Microsoft, büyük ölçekli dil modellerinin kalitesini ve performansını daha fazla verimlilikle birlikte sağlayan, Z kodu olarak adlandırılan yeni bir AI modelleri ailesini kullanıyor.

“Z-code ile gerçekten inanılmaz bir ilerleme kaydediyoruz çünkü kalite, performans ve kalitenin en iyi kombinasyonuna sahip olduğuna inandığımız son teknoloji ürünü bir dil modeli oluşturmak için tek dilli ve çok dilli verilerden hem aktarım öğreniminden hem de çoklu görev öğreniminden yararlanıyoruz. Microsoft teknik görevlisi ve Azure AI baş teknoloji sorumlusu Xuedong Huang, “Müşterilerimize sağlayabileceğimiz verimlilik,” dedi.

Z-kodunu özel yapan şeylerden biri de, Z-kodu kullanımını ölçeklenebilir ve verimli kılan şeyin tamamı yerine model bölümlerinden çözümler türetme yeteneğidir. Azure AI içinde Microsoft Translator uygulaması aracılığıyla kullanılmaktadır; burada Translator’ın daha az yaygın diller için yeteneklerini genişletmeye yardımcı olur ve İngilizce ve Fransızca gibi popüler diller için en yaygın çeviri isteklerinin bile sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Microsoft Çevirmen GüncellemesiZ kodu modeli İngilizce’yi Fransızca’ya çevirir.Kaynak: Microsoft

Model ailesinin Microsoft’a nasıl yardımcı olduğuna ilişkin belirli rakamlar için, Z-code’un çeviri üzerindeki etkileriyle ilgili şirketin sağladığı somut rakamlar: “Modeller İngilizce’den Fransızcaya çevirileri %3,2, İngilizce’den Türkçe’ye %5.8, %7,6, İngilizce’den Arapça’ya %9,3 ve İngilizce’den Slovence’ye %15.”

Başka bir deyişle, İngilizce’ye veya İngilizce’den herhangi bir şey çevirmek isterseniz, Z-kodunun bu sürece yardımcı olma ihtimali yüksektir. AI modelleri hakkında daha fazla teknik ayrıntı için, kontrol edin Microsoft’un blog gönderileri Konuyla ilgili. Bu yenilikleri güçlendirmeye yardımcı olan NVIDIA GPU’lar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bununla ilgili de haberler var.

Bağlantılarımızı kullanarak satın alımlar için bir komisyon kazanabiliriz. Daha fazla bilgi edin.genel-20

Bir yanıt yazın