İnternetin devrim niteliğindeki gücünü ölçmek zor, ancak bazıları için temel yönlere bile erişmek zor. Kör ve az gören kişiler, genellikle bir sayfanın içeriğini yüksek sesle okuyan araçlar olan ekran okuyucuları kullanarak web ile etkileşime girer.

Ne yazık ki, msot ekran okuyucuları işlerini düzgün bir şekilde yapmak için alternatif metne (veya alternatif metne) ve diğer sahne arkası bilgilerine güvenir ve geliştiriciler bazen bu önemli ancak küçük ayrıntıları gözden kaçırabilir.

Yardım etmek için Microsoft, ilan edildi Edge tarayıcısı için, halihazırda bulunmayan resimlere otomatik olarak alternatif metin ekleyen yeni özellikler, şirketin web’i daha erişilebilir hale getirmesini umduğu bir şey.

Microsoft’tan Travis Leithead, “Bir ekran okuyucu etiketsiz bir görüntü bulduğunda, bu görüntü, görüntüyü kelimelerle açıklamak ve içerdiği herhangi bir metni yakalamak için makine öğrenimi (ML) algoritmaları tarafından otomatik olarak işlenebilir” diyor. “Algoritmalar mükemmel değil ve açıklamaların kalitesi değişiklik gösterecek, ancak ekran okuyucu kullanıcıları için bir görüntü için bazı açıklamalara sahip olmak çoğu zaman hiç bağlam olmamasından daha iyidir.”

Güncelleme, bir görüntünün alternatif metni olmadığında ekran okuyucularının “etiketlenmemiş grafiği” okuması sorununu umarım çözer.

Microsoft Edge erişilebilirliği

Teknolojiye güç vermek elbette şirketin Azure bulut platformudur. Etiketlenmemiş herhangi bir görüntü, Microsoft Edge tarafından Azure’ın bilgisayarlı görü sistemlerine gönderilir ve bu sistemler daha sonra İngilizce, İspanyolca, Japonca, Portekizce veya Basitleştirilmiş Çince alt metinlerini otomatik olarak oluşturur.

50×50 pikselden küçük, pornografik, kanlı veya müstehcen içerik içeren veya çok büyük olan bazı resimler maalesef analiz için gönderilmez.

Microsoft, Edge’deki değişiklikleri şu anda Windows, macOS ve Linux’ta kullanıma sunuyor ve bunları daha sonraki bir tarihte iOS ve Android’e eklemeyi umuyor.

Leithead, “Bu özellik hala yeni ve işimizin bitmediğini biliyoruz” diyor. “Bu özelliği daha da iyi hale getirmenin bazı yollarını zaten bulduk, örneğin resimlerin bir etiketi olduğu, ancak bu etiketin pek yardımcı olmadığı durumlar (örneğin, bir “resim” veya “resim” etiketi veya fazlalık olan benzer eş anlamlılar) bariz ile). Sürekli görüntü tanıma ve algoritma iyileştirmeleri de hizmetin kalitesini iyileştirecek.”genel-6

Bir yanıt yazın