James Webb Uzay Teleskobu’nun sanatçı anlayışı. Kredi: NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Birçok hedeften biri[{” attribute=””>James Webb Space Telescope is to help characterize the atmospheres of exoplanets using a technique called spectroscopy, which splits light into different wavelengths allowing scientists to determine the elemental makeup of a distant object.

Astrobiologists like Dr. Giada Arney from the NASA Goddard Space Flight Center are excited about this capability because it allows scientists to continue collecting evidence for possible biosignatures, or remotely observable signs of life. Some important biosignatures on Earth include oxygen and methane, which are direct results of biological processes of plants and animals. However, when looking at exoplanets, scientists must rule out other non-life methods of creating those signatures, like volcanism and atmospheric processes.

Extraordinary claims, such as finding life on another planet, must have extraordinary evidence, and while Webb will help contribute to that effort, it alone will not be enough to truly detect life on an exoplanet.

Bu video dizisindeki Bölüm 1 ve Bölüm 2’ye bakın.

Video Transkript:

Potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerin atmosferlerinde yaşam belirtileri aramak için James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanmaktan gerçekten heyecan duyuyoruz. Ve özellikle, uzaktan gözlemlenebilir yaşam belirtileri olan biyo-imza adı verilen imzaları arıyoruz.

Şimdi Dünya’da, kendi gezegenimizin önemli biyolojik imzalarından bazıları, oksijenli fotosentez tarafından üretilen oksijendir, elbette hepimiz bitkilerin bunu yaptığını biliyoruz. Ama aynı zamanda oksijenli fotosentez yapan her türden mikrop var ve birçok insan bunun gezegenimizin baskın metabolizması olduğunu düşünüyor.

Dünya’nın bir diğer önemli biyolojik imzası metandır. Gezegenimizdeki metan, okyanusun dibindeki hidrotermal menfezlerden ineklerin bağırsaklarına kadar çeşitli yerlerde yaşayan mikroplar tarafından üretilir. Ve gezegenimizin atmosferinde bulunan metanın çoğunu üretirler.

Yani bunlar, James Webb Uzay Teleskobu ile ötegezegenlerin atmosferlerinde aramak istediğimiz önemli gazlardır. Ama aynı zamanda o gazı gerçekten dikkatli bir şekilde yorumlamanız gerekiyor. Yani, o verili ortamda o verili biyo-imzayı üretmek, yaşam için bir anlam ifade ediyor mu?

Ve sonra, gerçekten önemli olan, biyo-imza yanlış pozitifleri denilen şeyi de dışlamak istiyorsunuz.

Biyo-imza yanlış pozitifleri, bir gezegenin biyo-imza gibi görünen bir şey üreterek sizi kandırabileceği yaşam dışı yöntemlerdir, ancak bu aslında bir biyo-imza değildir çünkü yaşam tarafından üretilmemektedir; volkanizma ya da atmosferik kimya gibi başka bir süreç tarafından ya da yaşam içermeyen başka herhangi bir süreç tarafından üretilir.

Yani, tüm bunlar bir arada, bunun gerçekten heyecan verici bir arama olduğu anlamına geliyor, ancak bu karmaşık olacak.

Ve bir dış gezegene baktığımızda biyo-imza olduğunu düşündüğümüz bir şey tespit edersek, bu hemen kesin olmayabilir. Ortamı bağlamında daha iyi anlamak için daha fazla veri toplayana kadar belirsiz olabilir.uzay-2

Bir yanıt yazın