlığı gibi devlerle zaten kusurlar buldu.

aynı kategoride

Lapsus$ bilgisayar korsanları yeniden saldırdı: Microsoft verileri vahşi

“Çok hızlı bir şekilde hacklemeye başladım”

19 yaşındaki bu genç adamın hikayesi, her şeyden önce teknoloji ve bilgisayar tutkunu bir ailede büyüyen bir çocuğun hikayesidir. “ Babam dedi ki bilgisayarlar 20-30 sene sonra her yerde olacak herkes bilgisayar başında olmalı “, o başlıyor. Roni Carta böylece bir buçuk yaşından itibaren babasıyla birlikte bilgisayar kullanmayı öğrendi. Çocukken bilgisayarların içine düştükten sonra henüz 10 yaşında bir video oyunu yaratmaya başladı” dedi. bu yüzden programlamayı öğrendim “, diye devam ediyor.

Hacker takma adı Lupin, 13 yaşındayken Fransız Maurice Leblanc tarafından yaratılan ikonik bir roman karakteri olan Arsène Lupin’den ödünç aldı. kitabı hiç bitirmedim “, diye sırıtarak gülüyor. Daha sonra bilgisayar korsanlığıyla ilgilenmeye başladı, ” çok hızlı bir şekilde hacklemeye başladım” ve bilgisayar becerilerini “Arsène Lupin’in yaratıcılığıyla birleştirmeyi” istiyor. “. Roni sonunda ManoMano için çalışmanın yanı sıra bugün hala bir parçası olduğu dünya lideri Hacker One gibi hata ödül platformlarını keşfetti.

Akıcı bir şekilde Fransızca, İngilizce ve İspanyolca konuşan herkesin özel bir korsanlık vizyonu vardır. Etik hacklemenin aynı zamanda sosyal mühendislik olduğuna inanıyor. ” Hack’lemenin alternatifi daha çok psikoloji olurdu çünkü sosyal mühendislik (…) işimin tercih ettiğim kısmı. “, diye analiz ediyor.

Onu taşıyan ve bugün tutkusuyla yaşamasını sağlayan bir vizyon. Roni Carta, Şubat 2022’de düzenlenen ilk etik hacker dünya kupasında Fransa takımının kaptanıydı. Bir dünya kupasını Fransa kazandı. Bu sektöre girmek istemeyenlere gelince, “ Tereddüt etme », Cevaplar Roni. ” Oraya baskı yapmadan gitmeli ve kendi kendinize, eğer yaptığım işi beğenirsem devam ederim demelisiniz..genel-16

Bir yanıt yazın